....

Chyba na stránce: Jaká byla Skautská Duchovní obnova ODV na Severce - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/1824-jaka-byla-duchovni-obnova-odv-severka-2015?autologin=1"

Jaká byla Skautská Duchovní obnova ODV na Severce

Jaká byla Skautská Duchovní obnova ODV na Severce

„Rychle, rychle, poběž, ať nám neujede“, ozývá se za mnou, když v Olomouci 10. dubna 2015 dobíhám vlak, který mne spolu s dalšími účastníky Duchovní obnovy, má odvézt na chatu Severku poblíž Hrubé Vody – Smilov. Již ve vlaku se setkávám s Jendou Regnerem, skautem a knězem, který nás bude celý víkend provázet, Edym, vedoucím Duchovního odboru, Tomem, jež o sobě tvrdí, že přijel umývat nádobí :-) a se Sluníčkem . Na první pohled jsou to všichni ohromně zajímaví lidé a já se moc těším, jaké zážitky nás budou jednou spojovat.

Severka je jedno z míst, kde má člověk pocit, že čas plyne zvláštní, jakoby jinou rychlostí, je i místem, kde jste odříznuti od okolního světa, a kde se v těsném sousedství jednoho kopce nachází druhý největší vojenský prostor v České republice. Během pobytu jsem dokonce začala mít pocit, že se na toto místo nelze kromě železnice dostat suchou nohou, neboť celé údolí lemuje řeka, která křižuje, snad nejspíše záměrně, všechny okolní cesty. O to je to ale příhodnější místo pro akci, jako je právě tato.

Po přivítání ostatními členy Duchovního odboru (Andy, Rysem a Rexem), vydatné večeři (povězte, kdy jste naposledy večeřeli chleba s centimetrovou vrstvou másla?) a vzájemném představení, jsme se ponořili do hlubokého ticha a stanuli tváří sami sobě spolu s tématem vlastního sebepřijetí a Božího snění. Když Jenda otevřel toto téma, uvědomila jsem si, jak moc aktuální je. Neustále po sobě požadujeme zlepšení, zvyšování výkonu, chceme být dokonalí, avšak většinou nevěnujeme čas ani pozornost tomu, jací doopravdy jsme. Sebepřijetím však připravíme úrodnou zemi pro další růst sama sebe. Začneme se mít rádi. Ne sobecky nebo přehnaně, ale s pokorou a se sebou samými. Mít sám sebe rád se tak může odrazit i do našich vztahů s ostatními a pomoci tak přijmout někoho blízkého takového, jaký je. Jenda řekl, že o každém z nás si Bůh sní svůj sen. Každý byl něčím obdarován a každý jinak. Jak však budeme Boží sen prožívat je již na nás samotných.

Během víkendu měl každý možnost hledat cestu skrze meditace. Já jsem je trávila s Biblí v ruce, když jsem vysedávala u potoka a četla doporučené úryvky. Ráda jsem se procházela po okolí a užívala si probouzející přírodu. A to vše v tichu, jaké jsem dosud nepoznala. Všude byl klid, občas se ozvalo zašeptání, a já se spoustou dalších účastníků se tak ocitla sama se sebou. Občas si říkám, jak to Trapisté a jiné mnišské řády celý život zvládají. Samozřejmě, kdo chtěl, mohl si s kýmkoliv popovídat, avšak tak, aby nerušil ostatní. Zvláštní místo patřilo týmové hře, která byla malou pauzou v tichu, neboť se při ní mohlo mluvit, avšak jen na jednom určitém místě. Přenesli jsme se do 3. století našeho letopočtu a snažili jsme se zachránit vědění lidstva skrze zapamatování si úryvků textů Bible. Byly však umístěny na velmi dobře promyšlených místech v okolí základny, díky čemuž všechny skupiny prožily běžecké nasazení hodné Sparťana, jeden tým slaňoval skálu bez lana nebo se brodila divoká ledová řeka.

Moc si vážím toho, že jsem se mohla tohoto víkendu zúčastnit. Potkala jsem skvělé lidi, na které hned tak nezapomenu. Probudila jsem se po dlouhé zimě a se spoustou energie a s chutí jsem vykročila dál.

Martina Babejová (Marťa)

Fotoalba z akce od Šoguna a Andy najdete zde:
http://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/1824-jaka-byla-duchovni-obnova-odv-severka-2015

https://picasaweb.google.com/108334941161155515257/DOSeverka2015?feat=directlink

Pár střípků ostatních účastníků:

 Skautská duchovní obnova mě vytrhla z kolotoče povinností, měl jsem dost času na potlačení zahlcujícího myšlenkového šumu a dokázal jsem více žít přítomností. Poznal mnoho zajímavých lidí, kteří mají podobné problémy a potřebují je řešit jako já. Přestože jsme na Severce strávili pouze víkend, cítím se duchovně obnoven. Zpět do reality jsem se vrátil posilněn a s novým odhodláním.(Pů)

 Duchovní obnova pro mě byla moc důležitým zastavením a zamyšlením se nad tím, co prožívám ve vztazích k ostatním a k sobě samé. Opět jsem si uvědomila, jak moc můžeme ovlivnit lidi kolem sebe a jak je důležité dobré rodinné prostředí.(Pája)

Na víkend jsme vypnuli a nechali všední dny zmizet. Já jsem to prožíval velice silně. Mohu s radostí a vděčností dodat, že jsem byl opravdu mile překvapen a už teď se těším na další obnovu, neboť ten kdo jiným dává, potřebuje taky sám někde načerpat… (Jestřáb)

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1504x

Práce s článkem

3
kladných hlasů

Diskuse o článku

3 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu