....

Chyba na stránce: Vzpomínkové mudrování aneb Vezírova náčelnická stovka - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/blog-organizace/4099-vezirova-nacelnicka-stovka?autologin=1"

Vzpomínkové mudrování aneb Vezírova náčelnická stovka

Vzpomínkové mudrování aneb Vezírova náčelnická stovka

Předposlední zářijový víkend bude v Praze jednat Náčelnictvo na svém stém zasedání. U té příležitosti jsme s Radou Náčelnictva požádali Vladimíra Cvrčka - Vezíra, dlouholetého člena Náčelnictva, aby zaznamenal svoje vzpomínky na Náčelnictvo, než dospělo ke stovce. Přečtěte si, co napsal. A přímo na stém jednání bude možné vyslechnout v sobotu večer Tomáše Řeháka - Špalka se svou úvahou nad proměnami jednoho z nejvyšších skautských orgánů.

Sté zasedání Náčelnictva

Po vybídnutí, abych něco napsal k jubilejnímu stému zasedání Náčelnictva, jsem si uvědomil: „A jéje, tak jsi se, chlapče, prokmetil až do sorty pamětníků, jejichž podoby zhotovené z lipového dřeva nosí k tomu určení pochopové v čele slavnosti dožínek a jimž je spíláno, byla-li úroda nevalná.“

A rozmýšlel jsem, o kom z těch dávných dob, kdy se přechodná Ústřední rada přetransformovala v Náčelnictvo a Výkonnou radu, i z těch dob následujících, napsat nějakou veselou historku.

O Rikim, Wabigoonovi, Káče, Hance, Balůovi, Dickovi ... ?

O Marce, Ranovi, Bořkovi, Čajochovi, Flekovi, Ťapce ... ?

Nebo o Číčovi, Evičce, Véně, Majklovi, Kuchtíkovi, Beny, Hubertovi, Kryšotovi?

To prostě při tom počtu za ta léta nejde, na někoho by se nedostalo a pak by třeba na Křížku někde v koutku plakal nebo trucoval.

„Zmíním,“ rozhodl jsem se, „aspoň některé věci, které se s obměnou členů opakují a na které jsi upozorňoval často.“

Výjezdní zasedání:

Častá snaha pořádat zasedání NJ v různých regionech opakovaně naráží na jednoduchou poučku, že z každých Kotěhůlek vždy existuje spojení do Prahy, kdežto do jakýchkoli Kotěhůlek jede valná většina spojů přes Prahu.

Program jednání:

Málokdy se podařilo vše projednat v plánovaném čase, bylo nutno přidávat noční a nedělní čas, často se závažná věci (alespoň z mého pohledu) projednávaly na konci jednání v časovém tlaku (čti: presu).

Účast na zasedání:

Často se čekalo na příchod jednotlivců, že aby to bylo usnášeníschopné. A některé kraje své emisary na zasedání nevysílaly.

Předpokládám, že v současné době je už toto všenapraveno, nebo se alespoň o tom ví. Protože se ví, že nedávná podoba stezek musela doznat změn k větší praktičnosti. Protože se ví, že Junák není hnutí, ale jeho součástí. Protože se ví, že v oddílech nemáme děti, ale skauty, tedy partnery. Protože se ví, že skauting není věda, ale hra. Nikoli však lehkým vánkem, ale modelovou situací fungující obce. A proto se ví, že skauting je politikum, ať si Stanovy říkají, co chtějí.

A abych to mudrování pootočil:

Na jednáních NJ jsem se naučil být na svém místě včas, při řízené diskuzi neskákat lidem do řeči, a i po vzrušené debatě zůstat s odpůrci v kamarádském vztahu.

Do další stovky zasedání přeju Junáku, aby jeho Náčelnictvo nebylo „těmi nahoře“, ale „námi“. A aby jeho řádným členem byl vždy bratr Se, který vždy všechno zařídí.

Vladimír Cvrček – Vezír

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 899x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: