....

Chyba na stránce: Skautský den se blíží: pojďme oslavit svatého Jiří ze všech sil! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/4427-skautsky-den-se-blizi-pojdme-oslavit-svateho-jiri-ze-vsech-sil?autologin=1"

Skautský den se blíží: pojďme oslavit svatého Jiří ze všech sil!

Skautský den se blíží: pojďme oslavit svatého Jiří ze všech sil!

“Ať čelil jakékoli těžkosti nebo nebezpečné situaci, ať vypadaly jakkoli obrovské, dokonce i ve stínu draka – nesnažil se jim vyhnout, necítil strach, ale postavil se jim ze všech sil.”  

Tak vysvětloval B-P důvod, proč vybral skautům a skautkám za patrona právě svatého Jiřího. Příběh rytíře, který se vydá z vlastní vůle do nebezpečí a porazí draka, aby vysvobodil obyvatele blízkého okolí, dodnes vypráví skautům a skautkám po celém světě o důležitých hodnotách: obětavosti, nezištnosti, fyzické síle i odvaze, o víře v to, že dobro vítězí nad zlem.

 

 

Každý rok si svátek svatého Jiří, u nás slavený 24. dubna, připomínáme i my v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jdeme se šátkem do práce, věnujeme se příběhu na schůzkách, pořádáme slavnostní střediskové ohně, fotíme se společně v kroji před sochou skautského rodáka...

 

Sraz skautů a skautek z okresu Prostějov u sochy Jiřího Wolkera. 


Ale letos by to možná chtělo něco speciálního. Vždyť na konci roku oslavíme 30 let svobodného českého skautingu!

Souhlasíte? Pak se do toho pojďme pustit. Co třeba:

1) Dát hlavy dohromady

Ne ty dračí, ale svoje. Inspirujte ostatní tím, jak svátek svatého Jiří připomínáte u vás. Nebo letos chystáte něco úplně nového? Nebo zatím sháníte parťáky, ale nápad, ten by tu už byl? Ať už je to námět na městskou hru, program na schůzku nebo nápad na happening, šup s tím vším do sdíleného dokumentu SEM. Vpisovat může automaticky kdokoli s Google účtem na @skaut.cz. Pokud jej nemáš, požádej si v dokumentu o přístup i s jiným Google účtem (a nebo si svůj skautský Google účet pořiď).

A nezapomeňte na anglické slůvko se pěti s, které se se sv. Jiřím pojí: selflessness. Bude skvělé, když u plánování oslav budete myslet i na obyvatele své obce!

2) Srolovat šátky, vyžehlit kroje  

Možná je to u vás zvykem už dávno, možná začnete letos. Podstatou svátku svatého Jiří je ukázat, že jeho hodnoty pořád žijí – ve skautech a skautkách okolo. A proto musí být poznat! Vezměte si skautský šátek nebo kroj do práce, do školy, na nákup, na dětské hřiště...prožijte v něm klidně celý den. Uvidíte, že vám udělá velkou radost, až potkáte další skautské slavící.

3) Naplánovat setkání

Dejte si s přáteli ze skautu na svátek svatého Jiří sraz. Domluvte si čas a jako místo zvolte část vaší obce, která je emblematická: je tu známá dominanta, socha, kašna, ulice nebo něco podobného. Zkrátka aby měli ostatní šanci poznat, kde jste, kdybyste si třeba ten váš sraz chtěli vyfotit. Takovou fotku od vás totiž pak rádi použijeme. Nebo dokonce video. Do konce března vám pošleme upřesnění.  

 

Foto z celostřediskové hry, středisko Štika Turnov.

 

Shrnutí na závěr:

  • Oslavte Skautský den ve velkém stylu, udělejte radost sobě i druhým
  • Začněte vymýšlet, jak může letos slavit právě vaše družina, oddíl, středisko
  • Podělte se o své nápady (nové i již dříve uskutečněné) s ostatními. Inspirujme se navzájem!

 

Nazdar!

 

Petr Vaněk - Permi | petr.vanek@skaut.cz

místostarosta

 

Bára Trojak | barbora.trojak@skaut.cz

skautská tisková mluvčí

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2827x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu