....

Chyba na stránce: Řečtí skauti a skautky řídí uprchlický tábor v Athénách. Chceš se přidat!? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/2215-recti-skauti-a-skautky-ridi-uprchlicky-tabor-v-athenach-chces-se-pridat?autologin=1"

Řečtí skauti a skautky řídí uprchlický tábor v Athénách. Chceš se přidat!?

Řečtí skauti a skautky řídí uprchlický tábor v Athénách. Chceš se přidat!?

 

3. října požádal řecký ministr imigrační politiky Mouzalas oficiálně tamní skauty, aby se ujali vedení jednoho z nově zřízených táborů pro uprchlíky na Olympijském stadionu v athénské čtvrti Galatsi. Skauti tuto žádost vyslyšeli a do 24. listopadu se 10 skautů každodenně střídalo v dobrovolné službě, kde kromě koordinace dalších dobrovolníků také pomáhali s tříděním a distribucí jídla, oblečení a léků nebo poskytovali skautský program pro děti. Od 10. října do 24. listopadu odpracovalo 558 skautských dobrovolníků na 4392 hodin dobrovolnické práce. Od 25. listopadu v té samé práci pokračují 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu v nově vzniklém táboře v oblasti Faliro.

 

V táboře je nyní potřeba dalších dobrovolníků. Řečtí skauti a skautky se tedy rozhodli využít vlny zájmu dalších evropských skautských organizací, které nabízely svou pomoc v podobě skautských dobrovolníků, a nabízejí ubytování ve skautském centru a jídlo těm skautům, kteří by chtěli vyjet do Athén a podílet se na pomoci uprchlíkům.

 

 

Zdroj: http://www.scout.org

 

Tým Skautské služby společnosti tuto nabídku s podporou a s pochopením sdílí dál jako příležitost pro české vedoucí a starší rovery a rangers, kteří by chtěli přiložit ruku k dílu a nebojí se heslo "služba druhým" naplňovat i v zahraničí. Kromě samotné potřebné pomoci může být taková cesta i cennou a formující zkušeností. Protože jsou uprchlíci a migranti v současnosti zdrojem mnohých vášní a nepochopení v naší společnosti, aniž by je většina z nás měla možnost vidět na vlastní oči, potkat se s nimi tváří v tvář je jedním z důležitých kroků k lepšímu a bližšímu pochopení situace, což je dobrým základem k racionální a humánní diskusi.

 

 

Pokud vás nabídka řeckých skautů zaujala, pište na martinrexa@skaut.cz

 

 

 

Zdroj: http://www.europak-online.net

 

Řečtí skauti toho ale pro uprchlíky, kteří jejich zemí každým dnem prochází, dělají mnohem více. Už od počátku pohybu uprchlíků do Řecka zorganizovali několik misí na ostrovy Lesbos a Kos, kterých se zúčastnilo na 120 vedoucích. Hlavní náplní činnosti byl zejména skautský program pro děti a také pomoc s distribucí jídla a pomoc v dalších oblastech.

 

Ve spolupráci s neziskovou lékařskou organizací Lékaři světa (Médecins Du Monde) pořádali sbírky léků pro uprchlíky pod celonárodní kampaní “A boat full of medical supplies for the refugees”. V Athénách byla na centrálním náměstí umístěna po několik dní skautská loď ke zvýšení zájmu veřejnosti. Byl také natočen klip, který byl vysílán ve státní televizi.

 

Zdroj: https://www.scout.org

 

Do pomoci se také různými způsoby pomoci zapojuje mnoho místních skautských oddílů. Skauti a skautky ze Soluně a Kilkisu pomáhali postavit nemocnici Lékařů světa (Médecins du Monde), v Kavale pořádají pravidelné sbírky oblečení, hraček a jídla, které distribuují uprchlíkům v přístavu, na Kalymnu poskytují v přístavech každý víkend skautský program pro děti atd.

 

Dále také vytvářejí časopisy pro děti uprchlíků a tvoří metodickou příručku pro skautské oddíly, která má usnadnit uvedení dětí a mladých do tématu uprchlíků, zvýšit jejich (a rodičů) citlivost k tématu a povzbudit je k mírovým komunitním projektům. Podobnou příručku připravujeme i pro potřeby skautských oddílů v Česku.

 

Řečtí skauti a skautky nejsou jediní, kdo uprchlíkům aktivně pomáhají. Ve většině zemí, kde se uprchlíci vyskytují, evropští skauti pomáhají. Od zemí, které sousedí s válkou zničenou Sýrií a hostí už po několik let mnoho set tisíc uprchlíků, jako je Turecko, přes tranzitní země, kudy uprchlíci jen prochází, jako je Chorvatsko, Srbsko či Slovinsko, po země, kam uprchlíci přichází a usazují se zde, jako je Německo, Švédsko, Nizozemsko či Dánsko. Zde všude skauti naplňují skautský slib a zákon a roverské heslo Sloužím. O některých projektech pomoci si lze přečíst na: http://www.europak-online.net/category/refugee-support/

 

Martin Rexa

tým Skautské služby společnosti

 

Petr Vaněk - Permoník

zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

 .

www.skaut.cz/sluzbaspolecnosti

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 894x

Práce s článkem

5
kladných hlasů

Diskuse o článku

1 Názor
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu