....

Chyba na stránce: Nebojme se velkých dobrých skutků - inspirace ze Šumperka - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/akce/celostatni-akce/charitativni-akce/skautsky-dobry-skutek/3838-nebojme-se-velkych-dobrych-skutku-inspirace-ze-sumperka?autologin=1"

SKAUTSKÝ DOBRÝ SKUTEK

Junák - český skaut pořádá od 19. dubna do 19. května 2019 další ročník celostátního projektu skautské služby společnosti.

Nebojme se velkých dobrých skutků - inspirace ze Šumperka

Už dva ročníky za sebou skauti ze střediska Rudy Knotka Šumperk pořádají v rámci Skautského dobrého skutku benefiční koncert, jehož cílem je pomoci vybranému dítěti. Pro koncert využívají prostory Klášterního kostela v Šumperku.

Ondřej Havlíček (Onča) je šumperský skaut a student maturitního ročníku místního gymnázia. Čtyři roky vedl družinu Svišťů a poté, co ji předal, vkládá energii hlavně do organizace rádcovského kurzu ŠRÁKY. Kromě toho se podílí na organizaci místních katolických akcí pro mládež, moderuje, zajímá ho historie, politika a je mu ctí, označí-li ho někdo za pravdoláskaře.​​

Mňauín: Ahoj Ončo, už vloni, když jsem se poprvé zapojila do organizace Skautského dobrého skutku, mě váš dobrý skutek zarazil. Nikdy by mě nenapadlo, že by se mohl nějaký skautský oddíl pustit do něčeho takového, jako vy. Čí to byl nápad?
Onča: Nápad vznikl už několik let předtím, než se poprvé objevil projekt Skautský dobrý skutek a byl proveden v komorním prostředí. Po několika letech pauzy následovaly další dva ročníky, tentokrát už ve větším prostoru a s dobročinným účelem. Impulsem k prvnímu z nich bylo vážné zranění jednoho našeho vlčete a snaha pomoci tak jeho rodině. Zasloužil se o to tehdy Tom Žůrek, náš největší oddílový hudební odborník, a když po dvou ročnících už nechtěl pokračovat, převzali jsme štafetu s týmem ŠROTu - Šumperského roverského týmu, který se snaží vytvářet roverský program na úrovni okresu. Dokud budu u Skautského koncertu já, pokaždé tam zazní poděkování Tomovi, protože bez jeho zásluhy na začátku a cenných rad teď, by koncert nebyl, čím je.

Mňauín: Pořádali jste někdy předtím akci v podobném rozsahu? Jaké máte zkušenosti v téhle oblasti?
Onča: S týmem ŠROTu jsme předtím pořádali velkou dvaceti hodinovou akční hru, ale tohle byla úplně jiná práce. Část z nás už ale přiložila ruku k dílu při minulých ročnících koncertu, takže nějakou zkušenost jsme měli :)

Mňauín: U spousty akcí vnímám jako největší problém realizaci původního nápadu. Měli jste v tomhle ohledu nějaký problém? Třeba že jste nakonec zjistili, že nemáte na přípravu dostatek času?
Onča: Čas je vždycky problém :D Zároveň ale musím přiznat, že možná náš koncert vypadá složitější, než doopravdy je. Práce s ním je, ale už jsem zažil akce na přípravu mnohem náročnější.

Mňauín: Objevily se nějaké problémy před realizací nebo při ní, které jste neočekávali? (například problémy s technikou, někdo náhle onemocněl, bolesti v krku moderátora apod.)
Onča: Klasickým problémem je vypadnutí dvou až tří vystoupení pár dní před koncertem. Někdo onemocní, někdo si nevěří. V takové chvíli nastupuje přesvědčování, případně škrtání v programu. Ten i proto tiskneme až dva dny před koncertem. Obrovskou výhodu máme ve skvělém zázemí rekonstruovaného klášterního kostela, který slouží jako koncertní síň a je na to vybaven.

Mňauín: Kolik jste měli na koncertě diváků? Kolik peněz se vám podařilo vybrat?
Onča: Počet diváků si troufám odhadovat na 200 - 250, ještě ale byla volná místa a ty chceme do budoucna zaplnit. Pokud jde o vybrané peníze, tam jsme měli loni obrovskou radost. První rok se nám podařilo vybrat skoro šest tisíc, což jsme považovali za skvělý výsledek a počítali jsme s navýšením maximálně o dva až tři tisíce. Když mi ale přinesli naši sčítači během koncertu na papíře napsanou částku 17 570 Kč, nevěřil jsem svým očím.

Mňauín: Máte nějaká speciální lákadla? Něco vtipného, co ukazujete? Nějakou scénku, vtipnou písničku apod?
Onča: Lákadel máme samozřejmě několik. V první řadě to nejdůležitější - pokud přijdete, podpoříte nemocné dítě. Druhým lákadlem jsou vystoupení. Máme opravdu štěstí, že v Šumperku a okolí je tolik talentovaných skautek a skautů. Opravdu nemáme nouzi o špičkové výkony. Zároveň ale do programu zařazujeme i mladší, kteří třeba zatím nemají takovou jistotu, ale jsou velkou budoucností našich koncertů. Za třetí se snažíme získat záštitu někoho známého. Loni to byli předseda Krajské rady Junáka Olda Tanert a spolu s ním šumperský starosta a senátor Zdeněk Brož. Letos už máme předjednanou podporu velké osobnosti veřejného života, zatím nebudu prozrazovat. Tradičně už taky na začátku koncertu zní skautská hymna na varhany a program uzavírá z kůru troubená skautská večerka.

Mňauín: Jak probíhala zpětná vazba po konání prvního koncertu? A jak moc se lišila od té po druhém koncertu?
Onča: Šlo hlavně o zdokonalení rozdělení úkolů, ve kterém ještě pořád nemáme úplně jasno. Po loňském ročníku letos chceme ještě více šlápnout do programového složení.

Mňauín: Co všechno taková organizace koncertu obnáší? A jak jste si rozdělili práci?
Onča: Organizace je rozdělena do dvou hlavních složek. První je program, se kterým všechno stojí a padá. Kdybychom neměli kvalitní vystoupení, všechno ostatní by bylo zbytečné. I proto musím říct, že hlavní zásluhu na tomhle našem dobrém skutku mají především ti, kteří se nebojí a vezmou svůj nástroj nebo hlasivky a vystoupí. Bez nich bychom tu teď mluvili možná tak o pokusu o dobrý skutek - a to hodně špatném pokusu.
Druhá je administrativní a technické zajištění + propagace. Jde o zajišťování prostoru (tady je třeba žádat o prominutí nájemného Radu města), domluvu s rodinou dítěte, na které vybíráme, zajišťování záštit, plakáty, propagační video, zprávy do médií, ...

Mňauín: Poučili jste se v něčem z minulých ročníků? Na co si při pořádání takové akce dávat pozor?
Onča: Nejdůležitější je neusnout na vavřínech po minulé úspěšné akci a nepodcenit přípravu. Pozor je potřeba dávat taky na zákonné povinnosti. V našem případě třeba řešení autorských práv s Ochranným svazem autorským - OSA.

Mňauín: Vnímáš od střediska spíše podporu pro tuto akci, nebo nezájem? Je něco, co by pro vás mohli udělat? Nebo čím by vám mohl pomoci tým Skautského dobrého skutku?
Onča: Ve středisku máme jednoznačnou a velkou podporu. Než jsme byli zletilí, nemohli jsme třeba sami za sebe žádat Radu města o prominutí nájemného, takže to bylo (a z dobré tradice je i dál) na středisku. Od minulého roku jsme taky přidali dopolední (koncert je vždy odpoledne v neděli nejbližší svátku sv. Jiří) skautskou mši, při níž se ať už zpěvem, ministrováním nebo čtením může zapojit spoustu lidí ze střediska.
Od týmu SDS jsme využili hlavně tiskovou zprávu, která byla perfektně předpřipravená a média na ni skvěle reagovala.

Mňauín: Plánujete letos také stejný dobrý skutek? A pokud ano, jaké jsou vaše cíle? O kolik korun chcete vybrat víc? Kolik lidí chcete na koncertě mít? Je něco speciálního, co chcete přidat? A pokud ne, proč jste se rozhodli udělat něco jiného?
Onča: Ano, 22. dubna bude v Šumperku opět Skautský benefiční koncert. Letos bychom chtěli především rozšířit řady vystupujících o přespolní skauty, zapracovat na propagaci a dostat k nám nějakého vzácného hosta.

Mňauín: Co bys vzkázal těm, kteří o pořádání takové akce, jako je benefiční koncert, uvažují, ale bojí se do toho vrhnout po hlavě?Onča: Vrhněte se do toho, na co máte síly. A pokud vám na to ty vaše nestačí, najděte si prostě dva nebo tři další lidi a věřím, že sil bude dost.

Chcete se přidat i Vy? 
Stále máte možnost.
Skautský dobrý skutek 2018 se koná v termínu 20. dubna - 20. května.  Vaše projekty můžete přihlašovat až do 20. května, takže máte ještě spoustu času vymyslet a zrealizovat váš vlastní projekt. 
Registrace vám zabere jen pár minut - vaše projekty můžete registrovat zde.
Pokud budete potřebovat nějakou inspiraci, naleznete ji ve skvěle zpracované metodice.
Nezapomeňte nás sledovat i na Facebooku, nebo se přidejte k vzniklé Facebookové události.

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2830x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu