....

Chyba na stránce: Skautský institut zveřejnil stanovy Junáka od založení po současnost - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/1330-skautsky-institut-zverejnil-stanovy-junaka-od-zalozeni-po-soucasnost?autologin=1"

Skautský institut zveřejnil stanovy Junáka od založení po současnost

Skautský institut zveřejnil stanovy Junáka od založení po současnost

Skautský institut zveřejnil všechny dostupné stanovy Junáka od roku 1914 do roku 2014. Celkově jich je více než dvacet a k tomu ještě několik zajímavých bonusů.

První stanovy byly vydány právě před sto lety při založení spolku Junák – český skaut v červnu 1914. Od té doby se měnily mnohokrát, i když za doby první republiky to byly úpravy spíše kosmetické. Podstatnější změny nastaly se vznikem Junáka v roce 1939 a nabobtnaly po válce, kdy jsme měli zvláštní stanovy pro českého a československého Junáka. Ty nás provázely až do roku 1992. Od té doby máme opět stanovy pouze jedny a od roku 2014 opět se staronovým názvem "Stanovy spolku Junák – český skaut". K těmto oficiálním dokumentům jsme přidali několik zajímavých podkladových variant, jako např. úpravy stanov z pera R. Plajnera pro neuskutečněný sněm v roce 1948, či návrh dvou verzí stanov z roku 1994, které vešly pod známost jako varianty X a Y.

Stanovy včetně přehledové tabulky stáhnete v e-knihově Skautského institutu, která nabízí zajímavé dokumenty a studie vážící se k historii skautingu.
Pozor, stanovy jsou uloženy v tzv. vícečetném dokumentu pdf, který se neotvírá v prohlížeči. Musíte si ho stáhnout do počítače tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na tlačítko otevřít pdf a zvolíte možnost „Uložit odkaz jako…“.

O vzniku spolku Junák a jeho prvních stanovách se dočtete zde.
Reprint prvních stanov z roku 1914 je možné zakoupit na adrese bobo@skaut.cz.

Autorem textu je vedoucí archivu Skautského institutu, Roman Šantora - Bobo

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1338x

Práce s článkem

3
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu