Zveřejněno 26. 2. 2024
Lukáš Neuheisl
TDC – koordinátor skautské grafiky
lukas.neuheisl@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Petr Vaněk (Permi)

Návody a šablony

I pokud nejsi grafik, zvládneš si pomocí návodů a šablon vytvořit spoustu materiálů sám/sama.

Návody a šablony

Pro snadné vytvoření loga pro tvou jednotku či akci můžeš použít generátor loga. Je možné do něj zadat text do jednoho nebo dvou řádků pod slovní značkou a snadno tak získat profesionální grafické podklady. Generátor log obsahuje podrobné instrukce i návod, jak s ním pracovat.

Generátor skautských log Více o tvorbě loga jednotek na základě skautského loga najdeš na straně 5.4 SGM

Projektová prezentace

Vizuálně atraktivní a působivá prezentace se hodí třeba při diskuzi s potenciálnimi partnery či sponzory. Předpřipravená prezentace obsahuje základní informace o skautingu i náležitosti, které byste při jednání neměli opomenout. Vše lze samozřejmě upravovat, přetextovat a doplnit jako běžná prezentace v prostředí PowerPointu. Jeden z prvních slidů obsahuje podrobný návod, jak na to – včetně odkazů na podrobnější rady.

Prezentace pro běžné účely

Do téhle šablony se podaří dostat všechno, co bude potřeba. Obsahuje pár předpřipravených snímků – kromě úvodního a obsahového slidu také slide závěrečný nebo předěly – a můžeš si ji bez problémů přebarvit, vložit tapetu s fragmenty loga a další.

Projektová prezentace na Disku SGM Všechny dostupné šablony prezentací na Disku SGM

Razítko si můžeš jednoduše vytvořit z předpřipravené šablony. Vybrat si můžeš kulatou či hranatou verzi razítka. Zatímco hranaté razítko můžeš vytvořit i ze šablony v Canvě, zdrojové soubory k hranatému i kulatému razítku jsou ve formátech SVG a AI, které umožňují pohodlné úpravy a i následný export je velice jednoduchý.

Striktní dodržování šablony nevyžadujeme. Změna velikosti je možná dle uvážení a aktuální potřeby, ale pamatuj, že vyrobení menšího razítka s větším množstvím malých detailů může zapříčinit rychlejší opotřebení, poškození razítka či slévání obtisku.

Více o tvoření razítek Šablony razítek na Disku SGM

Mít vlastní webovou prezentaci je hodně efektivní nástroj komunikace. Vytvořit web můžeš velmi jednoduše, doslova na pár kliknutí. Poslouží ti k tomu předpřipravené šablony, které obsahují skautskou grafiku, návrhy textů, fotky a další obsah, který lze jednoduše upravit či přeskládat podle potřeby.

Jak na tvorbu webu ze šablony?

S předpřipravenými generátory je jednoduché vytvořit profesionální výstup bez grafických schopností a zkušenosti. Za pár minut máš hotovo, stačí uložit a výsledek hned můžeš rozesílat.

Připravené šablony v generátorech

Díky šabloně si můžete vyrobit trička se skautským logem a odkazem na váš oddíl, středisko či akci.

Jak navrhnout skautské tričko bez grafika?

Vytvořit si jednoduchou výroční zprávu je hračka i pro negrafiky. Do tvorby můžeš zapojit i ostatní, třeba rovery a rangers.

Vlastní ohlédnutí za uplynulým rokem si jednoduše vytvoříte díky připraveným šablonám v grafickém programu Canva.

Canva – základní návod Koupit výroční zprávu ve skautském obchodě

Přehled všech dostupných šablon – třeba těch na hlavičkové papíry – najdeš v samostatné tabulce.

Odkaz na všechny dostupné skautské grafické šablony