....

Chyba na stránce: Participativní rozpočet jako šance pro investice do kluboven - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/4219-participativni-rozpocet-jako-sance-pro-investice-do-kluboven?autologin=1"

Participativní rozpočet jako šance pro investice do kluboven

Participativní rozpočet jako šance pro investice do kluboven

Že slyšíte pojem “participativní rozpočet” poprvé v životě? A vůbec si nedovedete představit, jak souvisí se skautskými klubovnami? Hned to napravíme.

 

Participativní rozpočet je jedním z nástrojů participativní demokracie, způsob, jak zapojit občany nějaké obce do rozhodování – v tomto případě o místních investicích. Ve stručnosti probíhá tak, že vedení obce vyhradí nějakou část jejího rozpočtu, zeptá se místních obyvatel, na co by rádi finanční prostředky využili, a nakonec nechá občany rozhodnout hlasováním. Nápady, který dostanou ve finále nejvíc hlasů, dostanou peníze na realizaci.

 

V minulém roce se tímto způsobem ucházeli o přízeň obyvatel Prahy 8 skauti z Bohnic. Nápad přestavět starou saunu na skautskou klubovnu - protože čekací listina bohnických je už několik let pořádně dlouhá - dostal od obyvatel “Osmičky” zelenou, preference mu dala dokonce více než polovina všech hlasujících.

 

Letos se do podobného úsilí pustili skauti z Brna - Židenic. Brno totiž vyčlenilo na participativní rozpočet 30 milionů Kč. 

 

“S projektem nové klubovny jsme začali už dříve, ještě než byl participativní rozpočet města Brna vyhlášen. Díky našim dvěma členům, kteří jsou architekti, jsme měli hotovou studii, vypracovaná byla i dokumentace pro územní rozhodnutí,” popisuje Vilém Řiháček z židenického skautského střediska. “Pro potřeby představení projektu v rámci participativního rozpočtu nám ale stačí studie, pro lidi je snadno srozumitelná. Nedávno jsme náš projekt představili na oficiálním setkání pořádaném městem Brnem pro občany a byl oceněn medailí, díky tomu nás hlasující na portálu rozpočtu lépe uvidí. A teď se musíme snažit, abychom oslovili nejen naše skalní fanoušky, rodiny, kamarády, ale taky brněnskou veřejnost,” dodává.

 

Díky široké komunitě mají skautské oddíly a střediska docela vysokou šanci, že v hlasování uspějí. Městům se také ne vždy daří místní obyvatele do hlasování zapojit v nějakém masovějším měřítku, což šance skautských projektů zvyšuje. Chce to tedy být připraven na podobnou příležitost, jakou participativní rozpočet je, a aktivně se jí chopit.   

 

PS: Pokud jste z Brna, můžete skauty z Židenic podpořit svým hlasem! Více najdete zde.

 

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1393x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

1 Názor
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu