....

Chyba na stránce: I letos jsme parťáci letní hry ČT Déčko: hledáme posledních 10 oddílů! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/4487-i-letos-jsme-partaci-ct-decko-pripojite-se-taky?autologin=1"

I letos jsme parťáci letní hry ČT Déčko: hledáme posledních 10 oddílů!

I letos jsme parťáci letní hry ČT Déčko: hledáme posledních 10 oddílů!

Pomozte nám s přípravou prázdninové soutěže pro diváky ČT Déčko. Založte a starejte se o kešku, ukažte krásy svého okolí rodinám z celé republiky a nalákejte děti na dobrodružství v přírodě! Senzačních 57 míst už si vzládly oddíly rozebrat, hledáme posledních 10! 

I letos je Junák – český skaut partnerem velké prázdninové soutěže s Českou televizí. Smyslem soutěže je vybídnout nejen dětské diváky ČT k prázdninovým výletům do přírody. Bez pomoci skautských oddílů rozesetých po celé České republice si ale nelze organizaci takto rozsáhlé prázdninové hry vůbec představit. Pokud nám pomůže váš oddíl nebo družina, budeme opravdu moc rádi! Minulý rok bylo takových oddílů skoro 70 a nejnavštěvovanější místa měla přes 2 tisíce návštěv. Celkem celou soutěží (tedy zadáním tří kódů) prošlo přes 35 tisíc dětí, některou z kešek navštívilo 176 000 soutěžících.

Jaký to má smysl?


Myslíme si, že letošní televizní plány by se vám mohly líbit:

Zatímco v předchozích ročnících soutěže sloužilo příběhové pozadí k propagaci samotného Déčka, letos chceme potenciál našich soutěžících zaměřit na něco, co má reálný smysl – upřít pozornost dětí a rodin na téma životního prostředí a částečně i pomoci ho zlepšit. 

Z rozhovoru s lidmi, kteří se denně vzdělávání dětí v ekologii věnují, jsme se dověděli, že naše cílová skupina ještě nedokáže pochopit podstatu běžných ekologických problémů v potřebné šíři, a tak největší (a nemalou) službou, kterou naše soutěž může vykonat, je vybudovat vztah dětí k přírodě tím, že do ní budou (ideálně celoročně) chodit, stane se pro ně přirozeným životním prostorem a něco v ní zažijí. 
 
Nemůžeme prozrazovat mnoho, ale hlavním tématem soutěže letos bude jeden z nejpalčivějších problémů dneška, který se týká životního prostředí. 
 
Kromě tohoto záměru, z něhož máme minimálně my opravdu radost, má zapojení do prázdninové soutěže další přínosy - všechny zapojené děti (počty se pohybují v desítkách tisíc) například dostanou na konci soutěže newsletter s informací o skautingu a některé oddíly využívají soutěžní kešky pro letáčky o svém oddíle nebo středisku. 
Jak se můžete zapojit?
Hlavním principem spolupráce mezi Déčkem a Junákem – českým skautem je to, že skautské oddíly nebo družiny zakládají a opečovávají kešky, které pak děti během prázdnin hledají a sbírají z nich kódy. 

Jdete do toho?

V případě, že se chcete do prázdninové soutěže s Déčkem pustit, zkuste nejdřív společně vymyslet, kam byste kešku umístili! Dál už stačí jen se přihlásit.

Kde nám ještě hodně kešek chybí?

Koukněte na mapu, kde jsou bílá místa. Třeba byste je mohli vykrýt právě vy a rodiny z celé republiky by mohly dostat šanci objevit nějakék krásné místo ve vašem kraji. 
Třeba kolem Klatov, Plzně, na Křivoklátsku, okolo Svitav, Mladé Boleslavi, Poděbrad, Českého Krumlova nebo Pelhřimova! 


 

>> vyplňte tenhle dotazník <<

Následně se vám ozve koordinátorka z Déčka a domluví se s vámi na dalších krocích. Správné místo pro kešku je fajn cíl pro rodinný výlet a zároveň od vás není moc daleko, protože je potřeba, abyste se ho chodili pravidelně kontrolovat. 

Jak spolupráce probíhá?

  1. Nejdůležitější je najít vhodné místo v přírodě (ne ve městě). Takové místo by mělo být něčím opravdu zajímavé, aby výlet děti i rodiče obohatil. Zároveň by mělo být dostupné i pro rodiny i s opravdu malými dětmi, v okolí by tedy nemělo být nic potenciálně nebezpečného. Hledáme místa v přírodě, která mohou soutěžícím posloužit jako pěkný výlet, ale také se zde mohou něco zajímavého naučit nebo si něco prohlédnout. Vhodná jsou tedy jak místa poblíž různých naučných stezek a informačních cedulí, tak i významných nebo prostě jen krásných lokalit. Je potřeba pokrýt co nejlépe celou ČR, proto prosím důkladně využijte znalosti vašeho okolí a zohledněte je při vybírání vhodného místa.
  2. Toto místo je potřeba najít na internetu a zjistit GPS souřadnice. Otevřete si mapy.cz, najděte vaše místo a pravým tlačítkem myši na něj kliknete. Potom si pečlivě poznamenejte souřadnice, které jsou vidět v pravém horním rohu pod okénkem „Nový bod“- je to např. něco jako 49.9959753N, 14.6666758E. Všechny tyhle údaje vyplníte do dotazníku.
  3. Po domluvě s koordinátorkou z Déčka dostanete kešku poštou a pak ji bude potřeba umístit a přesně zaměřit její GPS souřadnice. Před začátkem soutěže (tedy letními prázdninami) budete muset kešku zkontrolovat, je-li připravena ke hře. Tedy, je-li i s potřebným obsahem stále na svém místě.
  4. Podobnou kontrolu bude třeba podnikat zhruba každý týden nebo dva po dobu celých prázdnin. Stává se, že lidé Déčku volají, že jsou na místě a keška nikde. V takovém případě se stanoviště na webu vypíná a volá se kontaktní osobě (někomu z vaší družiny nebo oddílu), která by v ideálním případě měla kešku co nejdříve (v řádu dní) zkontrolovat, tak aby bylo možné stanoviště znovu otevřít. Je tedy vhodné si strážení kešky dobře rozvrhnout. Například tak, aby měl každý týden prázdnin kešku na starosti jeden člověk z vaší družiny nebo oddílu.

Jaké jsou typy herních stanovišť?

Na webových stránkách ČT bude umístěna mapa s vyznačenými herními stanovišti. K úspěchu v prázdninové hře budou soutěžící potřebovat získat alespoň tří herní kódy/symboly. Po jejich získání je hráči zadají na web.

V letošní prázdninové soutěži budou zase tři základní typy stanovišť:

  1. Návštěva stanoviště institucionálního typu (hradu, skanzenu, koupaliště, zoo, muzea). Soutěžící zde dostanou na pokladně symbol a unikátní identifikační kód, který na webu zadají. Komunikaci s institucemi si zajišťujeme sami.
  2. Letos nově zavádíme tzv. šifrovací úkol. V případě, že si soutěžící vyberou pro svůj výlet tento typ stanoviště, jejich úkolem bude dorazit do turistického informačního centra (TIC), kde obdrží papír s jednoduchou šifrou, která je dovede k cíli. Komunikaci s turistickými informačními centry si zajišťujeme sami.
  3. Hledání schránky v přírodě. Právě s umístěním a udržováním těchto schránek potřebujeme pomoci od vás. Ve schránce naleznou soutěžící herní kód/symbol, který potom doma zadají na naši webovou stránku.

Děkujeme všem, kteří se už rozhodli či rozhodnou zapojit! 

Kolektiv Déčka a Bára Trojak
tisková mluvčí Junáka - českého skauta
e-mail: barbora.trojak@skaut.cz I tel. 731 403 647

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2405x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu