....

Chyba na stránce: Pečujme o vnitřní demokracii - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/clanky-na-webu/blog-organizace/4216-pecujme-o-vnitrni-demokracii?autologin=1"

Pečujme o vnitřní demokracii

Pečujme o vnitřní demokracii

Vyzýváme členy a členky k účasti ve volbách, k zodpovědnému přístupu k nim. Snažíme se vychovávat mladé lidi k aktivnímu zájmu a své okolí a využíváme k tomu řadu různých a zajímavých nástrojů. Nakolik ale využíváme ten, který se přirozeně nabízí a to je sama naše organizace?

Chtěla jsem psát o volbě starosty. O tom, jak náročné to bylo. Pro nás v Náčelnictvu i pro lidi z Ústředí, kterých se to osobně týkalo. Kolik času přípravy zabraly pracovní skupině, která odvedla velký kus práce a zda to byla dobrá investice. Jestli nastavené podmínky byly adekvátní. Jsou-li 3 kandidáti příliš málo nebo minimální dostatek. Zamyšlení nad tím, zda vypsání výběrového řízení bylo správným krokem nebo jediným možným. Jaká bude debata, která nás ještě čeká, týkající se pravidelného opakování možné výměny na postu starosty. Nebo i o radosti z velké účasti na tomto zasedání NJ, připravenosti přítomných i velké korektnosti celého průběhu.

Do hlavy se mi však derou myšlenky jdoucí trochu jiným směrem. Začínají zájmem členů o tuto volbu. Těžko se to posuzuje. Článek na křižovatce s výsledkem si přečetlo kolem 800 lidí, na facebookové posty na hlavních stránkách zareagovalo 250 resp. 300 lidí. Překryv mezi nimi bude určitě značný. Komentáře téměř žádné. Vzpomínáte si, jak velkým tématem byly, jsou i budou šátky? Jak velké diskuze se kolem nich vždy vyrojí? Já vím, šátek se týká všech, protože každý z nás jej bude nosit. Stejně tak se nás všech ale týká starosta Junáka. Statutární zástupce, který stojí v čele výkonné složky organizace. Díky němu a jeho týmu se Junák posouvá vpřed. Díky nim můžeme řešit, že máme nějaké návrhy na nové šátky, že již teď si můžeme zakoupit šátek s vyšitým lvem v cípu. Můžeme využívat SkautIS, výchovné nástroje (které jsou stále zlepšovány a přizpůsobovány moderním poznatkům), o organizaci je slyšet v médiích a mnoho dalšího. To vše díky několika profesionálům a řadě dobrovolníků, které starosta vede. Proto jsem přesvědčena, že by tato událost měla zajímat, když ne každého skauta a skautku, tak minimálně všechny činovníky a aktivní dospělé.

Ano, samotný výběr jste nemohli napřímo nijak ovlivnit, to je úkol Náčelnictva. Každý se však může zajímat. Debatovat se členy NJ, napsat jim e-mail. Dávat najevo svůj názor... Nejen v rámci volby starosty - to je jen aktuální příklad. Kdykoli. V tématu, které právě jeho zajímá. Nenechávejme na ostatních budoucnost naší organizace, ale aktivně se zapojme do její tvorby a to na všech úrovních - od střediska po ústřední orgány. Každý z nás může, protože Junák je ukázkou fungující demokracie.

Už za necelý rok začnou střediskové sněmy, na které naváží ty okresní, krajské a valný sněm. Přemýšlíš už o tom, kdo u vás bude kandidovat? Jak by mohl vypadat tvůj okres či kraj? Co pro jeho zlepšení můžeš udělat ty? Neříkám, aby každý kandidoval, ale nastartovat debatu o budoucnosti může kdokoli. Buď tím aktivním, kterému není lhostejné, jak jednotky fungují. Nekritizuj, ale snaž se hledat konstruktivní řešení. Debatuj. Protože teď je ten správný čas začít řešit, jak za několik měsíců budou sněmy vypadat.

Kristýna Menclová - Tynus
členka NJ

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 738x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: