....

Chyba na stránce: Jedna, dva, tři… TRIGNIS! (druhé ohlédnutí) - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/hlavni-clanky/4476-trignis-2019-final2?autologin=1"

Jedna, dva, tři… TRIGNIS! (druhé ohlédnutí)

Jedna, dva, tři… TRIGNIS! (druhé ohlédnutí)

Aneb novinka ve skautském vzdělávání! Trignis neboli Trojoheň (tři základní principy skautingu, které osvěcují skautskou cestu) se poprvé – a doufejme, že ne naposledy – rozhořel první březnový víkend tohoto roku v Salesiánském divadle. Zapálili ho členové Odboru duchovní výchovy Junáka Edy, Rys a řada dalších.

Jiskra se uchytila mezi několika stovkami skautů z ČR i z ciziny, kteří se často velice aktivně zúčastnili bohatého programu plného atraktivních hostů, z nichž vybírám alespoň novinářku Danielu Drtinovou, biskupa Václava Malého a kněze Tomáše Halíka.

Jejich přednášky byly naprosto skvělé, všichni protagonisté se zabývali aktuálními tématy a ochotně odpovídali na otázky zcela zaplněného sálu.

Daniela Drtinová se poprala mimo jiné s dotazem, proč se z právničky stala novinářka – toužila totiž hledat a nacházet pravdu, k čemuž Edy pohotově podotknul, že se vlastně jedná o skautský princip. Drtinová se ihned vtipně podivila: „Já jsem tedy skaut, a ani jsem to nevěděla!“ Celé její povídání bylo velmi otevřené, a někdy dokonce i zábavné až sebeironické a publikum to ochotně přijímalo (např. když vyprávěla, že v televizi je nutno vypadat za všech okolností přijatelně, což se ne vždy dobře daří).

Hlediště známou novinářku na závěr odměnilo dlouhým a srdečným potleskem, což Danielu viditelně dojalo.

Moderovaný rozhovor Václava Malého a Tomáše Halíka pak začal bez Tomáše Halíka, protože ten zpočátku nedokázal rozklíčovat Edyho skautský popis cesty od metra k divadlu a bloudil na opačné straně. Pan biskup se ale nenechal vyvést z míry – téma debaty Přítomnost a budoucnost českého a evropského křesťanství začal rozebírat ze svého pohledu. Krátce připomněl i nedávnou minulost – co se církvi povedlo (založení a provozování církevních škol, působení duchovních osob v nemocnicích, v armádě…) a pak se věnoval aktuálním bolestným tématům – zmínil např., že někteří dnešní mladí si vychutnávají to pozitivní, co jim církev nabízí (setkání mládeže atd.), ale už jim schází další návaznosti jako oběť či odříkání. Pan biskup zalitoval, že pak zůstávají jen na povrchu, jsou ochuzeni o hlubší, ovšem ne tak radostné prožitky. Připomenul také, že často neumíme mluvit spolu, že chybí umění rozhovoru a že je nám zatěžko přijmout mezi sebe i ty, kdo se ne zcela identifikují s naším učením (v této souvislosti zmínil termín duchovní pluralita).

Tomáš Halík tedy dorazil později, ale ihned se zapojil do rozhovoru s takovým nasazením, že Edy ani neměl co moderovat. Pater Halík vyjmenoval problémů a sporných otázek celou řadu – celibát, uzavírání se v malých skupinách, současný stav religiozity, fundamentalismus… Podotkl dokonce, že rozdělení v církvi už neprobíhá na ose katolíci – evangelíci, ale jde napříč církvemi.

Přestože témata byla převážně neveselá a opravdu náročná, nechyběl humor ani jednomu z debatujících mužů. Zejména Tomáš Halík perlil: no schválně, znáte ateistickou šifru pro Boha? – „Náhodou.“ Dále ocenil, že Václav Malý přes to, že žije v Arcibiskupském paláci (a navíc poblíž Hradu!), zůstal normální.

Nesmím zapomenout ani na obrovskou nabídku workshopů, které jsme si mohli předem zvolit doma. Témata měla skutečně široký záběr - od duchovního života v oddíle, historie posledních 30 let českého skautingu, práce se skautským slibem v období po slibu přes dobrovolnickou činnost v misiích po zkušenosti z jiných skautských organizací v ČR či hledání prvního skautského principu.

Já jsem si vybrala workshop 17. 11. 1989 na Národní třídě očima účastníka a Skautský liliový kříž a duchovní odborky v Junáku. Obě témata vedl Rys, který coby přímý svědek protikomunistických demonstrací na konci 80. let dokázal vtáhnout své posluchače do víru tehdejších událostí tak sugestivně, že jsme při naslouchání jeho svědectví a sledování dobových fotografií málem nedýchali stejně jako on, když byl doslova lisován spolu s davem ostatních demonstrantů příslušníky ozbrojených složek minulého režimu a jejich těžkou technikou.

Liliový kříž se pak nesl v duchu vzájemného předávání si zkušeností, jak motivovat děti k jeho získání, a seznámení s novými duchovními odborkami.

Trojoheň ani po třech dnech nabitý kvalitním duchovním programem naštěstí nezhasl a plně se rozhoří zase za rok.

Ať žije Trignis!

Jerry, středisko Svornost Bělá pod Bezdězem

P. S.: Ještě chci poděkovat Bohu za takového akce, organizátorům za skvělou práci a účastníkům za fajn atmosféru. V 6. - 8. března 2020 na viděnou :-)

 

 Růža - moderátor Trignisu 2019

Náčelník se při workshopu dobře baví...

Neptun a Minewakanův oběd.

Václav Malý a Tomáš Halík se radují z dárků.

 Více zde: https://krizovatka.skaut.cz/hlavni-clanky/4455-trignis-2019-final1

A zde: https://trignis.skauting.cz/

 

 

logo

Článek publikoval

Rys
Zobrazeno: 791x

Práce s článkem

3
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu