....

Chyba na stránce: Skautky a skauti po celé zemi oslavili 100 let republiky. Přinášíme poděkování! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/4205-skautky-a-skauti-po-cele-zemi-oslavili-100-let-republiky-prinasime-shrnuti-i-podekovani-od-sestry-nacelni?autologin=1"

Skautky a skauti po celé zemi oslavili 100 let republiky. Přinášíme poděkování!

Skautky a skauti po celé zemi oslavili 100 let republiky. Přinášíme poděkování!

Oslavy 100 let republiky jsou úspěšně za námi a jako skauti a skautky jsme se do nich pustili s opravdovým nasazením. Dobrovolnická práce je prací jen za dobrý pocit a ten bychom rádi posílili následujícím poděkováním i přehledem toho, co se po celé republice o svátečním víkendu dělo zásluhou skautských jednotek i jednotlivců.

Poděkování od sestry náčelní

„Uplynulý sváteční víkend mi přinesl především hrdost. Na to, že je mezi námi tolik skautů a skautek, kteří i přes deštivé počasí a sněhové vánice ochotně rozdávají úsměvy a trikolory. Na to, že služba veřejnosti je pro skauty a skautky - bez ohledu na věk - samozřejmá. Na to, že se skautští vedoucí nebojí předávat českou historii a demokratické hodnoty mladším a že má úcta k české státnosti v oddílech tak pevné místo. Proto chci všem, kteří se zapojili do oslav století republiky ze srdce poděkovat. Jste skvělí. A pevně věřím, že jste lidem dobrým příkladem a inspirací, což je dnes mimořádně důležité. Na aktivním občanství a péči o společné věci totiž bude záležet i v tom století, které je před námi. Díky!”

Eva Měřínská - Evička

náčelní

Skautská služba v ulicích: rozdávání trikolor, sázení stromů i čestné stráže

Skautská služba společnosti není peříčko a víme, že přípravy všech akcí vás stály mnoho energie, úsilí a někdy třeba i vlastních prostředků. Jsme si jistí, že aktivní zapojení do oslav v obcích, kde působíte, byly pro vaše sousedy důležité a inspirativní. Je to mimo jiné součást úsilí o větší důvěru a pospolitost mezi lidmi i za naději, že generace mladých lidí nebude opakovat chyby těch předchozích. Díky za to!

 

 V rámci výzvy k rozdávání trikolor jsme zaregistrovali přes 130 přihlášených oddílů v různých obcích po celé republice. A to nevíme o těch nepřihlášených. ;)

 

Díky vláknu na SkautFóru víme, že třeba v Brně rozdala jen jedna skautská parta (z několika) na různých místech 1 500 kusů a 40 metrů trikolor, v Ostravě 5 000, v Kostelci nad Labem a v Plzni 250, v Praze po stovkách, u vstupu do Koněpruských jeskyní 150 a k radosti (a dojetí) neskautů pár skautských oddílů “přepadlo” na různých místech republiky také vlakové spoje. 

Podobných Tweetů jsme zaznamenali i víc: třeba tenhle a tenhle. A nejčastější otázka obdarovaných?

Díky, že lidem připomínáte, že ne všechno má cenu, kterou by bylo možné vyjádřit penězi.

Krajinu od (nejen) uplynulého víkendu krášlí i nové stromy svobody, kterých se po celém Česku sázely stovky. V Golčově Jeníkově vysadil oddíl Bobříků z nedalekého Havlíčkova Brodu dokonce celou alej ze stovky lip. Díky všem sázejícím, stali jste se součástí místní historie a k tomu udělali něco dobrého pro naši přírodu a čistý vzduch.Obrovský dík patří také čestným strážím, které, leckde velmi nepříjemnému počasí navzdory, reprezentovaly skauting. Skaut je sice nepromokavý, jak zní pomyslný 11. bod zákona, ale muselo jít mnohdy o tvrdou zkoušku, obzvlášť pokud jste stáli venku jen v kroji. Snad to neodneslo vaše zdraví.

Šíření skautského odkazu: doprovodné výstavy

O skautské výstavy byl v posledních měsících veliký zájem! Zastavit jste se mohli třeba v neustále zaplněném Poštovním muzeu na výstavě ke Poště českých skautů, na její venkovní verzi nebo doprovodné městské hře. Další výstavy připravily jednotky z mnoha obcí, například v Hlinsku, Mostě nebo Poličce. A na pražské Letné se od 26. do 28. října objevil také stánek skautského muzea, který byl po celou dobu obklopen zvídavými návštěvníky.

 

Děkujeme proto zejména Skautskému archivu, Skautskému institutu, Romanu Šantorovi - Bobovi a Klubu skautských sběratelů, kteří tyto výstavy a aktivity svědomitě připravili!

Aktivity na schůzkách a výpravách

Pokud jste snad nebyli součástí stráže, nevysadili strom nebo nerozdali pár metrů trikolory, ale vydali jste se na skvělou sváteční oddílovou výpravu nebo připravili schůzku s tematickým programem, i vy si zasloužíte poděkování. Za to, že vám není lhostejná naše republika a za to, že předáváte příběhy její historie holkám a klukům ve svých oddílech.

A pokud jste na nic z předchozího nenašli čas, můžete najít inspiraci v seriálu 10 výzev pro republiku, které jsme představili.

Díky vám všem za zájem, šíření dobrého jména skautingu i radosti ve společnosti!

Republice na zdar,

Barbora Trojak

tisková mluvčí

Lukáš Neuheisl
redaktor externí komunikace

Petr Vaněk - Permi

zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1601x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu