....

Chyba na stránce: 7 důvodů, proč stojí za to být šéfredaktorkou/šéfredaktorem Roverského kmene - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/2323-7-duvodu-proc-stoji-za-to-byt-sefredaktorkou-sefredaktorem-roverskeho-kmene?autologin=1"

7 důvodů, proč stojí za to být šéfredaktorkou/šéfredaktorem Roverského kmene

7 důvodů, proč stojí za to být šéfredaktorkou/šéfredaktorem Roverského kmene

Před třemi roky jsem si řekla, že by bylo super pracovat v médiích, a o pár měsíců později jsem se stala šéfredaktorkou Roverského kmene. Po třech letech je čas předat časopis do nových tvůrčích rukou. Vedení Kmene byla výborná novinářská i skautská škola, díky které rozhodně stojí za to se o místo mé nástupkyně či nástupce ucházet.

Co mne šéfredaktorování Roverského kmene naučilo?

1. Rovering na tisíc inspirujících způsobů

Myslím si, že každý šéfredaktor Roverského kmene se stane jakýmsi odborníkem na rovering. Ale odborníkem jen částečným, protože, jak jsem během šéfredaktorování postupně zjišťovala, forem roveringu je bezpočet a další a další se dají objevovat.  A právě ta objevovací fáze mne asi bavila nejvíce. Řídila jsem se v ní třemi otázkami: Co by roveři mohli dělat? Proč by to měli dělat? Jak by to měli dělat? Doufám, že naše redakční objevy byly pro rovery a jejich kmeny inspirující. Pro mne rozhodně byly. Díky Kmeni jsem si vyzkoušela držet pravidelný půst, pořádat roverské schůzky, vymyslet dospěláckou maskovačku první pomoci nebo vyrobit vlastní prací gel.

2. Digitální nomádství

Skautští šéfredaktoři se mohou zabydlet v kancelářích Tiskového a distribučního centra Junáka v Praze a nebo pracovat v rámci home office. Ta ale nemusí být vůbec doma, protože šéfredaktorovat se dá v podstatě z jakéhokoli místa, na kterém je přístup k internetu.  Já jsem nejprve pracovala z privátu v Olomouci, kde jsem chodila do školy. Jenže pak jsem občas někam vyjela a nakonec jsem Roverský kmen tvořila i v Gruzii, Anglii, na Ukrajině nebo teď v Dánsku a plně jsem si tak vychutnala život digitální nomádky, což jen tak mimochodem má být pracovní forma budoucnosti.

3. Kritické myšlení

Během šéfredaktorské práce jsem si vytříbila poněkud specifický šestý smysl, a to smysl najít chybu téměř kdekoli. Nejde jen o chyby pravopisné, o které se většinou postarají korektorky, ale především o chyby faktické a chyby, které představují v článcích nezodpovězené otázky. Ano, mám teď trochu problém při čtení, protože každý text mám tendenci zkoumat o trochu více, než by bylo nutné.  Ale kritické myšlení je jednou z dovedností 21. století, takže očekávám, že se mi ještě bude hodit.

4. Kouzlení s textem

Jestli mi něco na začátku mé šéfredaktorské kariéry fakt nešlo, tak to bylo upravování textů do takové podoby, která čtenáře lehce pohltí a velmi zaujme. O to více jsem se mohla a musela v této editorské dovednosti zdokonalit. Bylo skvělé, že jsem ze začátku dostala pomocníky a učitele. Uchazeč o šéfredaktorskou pozici by samozřejmě neměl být literární poleno, ale na druhou stranu nemusí být dokonalý ve všem… pokud má tedy vůli se zdokonalit.

5. Ovládnout svůj čas

Šéfredaktorování je skvělou příležitostí, jak získat praxi ještě během studia. Nutno ale přiznat, že to také vyžaduje notnou dávku vůle opakovaně vylepšovat svůj timemanagement. Pro mne to byla jedna velká výzva, která s sebou přinesla mnoho krušných chvílí, ale zároveň i pokročilou znalost využívání diářů a lepší sebepoznání. Například toho, že ráno jsem sice kreativnější a věci mi jdou rychleji od ruky, ale večer se dokážu na věci déle soustředit a rychleji motivovat.

6. Šéfování, ale také vedení

Šéfredaktor je sice ze své podstaty šéf, ale neměl by zapomínat, že má být také vůdce (v tom pravém skautském slova smyslu), manažer a koordinátor. Šéfredaktorování tak pro mne bylo úžasnou laboratoří umění vést a motivovat, ve které jsem jako hlavní ingredience používala dobrovolníky ve věku dospívajících a mladých dospělých a moje aparatura se skládala hlavně z emailů a sdílených dokumentů.

7. Svět je nesmírně zajímavá věc

Každé číslo Roverského kmene obsahuje 15 až 20 textů. To znamená, že se šéfredaktor setká tak se stovkou nových zajímavých témat, informací, lidí, názorů za rok a to nakonec vcelku důkladně. Vždycky jsem trpěla potřebou vědět o mnohém hodně, ale až při šéfredaktorování jsem si uvědomila, jak moc je to mnohé zajímavé a nečekané. Čtením časopisů se sice mnohé dozvíte, ale jejich vytvářením mnohé objevíte…

 Na základě vlastních zkušeností napsala Jana Karasová – Kami, současná šéfredaktorka časopisu Roverský kmen.

 
Láká tě šéfredaktorování Kmene? Přihlas se do výběrového řízení!

Informace o výběrovém řízení na pozici šéfredaktorky/šéfredaktora Roverského kmene najdete na jobs.skaut.cz. Přihlášky uchazečů, které musí obsahovat životopis, motivační dopis a 2 až 3 vlastní kvalitní texty tématicky vhodné pro časopis Roverský kmen, očekáváme do 13. března 2016 na adrese tdc@junak.cz.

Starší čísla časopisu najdete v archivu. Pokud byste se chtěli o šéfredaktorování Kmene dozvědět více, neváhejte se obrátit na současnou šéfredaktorku Janu Karasovou – Kami (jana.karasova@skaut.cz) nebo se ptejte přímo v komentářích k článku.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1613x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu