....

Chyba na stránce: Proč se zapojit? Skautský dobrý skutek 2016... - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/akce/celostatni-akce/charitativni-akce/skautsky-dobry-skutek/2352-proc-se-zapojit-skautsky-dobry-skutek-2016?autologin=1"

SKAUTSKÝ DOBRÝ SKUTEK

Junák - český skaut pořádá od 19. dubna do 19. května 2019 další ročník celostátního projektu skautské služby společnosti.

Proč se zapojit? Skautský dobrý skutek 2016...

15.dubna – 1. května

Jedni udělali benefiční dýchánek, druzí darovali krev, třetí zašli do domova důchodců, čtvrtí sbírali odpadky. A to je jenom pár z celkových čtyřiceti uskutečněných projektů  pilotního ročníku skautské služby veřejnosti, který proběhl v květnu 2015.

O co jde?

O to, že oddíly, střediska, kmeny nebo družiny pohlédnou na své okolí, zamyslí se, co by se na něm dalo jakýmkoli způsobem zlepšit, vymyslí a naplánují si k tomu projekt, který pak pod záštitou Skautského dobrého skutku (SDS) zrealizují.

Jak se hodí skautským vedoucím?

SDS dává možnost na konkrétním dobrém skutku pracovat od základu a zcela ho přizpůsobit programu každé jednotky. Mezi skauty, vlčata, světlušky i rovery se tak přirozeně a skrz jejich vlastní činnost dostane úplný základ skautské výchovy, dobrý skutek.

Kromě posílení skautských principů může akce prospět účastníkům i tím, že budou vědět, že v tom nejsou sami. Ve stejnou dobu budou různé dobré skutky dělat další skauti v celé republice.

Dobrý skutek se dá jednoduše navázat na stezky i cestičky. Skauti mají charitativní akce explicitně navržené v sekci “Moje pomoc druhým”, ale stejně tak může SDS podpořit i “Družinu jako tým”.  Světlušky a vlčata se můžou místo “salátu pro oddíl” podílet na přípravě pokrmu pro bezdomovce. Pár dalších nápadů najdete v metodice dobrého skutku, která je ke stažení na stránce skaut.cz/dobryskutek.

Role vedoucího u projektu může být různá a samozřejmě odpovídá věkové kategorii a konkrétní družině. Pro to, aby pro děti měl projekt smysl, je důležité je zapojit do příprav a ne jen do samotného provedení, minimálně je řádně informovat. Jejich zapojení může mít podobu hlasování o začlenění SDS do plánů oddílu, brainstormingu nad projektem, nákupu balakrylu, výroby a distribuce plakátků informujících o registru dárců kostní dřeně, nebo čehokoli padnoucího na váš konkrétní projekt.

Co třeba můžete dělat?

"Úplně všechno" může znít otřepaně, ale vlastně to tak je. Neříkali jste si vždycky, že se skauty někdy chcete navštívit lidi v domově důchodců? Není v okolí vaší klubovny park s lavičkami, na které se štítíte sednout? Nehodilo by se maminkám na mateřské, kdyby jim pár skautů pohlídalo děti? Inspirace se dá čerpat ze vzorových projektů na stránkách dobrého skutku i z již zmiňované metodiky. V metodice naleznete i mnohé další důležité tipy a triky pro dobře provedený dobrý skutek.

Letošní novinkou je i to, že organizace Messenger of peace – WOSM dodává akci finanční podporu a proto bude možné pro svůj projekt získat minigrant. Díky tomu se nemusíte bát pustit se do zajímavých větších akcí, protože byste je finančně neutáhli. Minigranty budou přibližně v rozsahu 1-14 tisíc. O grant se bude žádat s přibližným rozpočtem před akcí a o rozdělení peněz se bude rozhodovat na základě popisu projektu. (Kritéria a vše o grantech ještě bude upřesněno na Křižovatce a v metodice.)

 

Takže konkrétně...

Od února je spuštěno přihlašování projektů. Čím dříve svůj projekt přihlásíte, tím dříve o něm budete moci komunikovat s týmem SDS, který vám může poradit a hlavně dodá potřebné materiály a informace.

Samotný Skautský dobrý skutek proběhne v době od 15. dubna do 1. května.

Jakékoli dotazy můžete už teď směřovat na email dobryskutek@skaut.cz.

Mnoho nápomocných informací, například shrnutí výsledků pilotního ročníku, hledejte na stránkách skaut.cz/dobryskutek.

A hlavně,

Dělejme svět lepším!

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1268x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu