....

Chyba na stránce: Zapojte se s oddílem nebo kmenem v prosinci do Maratonu psaní dopisů na podporu lidských práv - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/akce/celostatni-akce/charitativni-akce/3594-zapojte-se-s-oddilem-nebo-kmenem-v-prosinci-do-maratonu-psani-dopisu-na-podporu-lidskych-prav?autologin=1"

Skautská služba společnosti

 

Zapojte se s oddílem nebo kmenem v prosinci do Maratonu psaní dopisů na podporu lidských práv

Smyslem celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů, která probíhá 10. – 18. prosince je společně ručně napsat co největší množství dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí s cílem upozornit na porušování práv osob, které se nebály postavit za práva jiných. Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Proto přibližně třetina případů, za které jsme v minulosti společně bojovali, se dočkala úspěšného vyřešení.

Do kampaně se můžete zapojit tak, že uspořádáte vlastní akci, na které se budou psát dopisy za 6 obránců lidských práv. Vše může proběhnout v rámci skautské akce, ale může být i otevřená veřejnosti, například jako zpestření vánočních skautských setkání nebo může být součástí akce jiné, např, tematické debaty, výstavy, přednášky apod. Dopisy se zkrátka dají psát všude. Zapojení do kampaně je nejen příležitost přiblížit skautům či veřejnosti problematiku lidských práv a jejich porušování ve světě a učit je vzájemné solidaritě, respektu, ale i příležitost pro všechny si uvědomit, jak snadno mohou pomoci jinému člověku.

Každoročně Maraton pořádají i skauti. Zapojilo se například i středisko Dobráček v Hostinném: „Bylo hezké vidět, že v tom příchozí z veřejnosti i členové našeho skautského střediska vidí smysl, ti kteří neuměli psát, se pustili do malování obrázků vězňům, ti, co psát uměli, se do toho pustili s vervou. Rádi se do toho pustíme znovu.”

Mezi letošními obránci lidských práv se nachází například čadský aktivita Mahadine, kterému za kritiku tamní vlády hrozí doživotí, čínská právničky Nu Ju-lan, která je perzekvována za to, že obhajuje práva lidí násilně vystěhovaných ze svých domovů čínskou vládou nebo případ environmentálního aktivity Clovice, který bojuje proti nelegálnímu kácení a pašování ohroženého dřeva palisandru z madagaskarského deštného pralesa. Minulý rok kampaň přispěla k osvobození nejdéle vězněného novináře v Uzbekistánu, farmářky a obránkyně přírody z Peru nebo americké whistleblowerky Chelsea Manningové. Jen v Česku na 200 místech vzniklo 16 tisíc ručně psaných dopisů. Co letos maraton psaní dopisů zapojit i do vašeho programu?

Uspořádat dopisovou akci na podporu obránců lidských práv je jednoduché:

1. krok - na stránce www.amnesty.cz/maraton naleznete základní informace o případech obránců lidských práv. K pořádání akce vám pořadatelé poskytnou mnoho dalších informačních materiálů (karty případů, vzorové dopisy, videa k některým případům, plakáty apod.)
2. krok - Zaregistrujte svoji budoucí dopisovou akci. Na Maraton webu www.amnesty.cz/maraton „klikněte“ na tlačítko CHCI POMOCI a vyplňte formulář, čímž dostanete plný přístup ke všem materiálům (vznikne vám tzv. profil organizátora)
3. krok - Rozmyslet se, jaký typ chcete uspořádat, kde a kdy by měla proběhnout a zda bude otevřená veřejnosti. Při plánování vaší akce vám pomůže manuál "Jak na Maraton", zde najdete tipy jak a kde „Maraton“ uspořádat, jak jej propagovat, zkušenosti a dojmy organizátorů akcí v předchozích letech.
4. krok - Dejte pořadatelům vědět podrobnější informace o Vaší akci - jednoduše vyplněním kolonek v záložkách "O mně" a "O mé akci" na této stránce. Velmi důležité jsou i informace o malých soukromých akcích (pořádaných například jen v rámci oddílové schůzky)
5. krok - Kdykoli od 10. do 18. prosince 2017 uspořádejte svou akci. Pokud chcete "Maraton" uspořádat v jiném termínu například proto, že byste jej rádi spojili s jinou akcí, kterou pořádáte, možné to je.
6. krok - Po akci prosím vyplňte v záložce organizátora "Zpětnou vazbu" o tom, kolik bylo napsáno dopisů a jaká akce byla. Bez vaší zpětné vazby se pořadatelé nedozví, kolik dopisů ve v Česku napsalo a kolik dopisových akcí proběhlo.

Většinu materiálů vám pořadatelé z Amnesty International pošlou v elektronickém balíčku vytvořeném na míru podle vámi zvolených případů. Pokud nebudete mít možnost materiály vytisknout, lze je zaslat poštou. Organizátorům rozsáhlejších akcí pro větší počet účastníků pošlou v případě zájmu balíček s materiály, které nelze zaslat elektronicky (propisky, samolepky atd.).

V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na koordinátorku kampaně Žanetu Sladkou, zaneta.sladka@amnesty.cz, 725 495 573

Hodně zdaru všem oddílům, střediskům nebo roverským kmenům, které se do letošního Maratonu psaní dopisů rozhodnou zapojit! Možná vám navíc pomůže i loňská metodika ke stejnému tématu od Skautů na Zemi

Petr Vaněk – Permi | petr.vanek@skaut.cz
zpravodaj pro komunikaci a projekty služby společnosti

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 912x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu