....

Chyba na stránce: Skauti uspořádali největší vodáckou akci v Česku! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/3483-skauti-usporadali-nejvetsi-vodackou-akci-v-cesku?autologin=1"

Skauti uspořádali největší vodáckou akci v Česku!

Skauti uspořádali největší vodáckou akci v Česku!

Koncem září se uskutečnil již další ročník závodu Napříč Prahou - přes tři jezy. Letošní závod byl historicky  největší, protože se jej účastnilo 193 posádek. Celkově si letošní splutí Vltavy skrz Prahu nenechalo utéct 1266 plavidel. Jedná se tak o největší vodáckou akci v rámci České republiky. Celé splutí organizují již od svého začátku v roce 1939 skauti.

Na svátek sv. Václava 28. září se jako každý rok otevřely hráze několika přehrad z Vltavské kaskády, aby se vodní průtok v Praze těsně před desátou hodinou zvedl na hodnotu 50 metrů kubických. Takový průtok totiž zajistí bezpečný průjezd přes tři otevřené pražské jezy - Štítkovský, Staroměstský a Helmovský. Skautům se opět povedlo domluvit otevření jinak celý rok zavřených jezů. A díky tomuto úsilí si mohlo přes čtyří tisíce lidí užít trochu netradiční, avšak nejhezčí pohled na Prahu. 

Napínavou podívanou slibuje především Staroměstský jez, který každoročně potrápí nejednoho zkušeného vodáka. Letos se na něm tzv. 'cvaklo' 32 posádek. Pro diváky jsou zajímavé i různé druhy plavidel, kromě pramic P550 jsou k vidění například i devítikánoe nebo paddleboardy.

„Závodních posádek je letos bezmála 200, což je historicky nejvyšší počet. Jak vodáci dobře ví, Praha je nejkrásnější právě z Vltavy, možná i proto je akce tak oblíbená a každý rok se jí účastní stále více milovníků říční plavby,” uvedl Jan Fischer, velitel závodu. Popularita akce stále stoupá a sjíždějí se na ni vodáci z celé republiky – ze skautských závodníků budou mít letos nejdelší cestu skauti a skautky od Olomouce, z Ostravy či ze Znojma.

  • Reportáž z letošního ročníku najdete na webu České televize.
  • Podrobnou galerii nejlepších fotografií z letošního ročníku najdete pod článkem.
  • Video z loňského roku najdete na youtube. Za jeho skvělé zpracování děkujeme skautskému video audio týmu!

 Velké poděkování patří všem pomocníkům, kteří se v průběhu roku i běhe samotného závodu podíleli na hladkém průběhu celé akce. Celkem s letošním splutím pomáhalo přes sto dobrovolníků.

Foto: Alča, Bobr, Kalich, Ještěr, Kytka, Liška, Katka a Příšera 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 954x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

1 Názor
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu