....

Chyba na stránce: Jak na záložní nouzové kódy ve skautISu - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/balicky-ustredi/947-balicek-rijen2019/4718-jak-na-zalozni-nouzove-kody-ve-skautisu?autologin=1"

Jak na záložní nouzové kódy ve skautISu

Jak na záložní nouzové kódy ve skautISu

Již více jak půl roku ve skautISu při přihlašování funguje dvoufázové ověření, které chrání naše účty před útoky hackerů a zvyšuje tím bezpečnost dat.

Co se často děje?

Během této doby jsme zaznamenali, že ne zcela ojedinělým problémem některých našich uživatelek a uživatelů je ztráta či poškození zařízení, na kterém je nainstalována aplikaci pro generování kódů k dvoufázovému ověření. Tím dochází i ke ztrátě snadné možnosti přístupu do skautISu a na další weby na skautIS navázané.

skautIS je na takovou situaci připraven, ale co vy?

Pokud přijdete o zařízení, které vám generuje jednorázové kódy pro dvoufázové přihlášení, i nadále se do skautISu můžete přihlásit. Na přihlašovací stránce stačí kliknout na “Nemůžu se přihlásit” a zde zvolit, že chcete použít nouzové záložní kódy. Pokud je máte, snadno se přihlásíte, a pak si ve svém účtu můžete přihlašování přenastavit na aplikaci v novém telefonu apod. Jenže pokud žádné záložní nouzové kódy nemáte, sami se do skautISu nedostanete.

Jak se na takovou situaci připravit?

Už v době zapínání dvoufázového přihlášení (případně kdykoli později) umožňuje skautIS vygenerovat záložní nouzové kódy. Postup je snadný. Ve skautISu přejdete na záložku “Moje osoba => Účet a role ve skautISu => Nastavení dvoufázové ověření” a úplně dole na stránce najdete sekci Záložní nouzové kódy. Po kliknutí na tlačítko “</> Zobrazit kódy” můžete se záložními nouzovými kódy začít pracovat - snadno vygenerujete nové, zobrazíte si existující dosud nepoužité a ty vygenerované si také můžete stáhnout v textovém souboru. Takto získané kódy je nutné bezpečně uschovat, třeba k důležitým dokumentům nebo v PC uložit pod heslem.

Můžu mít aplikaci i na tabletu?

Pokud máte více zařízení, která používáte, můžete si aplikaci na generování kódů pro váš účet spárovat i tam. Stačí si ve skautISu otevřít stránku “Nastavení dvoufázového přihlašování” a nechat si zobrazit QR kód. Ten následně naskenujete do aplikace jako u prvního zařízení a kódy budete mít vždy identické na obou zařízeních.

Doporučení

Pro předcházení situacím, kdy se nemůžete standardní cestou dvoufázově přihlásit, doporučujeme mít vytvořené záložní kódy. S nimi se snadno do skautISu přihlásíte sami. Ovšem ve chvíli, kdy ztratíte přístup ke svému mobilnímu zařízení a generování kódu v něm a nemáte ani vygenerované nouzové záložní kódy, jedinou cestou jak se do skautISu dostat, bude kontaktovat podporu skautISu, kde budete podrobeni určitému ověření vaší totožnosti a teprve pak vám dvoufázové přihlášení vyresetujeme pro nové nastavení.

Tip

Aplikace Microsoft Authenticator (dostupná pro Android, iOS i Windows) nově umožňuje zálohování kódů. Při ztrátě zařízení se stačí přihlásit do účtu Microsoft a kódy z aplikace budou obnoveny, nebudete tedy muset nic znovu nastavovat a obejdete se i bez nouzových záložních kódů do skautISu. Jak zálohování funguje, je popsáno v článku na webu Microsoftu.

Podrobné nastavení dvoufázového přihlašování ve skautISu naleznete v nápovědě.

David Tureček - Dave
koordinátor podpory skautISu
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 422x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: