....

Chyba na stránce: Jak vydělat na velkou akci - I. díl - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/3522-jak-vydelat-na-velkou-akci?autologin=1"

Jak vydělat na velkou akci - I. díl

Jak vydělat na velkou akci - I. díl

Velké skautské akce jsou skvělé, na tom se shoduje 10 z 10 skautů a skautek, kteří je zažili. Často jsou ale také velmi drahé. Vůbec nejdražší je příznačně ta vůbec největší: Světové skautské jamboree. To příští se koná v roce 2019 v USA. A jelikož se na něj přihlásila ohromná spousta zájemců, přineseme jim seriál článků o tom, jak se dají snížit celkové náklady. V tomto prvním díle začneme obecně:

1) Začněme nejprve u sebe

brigáda, krátkodobé práce

Nevíte, kde sehnat brigádu? Nejlepší je poptat se ve svém okolí, napsat lidem ze střediska, zeptat se na facebooku. Práce v kavárně nebo restauraci je klasika. Nehledají známí v okolí někoho na hlídání dětí? Na to přeci není nikdo lepší než skaut a skautka.

benefiční akce

Oslovte známé a kamarády a společně uspořádejte benefiční koncert, výstavu, ples nebo třeba piknik. Vymýšlejte nové a neotřelé věci. Během Restaurant day si například na den můžete otevřít svou “restauraci”. Napečete a navaříte spolu s oddílem a své výrobky prodáte. Před Vánoci můžete nabídnout svému okolí, že napečete cukroví. Jen si dejte pozor, abyste nenakoupili ingredience za víc, než za kolik pak cukroví budete prodávat ;). Vybrané peníze ze vstupného nebo z prodeje výrobků poputují na váš poplatek na Jamboree.

oslavy

Požádejte své blízké, aby Vám místo dárků k narozeninám a na Vánoce přispěly finančně na jamboree.

ušetřete

Začněte spořit, kupujte si jen to, co skutečně potřebujete. Každý měsíc si např. odkládejte 500,- Kč, které jinak utratíte za zábavu.


2) Zeptejte se na středisku

požádejte střediskovou radu o příspěvek

Je vhodné si předem ujasnit, proč by Vás mělo středisko podpořit a co můžete za to nabídnout. Pokud někdo poslední rok nebyl ani jednou na schůzce nebo nepomáhá s vedením oddílu, nemusí být jeho žádost úspěšná.

zeptejte se činovníků střediska

Poraďte se s vedením oddílu a střediska, jak a kde můžete požádat o podporu. Vedení střediska Vám může pomoci s žádostí na vyšší organizační jednotky (okresy a kraje), které často jamboree podporují.

kmen dospělých

Oslovte starší členy střediska s žádostí o příspěvek. I malé částky Vám mohou pomoci, když jich bude více.

3) Soukromí sponzoři

známí známého

Pro získání příspěvku či sponzorského daru jsou důležité osobní kontakty. Pokud někdo z Vašeho okolí pracuje ve společnosti, které se finančně daří, oslovte ho, jestli Vám nepomůže s žádostí o podporu. Je-li Váš strýc úspěšný řezník, máte možná vyhráno. Jsou-li Vaše kontakty na osoby ve větších společnostech, velmi doporučujeme jakékoli kontaktování konzultovat s vedením střediska nebo fundraiserem kontingentu.

firma z Vašeho města

Využijte toho, že Vás ve vašem okolí znají. Pro firmy ve svém okolí jste partneři na základě vaší pověsti a činnosti, kterou v oddíle vykonáváte. Kontaktujte je písemně (e-mailem) nebo osobně po předchozí domluvě osobní schůzky. V případě této skupiny se často potkáte s nabídkou hmotného sponzoringu – tj. firma vám nabídne podporu prostřednictvím svých výrobků či zboží, i to je možné využít, opět raději ve spolupráci s fundraiserem kontingentu. Jestli se Vám podaří získat pro sebe nebo více účastníků jamboree podporu, nesmíte zapomenout se o svého donátora postarat. Můžete mu nabídnout například pomoc s organizací dětského dne, připravit odpoledne sportovních aktivit, zorganizovat promítání fotek z jamboree. Firmy mohou mít zájem o reklamu nebo potvrzení o daru pro daňové účely. V každém případě je třeba poděkovat a to oficiálně - např. formou děkovných listů o Vás a Vašeho střediska.

4) Obec nebo nadace

Vaše obec

Podporu od obce je možné získat buď na základě grantového programu, která obce vypisují, nebo na základě zvláštní žádosti. Výše podpory se může lišit dle velikosti vaší obce, nicméně získání částek v řádu desetitisíců není nijak výjimečné. Pokud je Vás na jamboree z Vašeho města chystá více, žádejte o podporu společně.

Nadace

Kromě velkých nadací existuje řada lokálních nadací podporující místní projekty a lidi. Jamboree jim často zapadá do koncepce a poslání. Poptejte se na Vaší radnici a prohledejte internet.

 

Ne všechno se samozřejmě podaří. Proto je potřeba obrnit se trpělivostí a zkoušet, zkoušet, zkoušet. Kdo to nezkusí, nic nemá!
A hlavně: nejste na to sami. Napište nám na e-mail: mariana.ermlova@jamboree.cz, jaký je Váš plán a my Vám rádi pomůžeme jej realizovat. Poskytneme Vám materiály (vzorové smlouvy, propagační materiály pro sponzory, vzory oslovovacích dopisů…) a metodickou pomoc.

Více o jamboree:

jamboree.cz
facebook

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1684x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu