....

Chyba na stránce: Jaké bylo celostátní vzdělávací setkání TRIGNIS 2019? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/hlavni-clanky/4455-trignis-2019-final1?autologin=1"

Jaké bylo celostátní vzdělávací setkání TRIGNIS 2019?

Jaké bylo celostátní vzdělávací setkání TRIGNIS 2019?

Mohlo by se zdát, že k získání informací dnes stačí chytrý telefon; a nejen k jejich získání, i k následné diskusi s přáteli a přáteli přátel. Vypnout počítač nebo schovat telefon má smysl, když chceme něco zažít. Přednášky si lze pustit ze záznamu během svačiny – není třeba nikam jezdit. Když to bude stát za to, stačí sdílet odkaz na facebooku a další dva dny si vyměňovat názory s těmi, kdo přednášku také slyšeli. Jezdit kvůli nějakému semináři přes celou republiku? To se dělalo v minulém století, ne? A přece to někomu stojí za námahu, sbalit si bágl a dva dny spát na karimatce v tělocvičně. To když kvalitě přednášek konkuruje dobrá atmosféra, která na semináři panuje.

Když se začalo mluvit o tom, že letos budou v Praze dva podobně zaměřené semináře, nikdo si nebyl jistý, zda je u nás pro oba dost zájemců, ochotných věnovat celý víkend vzdělávacímu programu, z kterého nedostanou žádné razítko. Po akci lze konstatovat, že lidí, kteří si rádi v dobré společnosti poslechnou přednášky a zúčastní se diskusí tváří v tvář, je dostatek.

V pátek večer nabídl Trignis v prostorách klubu Vrtule projekci filmu Skaut má nahá kolena a diskusi s jeho autorem Břetislavem Rychlíkem. Při rozhovoru se senátorem Pavlem Fischerem pociťovali mnozí naději, že bychom v budoucnu mohli mít zase prezidenta – skauta.

V sobotu zahájil program duchovním úvodem ve velkém sále Salesiánského divadla a začaly přednášky: Pavel Hošek mluvil o Jaroslavu Foglarovi a Květa Princová o humanitární pomoci. Přednášky ale nebyly jediným programem semináře. K účasti na Trignisu mnohé lákala široká nabídka workshopů. Nebylo, bohužel, možné se zúčastnit všech; každý si mohl vybrat maximálně dva. Rozhodování nebylo lehké; všechna témata vypadala zajímavě. Výhodou rozdělení účastníků do osmi skupin byla možnost setkat se nad společným předmětem zájmu v – sice ne malém, ale snesitelně velkém – kroužku lidí, kdy se přítomní spíš odhodlali diskutovat. Workshopy tak nemusely mít přínos jen pro přihlášené, ale i pro vedoucí (přednášející snad není vhodné slovo) jednotlivých skupin. Po workshopech se všichni sešli opět ve velkém sále a pokračovaly přednášky – tentokrát mluvila Daniela Drtinová o novinářské práci a Tomáš Halík s Václavem Malým o přítomnosti a budoucnosti křesťanství. Po večeři se divadlo otevřelo i neskautům a lidem, kteří se celého semináře neúčastnili – konal se koncert kapely Epydemye. Jestli byla přes den atmosféra v divadle skvělá, tak večer byla ještě – skvělejší? Těžko to pojmenovat, protože „nemám slov“ říkali lidé, když odcházeli z koncertu. Kdo nechtěl spát, anebo chtěl, ale povídat si chtěl ještě víc, mohl pokračovat v zábavě ve skautské čajovně.

V neděli byla na výběr bohoslužba pro křesťany a dobroslužba pro ostatní. Na závěr semináře promluvil Jiří Grygar o vědě a víře a Alex Bernardová o polární ekologii a pomalu byl čas jet domů. Mnozí to měli hodně daleko a museli spěchat na vlak. Nikdo však nevypadal, že by litoval daleké cesty, a všichni si slibovali, že příště zase přijedou, a znělo to, jako že to nebude za rok, ale za dva týdny nejpozději.

Závěr tedy zní: Seminářů není nikdy dost, když jsou tu lidé, kteří mají co říct, lidé, kteří jim chtějí naslouchat, a pár nadšenců, kteří jsou ochotni je dát dohromady. Tak příští rok (6. – 8. března 2020 v Salesiánském divadle v Praze) na shledanou!

text: Tin (Alena Dvořáková)
fotky: Sluníčko, Gába
https://trignis.skauting.cz/

    Přišlo nakonec 488 účastníků Trignisu 2019.

   Rys, Slimák a Edy (zastupující pořadatele z LŠ Protos, Prahy 2 a ODV).

    Petr Jan Vinš - Gobers: Duchovní úvod semináře Trignis

   Břetislav Rychlík - Rychlonožka: Skaut má nahá kolena (film a diskuse s režisérem)

   Pavel Fischer - Bob: Zapojit se do veřejného dění. Co má s tím společného skauting? (diskuse)

   Pavel Hošek: Evangelium podle Jaroslava Foglara (přednáška a diskuse)

   Květa Princová: Etika humanitární pomoci (přednáška a diskuse)

   Na Trignisu byl výběr z 15-ti různých workshopů.

   Daniela Drtinová: Co znamená být dnes redaktorem? (moderovaný rozhovor)

   Václav Malý a Tomáš Halík: Přítomnost a budoucnost českého a evropského křesťanství (moderovaný rozhovor)

    Strhující koncert české folkové a folkrockové kapely EPY DE MYE

   Ladislav Heryán: Bohoslužba (skautská nedělní katolická mše).

   Jiří Grygar - Dřímal: Věda a víra v postmoderní době (přednáška a diskuse)

   Alex Bernardová - Šuměnka: Smysl polární ekologie (přednáška a diskuse)

   Dva z 40 pořadatelů Trignisu.

  Kapela Srdcaři doprovázela bohoslužbu.

   K dispozici byla i řada skautských prodejců.

  Edy a Rys všechny zvou na Trignis 2020 (6. - 8. 3. Salesiánské divadlo)

logo

Článek publikoval

Rys
Zobrazeno: 1018x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu