....

Chyba na stránce: Sháníte nové odborky? Nášivky seženete v JUNu! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/3511-shanite-nove-odborky-nasivky-sezenete-v-junu?autologin=1"

Sháníte nové odborky? Nášivky seženete v JUNu!

Sháníte nové odborky? Nášivky seženete v JUNu!

Odborky jsou staré skoro jako český skauting sám. První vznikly ještě za Rakouska-Uherska. Od dubna má Junák - český skaut po dvaceti letech novou verzi svých odborných zkoušek. Ke všem odborkám je i samostatná nášivka. Tu seženete v JUNu nebo na eshopu, všechny máme běžně skladem. A to včetně nové odborky Kuchaře/Kuchařky! 

Odborky mohou plnit jak mladší tak starší skauti a skautky, tak roveři a rangers. Zkrátka všichni od 10 let. Každá věková kategorie má ale jiné podmínky. Odborky jsou také ideální pro vedoucí oddílů, kteří chtějí podpořit členy oddílu v jejich individuálním rozvoji, ať už v oblastech jejich zájmu, nebo v činnostech, ke kterým mají vlohy, ale také v zájmech, které by rádi sdíleli s ostatními. Odborky mají vzrůstající náročnost, mohou členy provést od mladšího skautského věku až po dospělost.

 Po splnění každé odborky si na svůj skautský kroj můžeš našít nášivku. Nášivku si v JUNu zakoupíš s jedním zářezem, ta odpovídá mladší skautské kategorii. Dva zářezy značí splnění v kategorii starších skautů a skautek, tři zářezy označují splnění v kategorii roverů a rangers. Na nášivkách se tak dobře pozná, jaký stupeň máš splněný. Druhý a třetí zářez si našíváš sám/sama bílou nití. 

eshop-odborky.png

Po splnění odborky v kategorii roverů můžeš nášivku se třemi zářezy nosit do konce života! Jsi “odborníkem” a to ti nikdo nevezme. 

Krojový řád k nošení nášivek říká: "Umístění je „1 cm pod předchozími nášivkami (tzn. pod znakem WOSM a WAGGGS a  znaky vzdělávacích akcí a výzev) na pravém rukávu, nejvýše tři v jedné řadě, nosí se max. do věkové kategorie následující po splnění, odborky získané v úrovni roveři a rangers (tři „zářezy“) se mohou nosit i v dospělosti.“ 

V roverském věku tedy nelze nosit nášivku s jedním zářezem a jako člen dospělý nemohu nosit nášivku se dvěma zářezy. Pokud nepokračuji v plnění dalším stupněm nebo jsem nezvládl splnit další aktivity, měl bych odborku odpárat. Nášivku ti z kroje nikdo “strhávat” nebude. Pečlivě zvaž, jestli tě pak v tomto případě bude někdo považovat za odborníka. Kroj je tvoje vizitka, přemýšlej, co vše dáváš jeho správným nošením okolí najevo. 

Takže už o ničem nepřemýšlejte a začněte s plněním odborek. 

Štastné plnění přeje

Váš 100% skautský obchod JUN

A nezapomeňte, že nás najdete na webu či na Facebooku.

logo

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu