....

Chyba na stránce: Lesk putovních cen - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/blog-organizace/2073-lesk-putovnich-cen?autologin=1"

Lesk putovních cen

Lesk putovních cen

Putovní cena Svojsíkova závodu
chlapecká družina
Putovní cena Svojsíkova závodu
dívčí družina

Vloni v Kutné Hoře jsme se s místonáčelníkem Majklem zarazili nad stavem putovního totemu náčelníka a putovní vlajky náčelní při vyhlašování výsledků celostátního kola Závodu vlčat a světlušek. Přišlo nám, že svým stávajícím stavem neplní podstatu důstojnosti trofeje, která v sobě nese kus historie. S radou náčelníků jsme se pak dohodli, že věnujeme restaurátorskou péči rovněž putovním cenám Svojsíkova závodu. Do jejich renovace jsme se pustili přednostně tak, aby mohly být minulý víkend slavnostně předány.

Kromě pečlivého oprášení, vyčištění, menších či větších oprav a nablýskání samotných putovních „štítů“, jsme začali pátrat i po jejich historii. Nakonec se z toho vyklubal příběh nikoliv předmětu, ale mnoha kluků a holek, kteří měli odvahu a štěstí a uspěli v „nejvyšším“ skautském závodě. Vznikla tak kronika, kterou jsme v Příboru při slavnostním vyhlašování vítězů k trofejím přidali. Vítězným družinám tak přibyl čestný úkol: vytvořit zápis o proběhlém závodě, představit svůj oddíl, dohledat alespoň některé údaje a informace o minulých závodech a možná zjistit i osudy skautů a skautek, kteří ceny třímali se šťastným výrazem v obličeji o nějaký ten rok dříve.

Pokud byste měli ve svých kronikách, denících či počítačových discích či internetových cloudech fotografie,  další dokumenty a vzpomínky, které by mohly doplnit skládačku Svojsíkova závodu, budeme rádi, když se nám ozvete. Ať nově zrestaurované trofeje oživnou opravdovými příběhy opravdových kluků a holek.
Děkujeme.

Za radu náčelníků
Eva Měřínská – Evička
eva.merinska@skautka.cz

PS:
Ráda bych ještě poděkovala všem, kteří restaurování putovních cen umožnili nebo se na něm přímo podíleli. Děkuji restaurátorům – Václavu Veřtátovi – Jimákovi a Milanu Ranglovi – Pinociovi z Tábora, Janu Kotkovi - Šotkovi a Junu za přepravu trofejí, loňským vítězným družinám – Štikám z Hradce Králové a Hrabošům z Moravských Budějovic, že nám trofeje zapůjčily tak, abychom je zrenovované mohli předat následovníkům, Romanu Šantorovi – Bobovi za první dohledání a kompletaci materiálů k uplynulým ročníkům Svojsíkova závodu. Dík patří i Veronice Cupalové - Veve za grafické zpracování kronik a Michaelu Kučerovi – Bobrovi za koordinaci celé akce a Výkonné radě Junáka za financování.

Foto - Radek Procyk (Maverick) a archiv SI

Vítězná družina (3. oddíl Turnov) z roku 1969
s náčelníkem Rudolfem Plajnerem
Vítězná družina (1. oddíl Lázně Bělohrad) z roku 1969
s náčelní Vlastou Mackovou
Vítězná družina (1. oddíl Křtiny) z roku 2015
s náčelníkem Markem Balášem
Vítězná družina (3. oddíl Dolní Dobrouč) z roku 2015
s náčelní Evou Měřínskou

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1247x

Práce s článkem

7
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: