Zveřejněno 11. 9. 2023
Ondřej Peřina (Jerry)
VRJ – zpravodaj pro ICT a organizaci
ondrej.perina@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

Organizační struktura

Junák – český skaut je největší výchovná organizace pro děti a mládež u nás. Celkem je v ní zapojeno více jak 75 tisíc členů a členek ve více než 2 tisících oddílech. Abychom všichni táhli za jeden provaz, sdružují se oddíly do středisek a přístavů (středisek vodních skautů), kterých je po celé republice rozeseto téměř 500.

Organizační struktura Junáka – českého skauta kopíruje rozdělení republiky na kraje, okresy i samotná města a obce. Jednotlivá střediska (nazývaná též základní organizační jednotky), jsou podřízena skautským okresům (v některých oblastech neexistují) a následně skautským krajům. Ty na celostátní úrovni řídí hlavní spolek Junák – český skaut, z. s.

Kromě toho jsou přímo pod hlavní spolek začleněny i zvláštní organizační jednotky (například Skautský institut nebo Tiskové a distribuční centrum), které plní pro organizaci speciální úkoly a jejich zaměření je specifické.

Orientaci v organizační struktuře jednotek ulehčují přidělená evidenční čísla.

Příklady jednotek a jejich začlenění

• Česká  republika - hlavní spolek

• Junák – český skaut, z. s.

• evidenční číslo 1
  • kraj - skautské kraje a okresy (vyšší organizační jednotky)

• např. Junák – český skaut, Středočeský kraj, z. s.

• evidenční číslo 210
    • nebo Junák – český skaut, okres Mělník, z. s.

• evidenční číslo 216
  • obec - střediska a přístavy (základní organizační jednotky)

• např. Junák – český skaut, středisko Lišák Neratovice, z. s.

• evidenční číslo 216.04
    • nebo Junák - český skaut, přístav Neratovice, z.s

• evidenční číslo 216.08

Údaje všech jednotek snadno vyhledáš ve skautISu nebo ve veřejném spolkovém rejstříku .