....

Chyba na stránce: 12 inspirací pro váš projekt Skautského dobrého skutku - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/akce/celostatni-akce/charitativni-akce/skautsky-dobry-skutek/3056-12-inspiraci-pro-vas-projekt-skautskeho-dobreho-skutku?autologin=1"

SKAUTSKÝ DOBRÝ SKUTEK

Junák - český skaut pořádá od 19. dubna do 19. května 2019 další ročník celostátního projektu skautské služby společnosti.

12 inspirací pro váš projekt Skautského dobrého skutku

Rádi byste se přihlásili na Skautský dobrý skutek (SDS), ale nevíte do čeho se s vaší družinou, oddílem či kmenem pustit? Jak na to a proč se dozvíte i v metodice SDS nebo můžete vaším projektem splnit některé body ze stezek. Zároveň vám přinášíme inspiraci ve formě 12 skautských dobrých skutků z minulého roku.

 • Rádi v družině či oddíle pečete? Můžete stejně jako skauti z Plzně upéct perníčky (nebo něco jiného) a udělat z nich balíčky. Do každého z nich přidejte citát, vtip či inspirativní text. Když se vám podaří přesvědčit lidi, že za takový balíček opravdu nic nechcete, můžete se radovat z vámi vykouzlených úsměvů.
 • Skauti z Brna v parku Lužánky nabízeli fair trade kávu, čokoládu nebo čaj a při této příležitosti poskytli návštěvníkům parku informace o tom, co to fair trade je. Zároveň si připravili vlastnoručně dělaný letáček. Termín Férové snídaně bude letos 13.5. a vy máte možnost ji připravit právě u vás. (a získat na ni i třeba grant)
 • Nestačí vám jen nabízení fair trade potravin? Inspirujte se skauty z Verměřovic, kde kromě vzdělávací akce pro místní základní školy a předškoláky (včetně férového pikniku) uklidili obec a pracovali na obnově laviček k poutnímu místu Hůra.
 • Chtěli byste radši dělat něco, při čem můžete být v klubovně? Skauti z Brna se spojili s vozíčkářkou Haničkou, která je malířka a ke své tvorbě tak potřebuje plátna. Holky a kluci se sešli v klubovně, kde se společně pustili do výroby malířských pláten i s rámečky. Hanička tam byla s nimi a měli tak možnost se vzájemně poznat. Najdete ve svém okolí člověka, který by třeba podobnou pomoc uvítal?
 • Skauti z Plzně se kromě výroby hmatové pohádkové knížky pro nevidomé zaměřili na děkovné dopisy s obrázky pro americké veterány, kteří osvobodili Plzeň. Je na vás, komu chcete poděkovat nebo udělat radost. Nemusíte posílat dopisy s obrázky, ale třeba písničky, nějaké drobné výrobky, nebo něco podobného.
 • A co takhle něco vyrobit a pak se dívat, jak někdo prakticky využije? Můžete například jako skauti z Brna v klubovně dát nový život starým polštářům, vyčistit je a ušít na ně nový povlak. Oni je následně darovali lidem bez domova, nabídli jim čaj z termosky a s některými si při té příležitosti mohli popovídat.
 • Jste spíše zaměření na ochranu životního prostředí a vzdělávání o přírodě? Tak to jsou následující tři projekty právě pro vás. Skauti z Prahy se rozhodli uspořádat veřejnou akci, při níž uklidili černé skládky a odpadky z Proseckých skal, aby tak nejen pomohli přírodě, ale zároveň pomohli tomuto místu ukázat jeho krásu a zajímavost.
 • To skauti z Domažlic kromě úklidu v úvozu pomáhali s rekultivací tím, že vysázeli kolem stovky nových stromů. Podařilo se jim navázat spolupráci s Domažlickými městskými lesy, které jim poskytly veškerý materiál.
 • Mateřská škola Lidečko má díky skautům z Lidečka ukázkový hmyzí hotel. Vyrobili jej ve spolupráci s obcí a rozšířili tak smyslovou stezku v areálu mateřské školy. Zároveň připravili informační tabulku.
 • Nechce se vám nic vyrábět? Nechte se inspirovat skauty z Chotěboře, kteří zorganizovali dobročinný běh, a tím podpořili rodinu jedné skautky, která bojuje s leukémií. Po běhu pro veřejnost připravili kulturní program u klubovny ve formě divadla, táboráku a písniček.
 • Raději byste věděli, pro kterou skupinu lidí budete připravovat program? Skauti z Brna se rozhodli navštívit děti v nemocnici, a také připravili program pro děti z azylového domu pro matky s dětmi.
 • Všechny projekty, které jsou zmíněné výše, jsou pro vás nudné? Nejsou pro vás výzva? Tak v tom případě vás může inspirovat už jen skautský koncert, který uspořádali roveři z okresu Šumperk. Nejen že koncert organizovali, ale zároveň na něm vystoupili a byli hlavním bodem programu. Peníze ze vstupného věnovali na pomoc postiženému dítěti, a aby toho nebylo málo, udělali vystoupení v rámci setkání se seniory v Domově důchodců.

Tak na co ještě čekáte? Přihlaste se na Skautský dobrý skutek 2017, záleží pouze na vás jaký projekt naplánujete. V rámci přihlášky až do 31.3. můžete žádat i minigrant na vaši akci. A jestli máte nějaké dotazy, obraťte se na náš tým dobryskutek@skaut.cz

Dělejme svět lepším!

Za tým Skautského dobrého skutku
Kristýna Menclová (Tynus)

Save

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1099x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu