....

Chyba na stránce: Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/component/content/article?id=2304:cim-jsme-nahradili-bodovani-zase-jeden-experiment-z-ceske-skalice&autologin=1"

Čím jsme nahradili bodování - zase jeden experiment z České Skalice

A to jsme se v srpnu rozhodovali, co budeme další skautský rok s oddílem dělat. Bodování a příběhové hry už nás nebaví. A proč bodujeme? Abychom motivovali k účasti a činnosti. Jasně. A funguje to ještě?

Když jsme se ohlédli zpět, zjistili jsme, že i když dlouhodobé bodovací hry kluky bavily a vypadaly krásně, na účast neměly vliv. Skauti, kteří na schůzky a výpravy jezdili jen sporadicky, žádné motivační pomůcky (sebelepší hra či legenda a bodování jednotlivců nebo kolektivů) nepřesvědčily. Naopak ti, kteří se zájmem účastnili všeho, co se konalo, uznali, že se rádi zapojují i do akcí bez bodování. Takže jsme si museli přiznat – a že to bolelo – cíl nezasažen.

A co teď s tím?

Náš cíl je, aby kluci brali oddíl jako partu kamarádů, se kterou můžou využívat všechny možnosti, jaké jim skauting i naše základna nabízí. A také aby jim bylo přirozené, že program vychází tak nějak z nich samotných pod vzdáleným dohledem dospělých s využitím jejich zkušeností.

Chceme, aby skauti měli zájem o to, co oddíl dělá, ba co víc, aby mohli o tom sami rozhodovat, nebyli jen prostými konzumenty programu. Motivovat k činnosti činností samotnou. Přimět vůdce i rádce přemýšlet nad tím, co bude oddíl bavit a to potom realizovat. A pak už můžeme tuto činnost dělat bez bodování, složitých her, skvělých vizuálních efektů, převleků nebo odměn.

Science fiction? Simply clever!

Pokusili jsme se (opět) najít jinou cestu, než po jaké nás učili chodit. V podstatě jde jen o to, chytat nápady a názory co se nám honí hlavou, sdílet s přáteli, zjišťovat co se komu líbí… (podobnost se známou sociální sítí je čistě náhodná).

Na nástěnce v klubovně máme vyvěšené papírky s jednoduchým názvem činnosti (například vaření, střelba ze vzduchovky, výprava do bazénu, skládání origami atd.). Každý z členů může na předtištěný papírek na nástěnku kdykoli připíchnout činnost, kterou by rád s oddílem dělal.

Druhá část principu spočívá v samolepkách „skaut-like“. Natiskli jsme si malé samolepky se skautským pozdravem ve „facebook“ grafice (z triček TDC). Každý, kdo přijde na jakoukoli akci, dostane při účasti samolepku „skaut-like“. Ta ale neslouží k ničemu jinému, než k ohodnocení jednotlivých činností navržených na nástěnce. To je celé. Nic míň, nic víc.

Aha. A zkušenosti?

Tento systém používáme od září 2015, čili v době psaní tohoto textu máme za sebou první pololetí. Klukům je tento systém hlasování z pochopitelných důvodů blízký.

Systém vychází i z myšlenky, že ten, kdo chodí častěji na akce, schůzky, výpravy má také větší možnost ovlivnit, co se v oddíle bude skutečně dít. Což je fér.

Vedení oddílu tím získalo přehlednou tabulku aktivit. Pomocníka při plánování programu.

Ze zkušeností je třeba sebekriticky přiznat, že valnou většinu navržených aktivit na nástěnku připíchli rádci či vůdci, ale i mladší členové přišli s několika aktivitami.

Lajkují ale rádi všichni. Lajky se nedají přemisťovat, neodebírají se. Vůdce si pouze vyhradil právo veta. Každý si tak rozmyslí ztrácet své hlasy na činnosti typu schůzka v KFC (zvlášť když v našem městě žádné není - haha).

Od rádců v prvním měsíci zazněla výtka, že nemají bodování pro hry a činnosti na schůzkách, protože rádci lajky nerozdávají. Ale k čemu body? Motivovat je lepší vlastním nadšením a hledáním nových zajímavých aktivit.

Někdo třeba řekne, že samolepka je vlastně takový bod. Možná jo. No a? Když ji nevyužije, je mu k ničemu. Zatím nedošlo k žádné samovolné soutěži „hele já jich mám víc“. Máme za sebou první pololetí, nevím, zda pro příští skautský rok tento systém opustíme nebo jej někam posuneme. Počkáme a uvidíme. Jeden závěr ale již máme: Oddílový život za toto pololetí nijak nestrádal.

Budu rád za tvoje názory i nápady.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1861x

Práce s článkem

8
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

3 Názory
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: