....

Chyba na stránce: Jsme připraveni - známe však význam pro nás samé? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/blog-organizace/2725-jsme-pripraveni-zname-vsak-vyznam-pro-nas-same?autologin=1"

Jsme připraveni - známe však význam pro nás samé?

Jsme připraveni - známe však význam pro nás samé?

...Byl večer a do napjatého ticha praskal slavnostní oheň, kolem kterého nehybně stály v kruhu postavy a trpělivě čekaly. Jedna z nich, stojící tváří v tvář vůdci, se naposledy zhluboka nadechla a začala odříkávat skautský slib...

 

Tak asi vypadal jeden z večerů v životě každého z nás. S prsty na Základech junáctví nebo bibli a cípem vlajky v druhé ruce - tak jsme se zavázali (a ještě dnes zavazují další generace) k celoživotnímu dodržování skautských myšlenek a principů.

Vždycky jsem slib bral tak nějak komplexně, letos jsem však dostal spoustu podnětů k zamyšlení, jak jsou na tom ostatní a zejména jak vnímají jednu část - ...“duší i tělem být připraven pomáhat bližním a vlasti.“...

 

Rozhodl jsem se, že vstoupím do aktivních záloh české armády. V rámci přijímacích procedur a byrokratického kolečka byl i rozhovor s psychologem, který se ptal na moje motivy pro vstup k ozbrojeným silám. Chvilku jsme si povídali a já zmínil, že podobně jako ke skautingu mě do armády táhne i ten nepopsatelný vnitřní hlas, který chce být prospěšný pro vlast i své blízké. Psycholog, neskaut mě pochopil (nebo se tak aspoň tvářil, což je u jejich oboru asi nutná dovednost) a nebyl s tím problem. O to víc mě pak (a vlastně i předtím) překvapily reakce některých skautkých kolegů v okolí. „Já bych do armády v životě nešel.“ „Kdybych musel jít do armády, to radši uteču.“ „Nechápu, co tě tam táhne, vždyť budeš dělat jenom poskoka a terč.“ a mnohé další. Rozhodně nechci tvrdit, že každý musí radostně narukovat a ještě si u toho pískat hymnu, ale docela by mě zajímalo, co si dnešní skauti představují pod tou duševní i tělesnou ochotou bránit vlast a své blízké. Ti, kdo řekli výše zmíněné výroky nebyli schopni na to odpovědět. Proto se zeptám i tady – co tahle kouzelná věta znamená pro vás ? Jen řádek ve slibu, který je tam už tak nějak tradičně a aby se neřeklo? Něco neuchopitelného? Nebo něco, nad čím jste se nikdy nezamysleli?

 

Tenhle článek berte jako případný námět k zamyšlení. Každý rok máme stovky slibujících. Dokážeme se pořádně zamyslet, nebo tuhle „abstraktní“ část necháme radši zapomenutou, abychom nedostávali otázky, na které třeba neumíme odpovědět ani sami sobě?

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2016x

Práce s článkem

12
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

8 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: