....

Chyba na stránce: Hledáme dobré skautské fotky. Fotografové, pomůžete nám? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/4105-hledame-fotky-spoustime-foto-skaut?autologin=1"

Hledáme dobré skautské fotky. Fotografové, pomůžete nám?

Hledáme dobré skautské fotky. Fotografové, pomůžete nám?

A to i ty tvoje. Vytvořili jsme web foto.skaut.cz, díky kterému jednoduše nahraješ skautské fotky a pomůžeš nám rozšířit databázi pro propagaci skautingu. První fotografové už fotky nahráli, přidej se taky!

 

Proč? O dobré skautské fotky máme dlouhodobě nouzi a přitom víme, že mezi skauty a skautkami se pohybuje mnoho výborných fotografů a fotografek.
Pomocí dobrých skautských fotek můžeme ukázat veřejnosti (třeba rodičům, médiím, spolužákům skautů,...), jak vypadají naše akce a aktivity, jak skauting funguje a jakou radost nám přináší.

 

Nahrávat můžeš začít již teď na foto.skaut.cz. Doporučujeme si ale přečíst, jak web funguje, jaké fotky hledáme a také jaká jsou pravidla použití webu a fotografií.

Foto.skaut.cz

Nahrávací web umožňuje rychle a jednoduše nahrát tvé fotografie ze skautské činnosti přímo skautskému komunikačnímu týmu: objevit se tak mohou v médiích, skautských časopisech, tiskových zprávách, na sociálních sítích i v souvislosti s jinými skautskými ústředními projekty.

 

Více o poslání webu najdeš na příslušné stránce.

 

Pro nahrávání fotek prostřednictvím nástroje potřebuješ propojený účet ve skautISu. Po přihlášení přes web automaticky získáš vlastní soukromou složku, ve které můžeš vytvářet další podsložky. Doporučujeme vytvořit pro jednotlivé činnosti/akce podsložky či nahrávat celé složky fotografií.

Aby byla zajištěna přehlednost nahraných fotografií, nahrané soubory nelze po nahrání stáhnout/upravit/smazat. V souladu s pravidly je možné o smazání z fotobanky požádat správce fotobanky.

Hledáme: dobré skautské fotky a speciální situace

Hledáme hlavně povedené dobré skautské fotky. Jak taková fotka vypadá?

 • Je ostrá, jasná a bez uřízlých hlav.
 • Jde na ní bezpečně poznat skauty a skautky: mají na sobě šátky a/nebo kroje nebo jasně označené skautské oblečení či doplňky.
 • Aktéři projevují emoce a účastní se dobrodružné aktivity, spolupráce, trénují dovednosti a/nebo dělají dobrý skutek.
 • Nepodporuje stereotypy jako je sektářství, odpor k technologiím, nic než jen ochrana přírody a vázání uzlů.
 • Má dostatečnou velikost. Pro pohodlnou práci s fotkami hodí mít rozměr menší strany alespoň 2 500 px, v této velikosti lze vytisknout na A4 bez ztráty kvality.
  • Dnešní běžné mobily s rozlišením 12 MP tento rozměr překračují.
  • V praxi to znamená, že fotografie má při nejmenším velikost 2 a více megabajtů.
  • Preferujeme plná rozlišení fotografií, aby se nahrané fotografie mohly objevit v tištěných médiích a časopisech. Ne vždy využijeme netradiční formáty (panoramata apod.)
  • Naopak spíše málo upotřebíme panoramata a jinak zvláštní rozměry fotografií.

 

Podrobnosti k tomu, jak vypadá dobrá (skautská) fotka a na co si ještě při focení dávat pozor, najdeš v sekci Dobrá skautská fotka.

Existují také situace a typy fotek, o které máme zájem. Jejich výpis najdeš na samostatné stránce nahrávacího webu.

Kdo má k fotografiím přístup

Fotobanka, do které se tyto fotografie nahrávají, slouží skautskému komunikačnímu týmu, dalším celostátním týmům (vč. redakcí skautských časopisů či grafikům) i třetím stranám – médiím. Fotobanka není veřejně přístupná. Výjimku tvoří Flickr účet Junáka – českého skauta, který je přístupný veřejně a slouží jako úložiště omezeného množství fotografií pro média.

Fotografie nahrané webem foto.skaut.cz nejsou primárně určeny k dalšímu použití skautskou veřejností; pokud se tak děje, jsou ošetřené tak, aby původní fotografie nebylo jednoduché uložit a použít jinde bez souhlasu autora fotografie.

 

Více informací (např. včetně výčtu osob, které mohou mít přístup k těmto fotografiím) najdeš přímo v pravidlech.

Pravidla použití

Nahráním fotografií prostřednictvím webu foto.skaut.cz souhlasíš s pravidly použití webu i pravidly použití fotografií.

 

Připomínáme zejména:

 • Fotografie musí mít vyplněná EXIF data (jméno autora, datum, případně akce). V případě nevyplnění bude nahrávající kontaktován správcem fotobanky.
 • Ne každá nahraná fotka opravdu skončí ve fotobance. Nahrávej proto spíše povedené fotografie; všechny nahrané fotografie jsou tříděny.
 • Poskytnout fotografie opravdu můžeš, tedy (a) jsi autorem fotografií nebo (b) je autor těchto fotografií srozuměný s umístěním do skautské fotobanky včetně pravidel použití fotografií.
 • V souvislosti s ochranou osobních údajů na fotografiích nesmí být lidé, kteří v přihlášce vyslovili nesouhlas s pořizováním dokumentace. V případě fotografií, u kterých toto nelze fotografem zaručit (okresní/krajské/celostátní/mezinárodní akce apod.), připadá zodpovědnost na správce fotobanky.
 • Tento nástroj neslouží jako prostor pro osobní zálohování fotografií. Pro neomezený prostor na uložení fotografií i pro další výhody výrazně doporučujeme založení skautského Google účtu.
 • Zatímco ve většině případů jsou uživatelé fotobanky povinni uvádět autora, existují také případy, kdy není uvedení autora povinné.
 • Pro odstranění fotografií z fotobanky je třeba kontaktovat správce fotobanky.

Tato pravidla jsme ladili s vybranými skautskými fotografy, přesto víme, že nich existují body, které někomu mohou připadat jako sporné. Proto, pokud zde najdeš pravidlo, se kterým nesouhlasíš nebo které ti nepřijde vhodné, dej nám vědět - o zpětnou vazbu máme zájem a i tyto připomínky/nesouhlasy do budoucna pomohou k větší spokojenosti fotografů i uživatelů fotobanky.

 

V případě podnětů, připomínek, nedostatků či otázek nás neváhej kontaktovat e-mailem (komunikace@skaut.cz), formulářem na webu foto.skaut.cz nebo v komentářích pod tímto článkem.

Předem děkujeme za nahrávání fotek a rozšíření ústřední fotobanky!

Za komunikační tým Junáka - českého skauta (komunikace@skaut.cz)

Lukáš Neuheisl

redaktor externí komunikace

 

Barbora Trojak

tisková mluvčí

 

Petr Vaněk - Permi

zpravodaj pro komunikaci a projekty služby činnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1433x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu