....

Chyba na stránce: Ivančena se mění díky práci desítek skautských dobrovolníků. Přidejte se také a přijeďte na brigádu! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/2569-ivancena-2016-brigada?autologin=1"

Ivančena se mění díky práci desítek skautských dobrovolníků. Přidejte se také a přijeďte na brigádu!

Ivančena se mění díky práci desítek skautských dobrovolníků. Přidejte se také a přijeďte na brigádu!

Skautky a skauti z Moravskoslezského kraje vlastníma rukama (a s pomocí odborníků) upravují kamennou mohylu Ivančena. Zatím se skautští dobrovolníci sešli třikrát, ovšem dokončení rekonstrukce vyžaduje ještě spoustu práce. Vypravte se proto s oddílem a přijeďte pomoci zachránit tuto skautskou a historickou památku. Již v sobotu 4. června!

Podrobnosti o brigádě

Z původně plánovaných čtyřech víkendových brigád na rekonstrukci Ivančeny se uskutečnily tři a již nyní je vidět, že je třeba uskutečnit alespoň ještě dvě sobotní brigády. První sobotní brigáda je naplánována na sobotu 4. června. Detaily brigády jsou následující:

  • proběhne pouze v jednom dni
  • sraz je v 8:00 u mohyly (resp. v 7:30 u závory v Jestřábím)
  • ukončení je odhadováno na 17:30
  • strava i pitný režim jsou zajištěny

Je vyžadován počet alespoň 25 brigádníků a brigádnic, kteří budou mohylu fakticky stavět - tedy skládat kameny. Mohyla je stavěna nasucho, tzn. není využíváno jiných pojiv než kamenné drti.

Jak taková brigáda probíhá se můžete dočíst třeba v reportu střediska DVOJKA z Nového Jičína: http://www.dvojkanj.cz/fotografie-z-akci/premena-ivanceny-brigada. Přečíst si můžete také vyjádření realizačního týmu: http://www.skautmsk.cz/?p=700.

Kontakt

V případě zájmu kontaktujte jednoho z členů týmu Ivančeny:

Chrosťa

  • rostislav.pridal@skautifm.cz
  • tel.: 604 311 569

Kolumbus

  • khyvnar@seznam.cz
  • tel. 736457121

Vaša

  • vaclav.dobrozemsky@centrum.cz
  • tel. 736277858

Další brigáda na Ivančeně není přesně naplánována - doporučujeme proto sledovat Facebook Ivančeny facebook.com/mohyla.ivancena a web ivancena.cz.

Děkujeme všem skautským dobrovolníkům za účast na této rekonstrukci!

Proč se Ivančena rekonstruuje?

Mohyla Ivančena vznikla přesně před 70 lety (6. října 1946) jako pomníček na památku svých popravených skautských přátel. Ti byli popraveni Gestapem za účast v protinacistickém odboji na starém židovském hřbitově v Cieszyně.

Původní jednoduchý kříž postavený mezi kameny se velice rychle rozrostl - kolemjdoucí k uctění památky popravených skautů přinášeli další a další kameny. I díky nástupu komunismu se v roce 1948 začala stávat symbolem protestu proti nesvobodě - nejen skauti, ale i trampové a veřejnost k mohyle vystupovali a rozšiřovali ji.

V roce 2013 bylo rozhodnuto, že stále se rozšiřující mohylu je třeba rekonstruovat. Její technický stav a velikost začaly být nebezpečné a hrozilo její zřícení. Byla proto založena sbírka a vypsána architektonická soutěž. Tu nakonec vyhrál kaskádovitý projekt pražského studia XTOPIX.

Podrobnější informace o rekonstrukci najdete na webu ivancena.cz/rekonstrukce.

Lukáš Neuheisl
redaktor externí komunikace

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1167x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu