....

Chyba na stránce: Skautský dobrý skutek 2018 bude v dubnu/květnu. Metodiku stahuj už teď! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/2853-proc-se-zapojit-do-skautskeho-dobreho-skutku?autologin=1"

Skautský dobrý skutek 2018 bude v dubnu/květnu. Metodiku stahuj už teď!

Skautský dobrý skutek 2018 bude v dubnu/květnu. Metodiku stahuj už teď!

20. dubna – 20. května 2018

Nezáleží na tom jestli uspořádáte benefiční dýchánek, darujete krev, zajdete do domova důchodců nebo sesbíráte odpadky. Každý dobrý skutek se počítá. 

O co jde?

O to, že oddíly, střediska, kmeny nebo družiny pohlédnou na své okolí, zamyslí se, co by se na něm dalo jakýmkoli způsobem zlepšit, vymyslí a naplánují si k tomu projekt, který pak pod záštitou Skautského dobrého skutku (SDS) zrealizují.

Stáhni si krásnou novou metodiku!

Tým Skautského dobrého skutku připravil ve spolupráci s týmem Skauti na Zemi vylepšenou, krásnou novou metodiku k pořádání Skautského dobrého skutku. Najdeš v ní, jak připravit Váš družinový / oddílový / střediskový / kmenový Skautský dobrý skutek se zapojením všech zúčastněných, nápady na povedené dobré skutky, rady, jak na finance nebo na propagaci. Možná už ses s vytištěnou metodikou setkal/a na Elixíru 2016, možná ji do rukou dostaneš na Mikulášském víkendu, možná Ti přijde s únorovými časopisy, ale stáhnout si ji můžeš už teď!

Jak se hodí skautským vedoucím?

SDS dává možnost na konkrétním dobrém skutku pracovat od základu a zcela ho přizpůsobit programu každé jednotky. Mezi skauty, vlčata, světlušky i rovery se tak přirozeně a skrz jejich vlastní činnost dostane úplný základ skautské výchovy, dobrý skutek.

Kromě posílení skautských principů může akce prospět účastníkům i tím, že budou vědět, že v tom nejsou sami. Ve stejnou dobu budou různé dobré skutky dělat další skauti v celé republice.

Dobrý skutek se dá jednoduše navázat na stezky i cestičky. Skauti mají charitativní akce explicitně navržené v sekci “Moje pomoc druhým”, ale stejně tak může SDS podpořit i “Družinu jako tým”.  Světlušky a vlčata se můžou místo “salátu pro oddíl” podílet na přípravě pokrmu pro bezdomovce. Všechny možnosti propojení se stezkami naleznete v samostatném článku.

Role vedoucího u projektu může být různá a samozřejmě odpovídá věkové kategorii a konkrétní družině. Pro to, aby pro děti měl projekt smysl, je důležité je zapojit do příprav a ne jen do samotného provedení, minimálně je řádně informovat. Jejich zapojení může mít podobu hlasování o začlenění SDS do plánů oddílu, brainstormingu nad projektem, nákupu balakrylu, výroby a distribuce plakátků informujících o registru dárců kostní dřeně, nebo čehokoli padnoucího na váš konkrétní projekt. Nejen o participačním žebříčku, ale také o tom jak co nejlépe svůj dobrý skutek naplánovat, vykonat a zreflektovat se dočetete v naší metodice

Co třeba můžete dělat?

"Úplně všechno" může znít otřepaně, ale vlastně to tak je. Neříkali jste si vždycky, že se skauty někdy chcete navštívit lidi v domově důchodců? Není v okolí vaší klubovny park s lavičkami, na které se štítíte sednout? Nehodilo by se maminkám na mateřské, kdyby jim pár skautů pohlídalo děti? Inspirace se dá čerpat ze vzorových projektů, které najdete v metodice. Také zde najdete typy, jak lze váš dobrý skutek obohatit o globální rozměr - třeba tím, že si po vysbírání bordelu v parku řeknete něco o tom, jakým celosvětovým problém odpad je.

Skrze minigranty Messengers of Peace Světové skautské nadace bude možné i v roce 2017 pro svůj projekt získat finanční podporu. Díky tomu se nemusíte bát pustit se do zajímavých větších akcí, protože byste je finančně neutáhli. Minigranty budou přibližně v rozsahu 1-10 tisíc. O grant se bude žádat s přibližným rozpočtem před akcí a o rozdělení peněz se bude rozhodovat na základě popisu projektu. (Kritéria a vše o grantech ještě bude upřesněno na Křižovatce)

Takže konkrétně...

  • Přečtete si metodiku, ať víte, jak na to (a proč)
  • Přihlašení na projekty spustíme 1. 2. 2018
  • Začněte společně plánovat a připravovat svoji aktivitu
  • Zrealizujte svůj dobrý skutek v době od 20. dubna do 20. května.
  • Zreflektujte, jak se vám to povedlo a dejte nám o tom vědět

 

Jakékoli dotazy můžete už teď směřovat na email dobryskutek@skaut.cz, tým SDS vám se vším rád poradí.

Mnoho nápomocných informací najdete i ve starších článcích na stránkách skaut.cz/dobryskutek.

Dělejme svět lepším!

Kristýna Menclová - Tynus
šéfka týmu Skautského dobrého skutku

Martin Dvořák - Klix
šéf komunikace Skautského dobrého skutku

Petr Vaněk - Permoník
zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 4421x

Práce s článkem

4
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu