....

Chyba na stránce: Díky za službu, příležitostné šátky! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/blog-organizace/3938-diky-za-sluzbu-prilezitostne-satky?autologin=1"

Díky za službu, příležitostné šátky!

Díky za službu, příležitostné šátky!

V sobotu jsme přijali nenápadné usnesení: „Náčelnictvo souhlasí s tím, aby definice „komunity“ pro účel práce na změně Krojového řádu zahrnovala jakoukoli skupinu a ukládá PS pro šátky, aby toto rozhodnutí zohlednila v návrhu novely Krojového řádu.“  V textu se musel ztratit, kdo nebyl na posledních 5 jednáních Náčelnictva, případně nečetl všechny zápisy. Co se tedy stalo?

Už nějakou dobu se pracovní skupina věnuje změně skautských šátků (Možná jste zaznamenali prezentaci s grafickým návrhem šátků pro jednotlivé věkové kategorie – lemy na sebe barevně navazovaly z vlčete na skauta apod.). Na uplynulém jednání se nám podařilo nastavit systém nových šátků. Mám z výsledku velkou radost, tak se o něj musím podělit.

Jak to teď mělo fungovat? Ke krojové košili si mohu vzít základní šátek, nebo příležitostný šátek (Pokud je zrovna příležitost – Krojový řád říká, že při některých akcích mohou být základní součásti kroje nahrazeny příležitostnými součástmi). Základní šátek může být žlutý, hnědý, světle modrý či šedý. Oddíly si mohou základní šátek olemovat lemem libovolné barvy, absolventi některých vzdělávacích akcí mohou olemovat šedý šátek. Pro příležitostné šátky nejsou určená žádná speciální pravidla.

Jak to teď funguje? Část hnutí pečlivě dodržuje platný krojový řád a nosí šátek podle shora shrnutých pravidel. Jiná část hnutí nosí šátky, které se jí líbí a jak se jí líbí. Frekventanti vzdělávacích kurzů běžně nosí ke kroji šátky kurzů, na které současný řád nahlíží jako na příležitostné, přestože už příležitost skončila – kurz skončil. Účastníci celostátních a jiných akcí nosí šátky, které si z akce přivezli, třebaže už by neměli. Oddíly si vytvářejí vlastní šátky, které se nevejdou do mantinelů řádu. A mohli bychom pokračovat. Šátkem se nejčastěji identifikujeme se skupinou sester a bratrů, ke které nás váže pouto (prožitek, společná jednotka…). Podtrženo = krojový řád se hojně porušuje.

Náčelnictvo se několikrát zabývalo řešeními, která se k tomu to problému nabízejí. Máme zrušit řád, aby každý mohl nosit, kdy chce, co chce? Máme ho jen lehce upravit, abychom obrousili nejkřiklavější „porušení“? Máme se pokusit systém předělat a upravit? V sobotu jsme se definitivně přiklonili k poslední jmenované variantě. Nechceme rezignovat na dodržování elementárních kulturních pravidel zrušením řádu a nechceme před „porušováním“ ani zavírat oči.

Jak by to tedy mělo být a co se změní? Především zrušíme zavedené členění na základní a příležitostný šátek – bude jen jeden skautský šátek. Pro jeho výrobu budou stanovená jasná, ale neomezující pravidla (například velikost, tvar, existence a šířka lemu). A pozor – v rámci těchto prostých pravidel si může jakákoliv skupina skautů vyrobit vlastní šátek, jaký jenom bude chtít. O skupině jsme pracovně hovořili jako o komunitě, čímž jsme chtěli vystihnout, že to jsou lidé, kteří k sobě z nějakého důvodu mají blízko, mají se rádi. Novému režimu tedy bez problému vyhoví i současné „hnědé“ šátky – nikdo nebude nikoho nutit, aby se jich vzdal.

K této takřka neomezené volnosti nabídne ústředí berličku – novou řadu šátku (dříve bychom jim říkali základní šátky) pro jednotlivé věkové a výchovné kategorie. Tato řada by měla být pestřejší než současná, měla by lépe reflektovat přechody mezi jednotlivými kategoriemi. Oddíly a jednotlivci tak budou mít na výběr: nadále používat současné šátky, přejít na připravovanou novou řadu šátků, nebo si vyrobit vlastní šátky. Praktický dopad je tedy zřejmý – systém bude méně svazovat a bude dávat větší prostor pro sebevyjádření / sebeurčení nositele šátku. Dnešní nápadité kurzovní šátky, šátky SI, šátky Obroků, Elixírů budou „legální“ a budeme je moct nosit ke kroji.

Svoboda ale není neomezená. Vedoucí oddílu a střediska budou mít možnost rozhodnout, že celý oddíl či středisko na oddílové či střediskové akci obleče totožné šátky. Tím chceme výchovným a základním organizačním jednotkám ponechat právo rozhodovat o tom, že budou jejich členové na akcích vypadat stejně – reprezentovat jednotku.

Na začátku jsem psal, že mám radost. Mám! Cítím, že zárodek nových pravidel nikoho neomezí (nevezme mu, co má teď rád) a hodně lidem pomůže (mohou nosit dnešní „neoficiální“ šátky a vyrábět i nové). Od změny si slibujeme jednodušší, čitelnější a méně porušovaná pravidla. Jsme však stále skoro na začátku – pracovní skupina bude teprve připravovat nové znění řádu a upravovat mnohé podrobnosti a nejasnosti. Napadlo vás něco už teď? Napište prosím komentář, ať na nic nezapomeneme.

Ondřej Vokál – Vokin, člen Náčelnictva

P.S.: Ano, skutečně jsem se nezmínil o jiných součástech skautského kroje – na nich se nadále pracuje

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2346x

Práce s článkem

5
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

5 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: