....

Chyba na stránce: V Liberci skončil Obrok 2015. Skauti zvládli nárazový vítr i padesátku celebrit (TZ) - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/1916-v-liberci-skoncil-obrok-2015-skauti-zvladli-narazovy-vitr-i-padesatku-celebrit-tz?autologin=1"

V Liberci skončil Obrok 2015. Skauti zvládli nárazový vítr i padesátku celebrit (TZ)

V Liberci skončil Obrok 2015. Skauti zvládli nárazový vítr i padesátku celebrit (TZ)

Minulý týden se v libereckém sportovním areálu Vesec konalo celorepublikové setkání skautů a skautek. Na místo dorazilo na 1 400 účastníků starších patnácti let, členů servis týmu, organizátorů a hostů. Liberec se tak na pět dní stal hlavním městem českého skautingu. Předposlední den se navíc ukázalo, že skauti jsou „vždy připraveni“ – v podvečer totiž s bouřkami přišel silný nárazový vítr. Skauti za několik málo minut dokázali zajistit tábor, složit nevyužívané stany a přizpůsobit program, aby mohlo setkání pokračovat dál.

„Jakmile přišel vítr, začaly padat věci, ničit se lehčí konstrukce stanů, vzduchem létalo všechno možné. Navíc se hnala bouřka a silný déšť. Bylo potřeba okamžitě začít jednat,“ uvedl manažer Obroku 2015 Zbyněk Prokop. Skauti se rozběhli po tábořišti, ukotvili materiál a bourali programové stany, které už nebyly potřeba. Do hodiny bylo tábořiště zajištěno a akce mohla pokračovat. Do areálu mezi tím již dorazila kapela Lety Mimo, která společně s The Prague Conspiracy vystoupila na závěrečném ceremoniálu. „Děkujeme Obrokuu a všem skautům světa, kteří nám dali pocítit to, co jsme na koncertě doposud nepocítili!,“ vzkázala na Facebooku kapela The Prague Conspiracy

Stanové město se ve Vesci začalo stavět už minulé pondělí. Organizátoři do areálu nechali navést 1 100 metrů plotu, 60 mobilních záchodů, čtyři sprchovací kontejnery, kilometr kabelů pro silovou elektroinstalaci, 400 metrů vodovodního potrubí, 40 velkých odpadkových košů, 20 hasicích přístrojů, postavili krčmu, kavárnu, čajovnu a mnoho dalšího materiálu. Účastníci poté postavili svých 700 stanů ve kterých pět dní bydleli. 

Účastníci pak přijeli během středy. Nejvíce roverů a rangers, tedy starších skautů a skautek, přijelo na Obrok z Prahy – bez mála 220. Druhý nejpočetnější kraj pak byla jižní Morava se 160 účastníky a třetí byl Středočeský kraj se 140 skauty.

„Obrok byla naprosto skvělá akce, hrozně jsme si to užili,“ hlásili účastníci při nedělním odjezdu. Mnozí z nich neskrývali ani zklamání, že už musí domů. „Další Obrok bude až za dva roky, to do té doby nevydržím,“ volaly na sebe při loučení dvě skautky.

Obrok byl až do nedělního dopoledne nabitý rozmanitým programem. Část si připravili sami účastníci, když ostatním představili svá „Inspira“ (inspirativní hry a programy typické pro roverské kmeny z různých koutů republiky), část pak byla pod taktovkou téměř čtyřicetičlenného programového týmu, který aktivity připravoval více než rok a půl.

Jedním z nejzajímavějších programů pak bylo sobotní VaPro (variabilní program). Na něj přijalo pozvání na padesát českých skautských i neskautských osobností a celebrit, které skautům přijeli přednášet a diskutovat s nimi. "Na Variabilní program každého Obroku jsou zváni zajímavé a inspirativní osobnosti. Letos se nám podařilo domluvit skutečně výjimečný seznam. Jsme rádi, že všichni z nich přijeli, aby svoje zkušenosti či zážitky předali čtrnácti stům skautům, kteří se Obroku účastní. A to bez nároku na honorář," dodal Prokop a dodal, že například miliardář a matematik Karel Janeček na tábořiště seskočil padákem.

Nejzajímavější hosté, kteří skautům přijedou přednášet:

 • exředitel Národní galerie a rektor Akademie múzických umění v Praze Milan Knížák 
 • matematik a miliardář Karel Janeček
 • autor projektu Piána na ulici Ondřej Kobza 
 • herec a divadelník Marek Vašut
 • spoluzakladatel umělecké skupiny Ztohoven Roman Týc
 • šéfkomentátor sportu České televize Robert Záruba
 • přední český odborník na Rusko a Ukrajinu Michael Romancov
 • zakladatel Grand Restaurant Festivalu Pavel Maurer
 • ředitel nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek
 • samozvaný prezident Liberlandu Vít Jedlička
 • exministr, disident a chartista Alexandr Vondra 
 • předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová
 • horolezec a alpinista Marek Holeček
 • přední český webdesigner Jan Řezáč
 • aktivista a nyní náměstek primátora Brna Matěj Hollan
 • Muž roku 2009, dnes na vozíku Martin Zach
 • a mnozí další...

Statistiky:

 • 209 servis tým
 • 1081 účastníků starších 15 let ve 123 skupinách
 • 120 hostů včetně přibližně 50 skautských i neskautských osobností a celebrit


Setkání starších skautů a skautek Obrok se koná jednou za dva roky vždy v jiné části republiky. Předchozí ročník se uskutečnil v roce 2013 na Vodním hradě Švihov. Junák – český skaut nyní vypracuje zadání pro rok 2017 a vypíše výběrové řízení na pořadatelský tým z řad skautů.

Více informací o akci na www.obrok15.cz, a www.facebook.com/skautskyobrok.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1250x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

1 Názor
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu