....

Chyba na stránce: Cestování po Japonsku - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/1783-cestovani-po-japonsku?autologin=1"

Cestování po Japonsku

Cestování po Japonsku

Cestování v Japonsku

 

Co potřebuji pro cestu do Japonska?

 

Víza

Nutný je platný cestovní pas, pro turistickou cestu do 90 dní pobytu v zemi vízum nepotřebujete. V případě delšího pobytu vydává vízum japonské velvyslanectví v Praze, udělení víza trvá maximálně 14 dnů. K vydání víza potřebujete zpáteční letenku případně lodní lístek (v případě, že je pro vás Japonsko pouze přestupní zemí vstupní vízum do další země), dostatek finančních prostředků. Částka se pohybuje minimálně 50 USD na jeden den. Tomu se dá vyhnout předložením garančního dopisu japonského ručitele nebo potvrzením o ubytování v hotelu. Víza jsou použitelná pouze do tří měsíců ode dne jejich vydání. V Japonsku se přísně trestá nelegální práce. Proto, jakmile imigrační policie nabude podezření, že cílem vaší cesty není turistika, ale nelegální zaměstnání, nevpustí vás do země. Musíte pak čekat na letišti na nejbližší let do ČR a pokud není ten den v letadle volné místo, musíte přespat v letištním hotelu, kde si sami hradíte náklady včetně policejní ochranky.

 

Očkování

povinné a naléhavě doporučení – není

ostatní – japonská encefalitida, klíšťová encefalitida, spalničky

 

Co může do letadla

Podrobný popis najdete zde:http://rady-na-cesty.tripzone.cz/preprava-cestujicich/s-cim-vas-nepusti-na-palubu-letadla-132

 

 

Doprava a způsoby cestování po Japonsku

 

Doprava
Vlaky > Nejsilnější (a nejrychlejší) dopravním spojením jsou japonské vlaky. A nemyslím jen ty nejznámější a nejrychlejší – Shinkansen. Městské sítě metra a nadzemky, příměstské vlaky i dálkové spoje jsou všude a jen těžko se jim vyhnete. Ceny ale nejsou nijak nízké. Pokud chcete projet kus Japonska, může vám pomoci tzv. Japan Rail Pass, který slouží jako “lítačka” na vybrané japonské spoje a ceny za dopravu tak výrazně snižuje. Základní informace v češtině naleznete například zde, kupovat však zkušenější cestovatelé doporučují spíše od zahraničních prodejců.

Tokio – Kyoto: Shinkansen – 3 000Kč (¥13220) Jednosměrná jízdenka. (délka jízdy: 2h – 2,5h)
Tokio – Nikko: 300Kč (¥1320)

Pro vyhledání vlakových spojů a jejich cen můžete použít například server Jorudan

 

Autobusy > Až objev možnosti využití autobusových spojů nám nabídl výrazně nižší ceny, než vlaková spojení. Autobusem jsme se tak přepravovali na lince Kyoto – Tokio. Namísto 3000Kč za vlak zaplatíte jen 900Kč (¥4000). Ano, namísto 2,5h vlakem řítícím se rychlostí 270Km/h trvá jízda přes 8h, ale zato jde o noční spoj díky kterému ušetříte náklady za noční ubytování. Využijte nejlevnější tarif společnosti Willer Express.

Obecně je s cestováním autobusy malá potíž. Jízdenky se standardně rezervují telefonicky, nebo online přes internet. Naprostá většina běžných linek však má své stránky jen v japonštině, kde se nedá vyznat. Po telefonu je zase třeba mít štěstí na anglicky mluvícího operátora. Autobusové jízdenky vždy s rezervací předem!

MHD > V Tokiu vyjde jedna jízda metrem na minimálně 36Kč (¥160). Celková cena se určuje podle vzdálenosti, kterou chcete urazit. Obvykle se cena pohybuje kolem 42Kč za jednu jízdu. Jizdenky se kupují v automatech u každého vstupu do metra. Pokud nevíte, kolik přesně máte zaplatit do vámi požadované zastávky, kupte si tu nejlevnější a při výstupu předložte jízdenky zřízenci metra, který hlídá turnikety. Na místě doplatíte rozdíl a můžete pokračovat.

Kyoto jsou nejsilnějším městským hybatelem autobusové linky. Jedna jízda vyjde na 50Kč (¥220). Je vhodné zakoupit si jednodenní permanentku za 112Kč (¥500) a to hned po příjezdu do města před první jízdou.

 

 

Ceny v Japonsku

 

Potraviny

Náklady na cestování v Japonsku dokáží až nepříjemně naskakovat. Je třeba si uvědomit, že ceny jsou zde většinou o 100% vyšší, než za stejné produkty (služby) v Česku. Citelné je to především u nákladů na dopravu, ale i běžného nákupu potravin.

Pokud si chcete nakupovat suroviny sami, na každém rohu naleznete malé samoobsluhy jednoho z celojaponských řetězců. Nejčastěji Family Mart7 Eleven nebo Lawson Store. Svou velikostí, i rozsahem zboží, odpovídají našim řetězcům Žabka nebo Tesco Expres. Je překvapivé jak omezenou nabídku zde najdete. Na jedné straně široký výběr chlazených i teplých nápojů v plechovce a plastu, japonských časopisů a manga komiksů, na druhé straně prakticky žádné mléčné výrobky. Na jogurty a širší výběr sýrů narazíte spíše ve velkých supermarketech. Sušenky a čokolády jsou v miniaturních velikostech za maximalizované ceny. Pečivo, které je u nás základním kamenem

jídelníčku je v Japonsku spíše příležitostná laskomina. 

Balená voda (555ml) – 24Kč (¥105)
Balená voda (2l) – 24Kč (¥105)
Sladké nápoje Coca Cola, Fanta… (0,5-0,6l) – 34Kč (¥147)
Coca Cola (1,5l) – 44,50Kč (¥198)
Japonské čaje (0,5l PET lahve) – 28Kč (¥125)
Pivo v plechovce (0,35l) – 35,50kč (¥157)

Nudlová polévka v bistru – 80Kč – 160Kč (¥350 – ¥700)
Větší menu v restauraci – Od 300Kč do 700Kč (¥1300 – ¥3100)
Hamburger v McDonalds – 27Kč (¥120)

 

Ubytování
Je dobré nespoléhat se na hledání ubytování v každém městě až po příjezdu (jak býva jinak snadné třeba v Indii nebo Maroku). Předem si lze rezervovat ubytování prostřednictvím HostelWorld.comInformace obsažené v uživatelských recenzích jsou vždy ideálním pomocníkem při výběru.

Dormitory (lůžko ve společné ložnici) – Od 560Kč/osoba (¥2500)
Dvoulůžkový privátní pokoj – Od 675Kč/osoba (¥3000)

Obvykle platí, že větší města nabízí více ubytovacích prostor. Díky větší konkurenčnosti jsou pak ceny nižší. V Kyoto jsme tak v dormitory spali jednu noc i za 350Kč za osobu.

Pro ty, kdo chtějí snížit náklady, doporučuji stránku https://www.couchsurfing.com/, kde lze najít ubytování přímo u někoho doma.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 910x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu