....

Chyba na stránce: Zahajujeme největší skautskou propagační kampaň posledních desetiletí. Jak vypadá a kolik bude stát? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/blog-organizace/2579-zahajujeme-nejvetsi-skautskou-propagacni-kampan-poslednich-desetileti-jak-vypada-a-kolik-bude-stat?autologin=1"

Zahajujeme největší skautskou propagační kampaň posledních desetiletí. Jak vypadá a kolik bude stát?

Zahajujeme největší skautskou propagační kampaň posledních desetiletí. Jak vypadá a kolik bude stát?

Chystáte tiskovou zprávu pro místní média o táborech Vašeho střediska? Pozvali jste před pár týdny místní média na Vaše oslavy 24. dubna? Sdíleli jste loňskou skautskou televizní reklamu na střediskovém facebookovém profilu dokonce dvakrát? A přesto máte pocit, že se o skautingu mezi lidmi moc nemluví a neví (což je trochu pravda a trochu ne, viz níže). Proto právě startujeme největší skautskou propagační kampaň posledních desetiletí!

Narazil jsem nedávno na nádraží na spřátelený skautský oddíl vracející se z výpravy. Byli dohromady o něco málo hlučnější než ostatní cestující, ale ještě velmi způsobně. Vypadali spokojeně po vydařeném víkendu, ti nejmenší měli z čerstvých zážitků oči navrch hlavy. Trčely z nich stany, karimatky i lakrosky, starší se starali o mladší, občas někoho z ostatních cestujících pouštěli na zastávkách sednout. Prostě pohyblivá reklama na skutečný skauting. Chybělo tomu už jen maličko. Nebylo na nich nijak poznat, že jsou skauti. NIJAK.

Chceme výborně imitovat skauting do propagačních kampaní v médiích? Nebo chceme, aby skutečný skauting byl vidět, právě když se děje?

Pokud chceme, aby se ve společnosti vědělo, že skauting existuje a co znamená, máme dvě možnosti. Můžeme plánovat chytré propagační kampaně v médiích, snažit se v nich představovat skauting přesně takový, jaký je, investovat do nich odpovídající prostředky. Anebo se rozhodneme, že ve chvílích, kdy ten skutečný skauting zrovna děláme, na nás bude poznat, že jsme skauti. I dnes je spousta oddílů, na nichž je na víkendových i táborových výpravách poznat, že jsou skauti. Ale na spostě oddílů to poznat není. A představte si, že to bude poznat na všech dvou tisícovkách oddílů, kmenů, klubů!

A proto zahajujeme novou propagační kampaň. Nemá žádný rozpočet, pečlivě zvolenou cílovou skupinu, zápletku, vycizelované klíčové sdělení ani gradaci. Není plánovaná na kvartály, pravděpodobně nebude mít profil na Facebooku a dokonce nebude zaštítěna známým sportovcem. Ale to neznamená, že nemůže být virální. Vyzýváme: Začněte na skautských akcích nosit kolem krku šátky. Klidně pořád, ale především tehdy, když Vás může vidět někdo jiný. Ve vlaku, na nádraží, při prohlídce hradu, ve frontě na zmrzlinu. Ať je zkrátka poznat, že jsme to my!

Prostě nosme na akcích šátky. A třeba oddílová trika. Ale hlavně šátky. Jakékoli šátky.

Teď nevyhnutelně přijde vlna otázek a komentářů. Ale co když někdo bude nosit šátky krojové a někdo příležitostné? A je třeba, aby celý oddíl měl vždy stejný? A co když se šátky zašpiní? A proč není lepší chodit rovnou všude v kroji? A nenosí šátky náhodou i spousta dalších organizací? A nemělo by všechno být nejdříve jasné a vydiskutované, než to začneme uvádět do života?

NEMĚLO! Nosíte na akcích šátky k trikům a mikinám už dnes? Super! Chodíte skoro všude v kroji? Super! Bude Váš oddíl nosit k trikům řádné krojové šátky? Super! Budete k trikům nosit každý jiný šátek, někdo z Intercampu, někdo ze stoletých oslav, někdo vyměněný se skautskými kamarády ze zahraničí, někdo hnědý krojový? No a? Super!

Zkusme začít hned, pak letošními tábory a následně skautskými podzimními akcemi. A uvidíme společně, co to udělá. Je celkem jisté, že nám to neublíží. A je celkem pravděpodobné, že nám to pomůže. Skauting bude víc vidět. Bude se o něm víc mluvit. Ne nutně v médiích, ale v autobusech, na návsích, na značených turistických cestách. A to nám udělá jen dobře. Pojďme do toho!

Petr Vaněk – Permoník (petr.vanek@skaut.cz)
zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

---

P.S. 1: Máte pocit, že nám v budování většího povědomí o skautingu pomůže spíš něco jiného? Nebo že nám šátky na akcích můžou ublížit? Nechte se slyšet v komentářích!

P.S. 2: Autor článku si nemyslí, že kampaně v médích jsou špatně. Koneckonců je za ně zodpovědný a naposledy loni jsme velkou dělali. Ale je přesvědčen, že to není a nemůže být celá rovnice.

P.S.: 3: Co se ve společnosti o skautingu ví a jak se o něm mluví? Projděte si zjištění loňského výzkumu agentury IPSOS >>>.

Aktualizace článku (8. června v 9.18 hod): Na základě připomínky v komentářích byla změněna textace jednoho z odstavců (viz níže), aby bylo zřejmé, že se text vyjadřuje kladně k nošení různorodých šátků k civilnímu oblečení, nikoli ke kroji. Tato změna je v souladu s původním záměrem autora, provedena je pro přesné porozumění pasáži, kterou původně bylo pravděpodobně možno vykládat různými způsoby. Díky za připomínku, Bobře. Permi

Původní text "NEMĚLO! Nosíte na akcích šátky už dnes? Super! Chodíte skoro všude v kroji? Super! Bude Váš oddíl chodit ve žlutých a hnědých šátcích? Super! Budete nosit každý jiný šátek, někdo z Intercampu, někdo ze stoletých oslav, někdo vyměněný se skautskými kamarády ze zahraničí, někdo hnědý krojový? No a? Super!" byl opraven na nový text "NEMĚLO! Nosíte na akcích šátky k trikům a mikinám už dnes? Super! Chodíte skoro všude v kroji? Super! Bude Váš oddíl nosit k trikům řádné krojové šátky? Super! Budete k trikům nosit každý jiný šátek, někdo z Intercampu, někdo ze stoletých oslav, někdo vyměněný se skautskými kamarády ze zahraničí, někdo hnědý krojový? No a? Super!".

Foto: Philip de Bock

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2711x

Práce s článkem

11
kladných hlasů

Diskuse o článku

9 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: