....

Chyba na stránce: Skautský dobrý skutek 2018 je za námi. 57 projektů, více než 1100 zapojených - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/akce/celostatni-akce/charitativni-akce/skautsky-dobry-skutek/3998-skautsky-dobry-skutek-2018?autologin=1"

SKAUTSKÝ DOBRÝ SKUTEK

Junák - český skaut pořádá od 19. dubna do 19. května 2019 další ročník celostátního projektu skautské služby společnosti.

Skautský dobrý skutek 2018 je za námi. 57 projektů, více než 1100 zapojených

Další ročník celostátní akce Skautský dobrý skutek je úspěšně za námi. Od 20. dubna do 20. května se po České republice uskutečnilo 57 akcí, které se nějakým způsobem zaměřily na zlepšování svého okolí. Aktivně se zapojilo přes 1100 skautů a skautek a minimálně stejný počet lidí z řad veřejnosti.

Je mnoho družin, které o akci ještě neslyšely a mnoho těch, kteří se nezapojili. Ve zpětné vazbě jsme se mimo jiné ptali, proč se oddíly rozhodly do Skautského dobrého skutku přihlásit:

“Zrovna tuhle akci bychom pořádali i bez dobrého skutku, ale líbí se mi. Je to takové, že se člověk přinutí zapojit do programu i něco přesahového a prospěšného pro celé okolí. Jináč si pořád říkáme: No, mohli bychom někdy třebas to a to. Ale skutek nás trochu nakopne.”

“Celorepublikovou událost jsme využili jako motivační prvek pro děti v rámci naší tradiční ekobrigády.”

“Že někomu pomůžu, má to celorepublikové zaštítění, mohli jsme se s oddílem takhle dostat na projekt a na pomoc tam, kde bychom to sami těžko hledali/sjednávali možnosti. Stejně tak jsem ráda na praktickém příkladu ukázala oddílu dobrý skutek v praxi a ve větším měřítku než každodenním. “

A jaký je váš důvod proč ne? Už nyní si můžete do kalendářů zapsat termín pro již 5. ročník Skautského dobrého skutku: 19. dubna až 19. května 2019.

Kde všude jsme dělali dobré skutky? Koukněte na mapu.

V rámci této akce se také snažíme šířit myšlenku tzv. participačního žebříčku. Podrobnosti o něm si můžete přečíst v metodice SDS, ale co to ve zkratce je? Jedná se o způsob, jak lze přemýšlet o zapojování nejen mladších členů do plánování. Aby akce nedávala smysl jen vedoucím, ale i všem jejím účastníkům. Aby byli více motivováni do toho jít naplno. Aby to, co účastníci dělají, bylo jejich. Takové zapojení se zdá ze zpětných vazeb zatím jako obtížně realizovatelné.

Na jakém patře participačního žebříčku se při vašich akcích pohybujete? A zvládnete se zapojit se svým projektem příští rok a dostat se alespoň na 5. příčku?

Skautský dobrý skutek se snaží zaměřovat především na konání dobra ve městech, kde oddíly působí. Lokální pomoc tam, kde se běžně při naší činnosti pohybujeme, a na místech, která jsou pro nás důležitá. Ukážeme tak našim skautkám a skautům, že je důležité se o své okolí zajímat a nebýt k němu lhostejní. A často si toho všimnou i ostatní obyvatelé města. Konání podobné akce má pozitivní dopad i na to, jak skauty vnímají.

“Při úklidu strání okolo silnice zastavil jeden řidič a dal dětem velkou čokoládu.”

“Občané i turisté byli nadšeni. Náš oddíl si udělal neobyčejně výbornou vizitku.”

Jakým způsobem zařazujete do činnosti oddílu 8. bod skautské výchovné metody?
Účast na Skautském dobrém skutku je jednou z možností.

Děkujeme všem, kteří spolu s námi na přelomu dubna a května letošního roku šířili dobro. Všem těm, jež svou návštěvou zlepšili den seniorům, uklidili tuny odpadu, pomohli na ekofarmách, uspořádali různé benefiční akce, darovali krev, opravovali lavičky, pořádali bazary anebo některou z mnoha dalších akcí. Díky vám je zas svět o trochu lepším!

Kristýna Menclová - Tynus (tým SDS 2018)

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 388x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Diskuse o článku

1 Názor
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu