....

Chyba na stránce: Dívejte se s námi na pondělní premiéru dokumentu Skautské desatero Jíry Stránského! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/2907-dokument-skautske-desatero?autologin=1"

Dívejte se s námi na pondělní premiéru dokumentu Skautské desatero Jíry Stránského!

Dívejte se s námi na pondělní premiéru dokumentu Skautské desatero Jíry Stránského!

Nenechte si ujít filmový portrét Jíry Stránského – skauta, spisovatele a scenáristy, předsedy českého PEN klubu, politického vězně komunistického režimu a významné osobnosti české společnosti u příležitosti jeho 85. narozenin, který natočil rovněž skaut – režisér Břetislav Rychlík.

Vysílací časy:
Preméra 12. prosince ve 21:05 na ČT2
Reprízy 14. prosince v 9:45 a 15. prosince ve 13:20 na ČT2

Událost na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/359425604413744/

Obsah filmu vychází z konfrontace skautského desatera a spisovatelova života. Skautský zákon a skautský slib, který mladí lidé skládají, je vlastně životní cestou. Ta cesta je jasně vytvářena napětím mezi ideálem a realitou. Ono napětí vychází v prvé řadě z toho, že kluci a dívky skládají slib v dětském věku a netuší, před jaké životní situace a rozhodnutí budou postaveni. To je právě dokazatelné na životním příběhu spisovatele Jiřího Stránského, (skautskou přezdívkou Jíry).
Šílené dvacáté století se dvěma totalitami postavilo Jiřího Stránského a jeho rodinu před úkoly, které by ani nejodvážnější skautská bojová hra neuměla vymyslet. Zatčení otce za války i po roce 1948, zatčení bratra, jeho dvojnásobné věznění v temných letech padesátých a v době po okupaci v letech sedmdesátých.
Film je koncipován jako skautská bojová hra, stezka, cesta. Děj postupuje chronologicky a každá etapa života je konfrontována s bodem z desatera a slibem. Základem skautského života je smysl pro pravdu a přátelství, na to v základu útočil režim, který Jiřího Stránského zavíral, ponižoval, pokoušel se mu rozvrátit rodinu. Režim popíral veškeré ideály lidství i toho, co lidskou bytost přesahuje.
Právě rodina, ze které pocházel a neuvěřitelný příběh lásky a silného vztahu s jeho ženou Jitkou, dětmi a vlastními rodiči je druhým úhelným kamenem filmu. (Zdroj: Česká televize)

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 774x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu