....

Chyba na stránce: Využíváte k propagaci obrázky stažené z internetu? Hrozí vám finanční postih, tak neriskujte! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/rizeni-a-organizovani/2298-vyuzivate-k-propagaci-obrazky-stazene-z-internetu-hrozi-vam-financni-postih-tak-neriskujte?autologin=1"

Využíváte k propagaci obrázky stažené z internetu? Hrozí vám finanční postih, tak neriskujte!

Využíváte k propagaci obrázky stažené z internetu? Hrozí vám finanční postih, tak neriskujte!

Pokud se chystáte před nábory zřídit nebo aktualizovat stránky vašeho střediska či oddílu, buďte obezřetní! Už se vám jistě stalo, že jste pro elektronickou pozvánku či webové stránky hledali vhodný ilustrační obrázek a žádný odpovídající jste zrovna neměli po ruce… Zadat téma do internetového vyhledavače a nějaký si stáhnout není řešením!

FOTOGRAFIE je dílo, a jako takové je chráněno autorským zákonem. Pokud hledáte vhodnou fotku, nestahujte z webu, ale řešte jedním z těchto způsobů:

  • Vyfoťte si ilustrační obrázek (Ne vždy je ovšem po ruce foťák s dostatečným rozlišením, ochotní statisté, prostředí či vhodné počasí. Navíc nedostatečné či amatérské foto může při propagaci udělat více škody než užitku.)
  • Stáhněte si obrázek z fotobanky, která je zdarma. Existuje poměrně široká nabídka fotobanek, které poskytují obrázky ke stažení bez nutnosti za ně platit.
  • Kupte si obrázek z placené fotobanky.

Použití fotografie z fotobanky je často specifikováno licenčními podmínkami, kterým se vyplatí věnovat pozornost, a to i v případě placených služeb. Nepodceňujte četbu těchto podmínek! Je dobré mít předem jasno, zda obrázek použijete ke komerčnímu sdělení či soukromým účelům a zjistit si, zda se dá fotka použít tak, jak vy ji zrovna potřebujete. *Každá fotobanka má licenční ujednání trochu jiná, a dokonce i fotky v jedné fotobance můžou mít různé licenční podmínky *(někdy to je písemný souhlas autora snímku, jindy nutnost uvedení jména autora, a podobně). Většinou se ale shodnou v tom, že zakazují jejich další prodej či distribuci, jejich použití v logu, webových šablonách, či na potisk hrnků, triček atd.

Kromě fotografií podléhá autorskému právu i tzv. VEKTOROVÁ GRAFIKA využívaná třeba do návrhu loga. (Vektorová grafika je jeden ze dvou základních způsobů reprezentace obrazových informací v počítačové grafice. Zatímco v rastrové grafice – fotce – je celý obrázek popsán pomocí hodnot jednotlivých barevných bodů (pixelů) uspořádaných do pravoúhlé mřížky, vektorový obrázek je složen ze základních geometrických útvarů, jako jsou body, přímky, křivky a mnohoúhelníky.)

Že na jeden nelegální obrázek nikdo nepřijde? OMYL! Existuje program na automatické vyhledávání nelegálně stažených fotek, který pravidelně prochází internet a pokud software zjistí, že daná fotografie nebyla zakoupena v souladu s licencí, provozovatel webu dostává od společnosti specializující se na vymáhání dopis s požadavkem na úhradu škod. Za nelegálně pořízené fotografie si firma účtuje v souladu s autorským zákonem až dvojnásobek ceny. (Vymáhání může zažít i běžný provozovatel webu za obrázky, které na web nahráli cizí uživatelé. V tomto případě však provozovatel webu není podle českých zákonů odpovědný za obsah, až do chvíle, než je na to prokazatelně upozorněn.)

Umazat copyright či zamaskovat vodoznak nestačí – tyto programy jsou schopné fotografii dohledat i pokud obrázek před vyvěšením na web například oříznete, upravíte či použijete jen jeho malou část. Fotky obsahují vnitřní kódy, pomocí kterých je vyhledavač najde.

Buďte ve střehu, i pokud výrobu webových stránek někomu zadáváte. Raději si původ použitých fotek ověřte. Vlastníkem stránek jste vy, a tudíž za něj také nesete odpovědnost. Existují i společnosti, které za malou úplatu proskenují vaše stránky a zjistí, zda použité fotografie neporušují autorská práva.

Detailní rozbor dostupných fotobanek, jejich nabídky a základních podmínek užití najdete v článku, který vypracovali studenti oboru Multimediální techniky ze Slezské univerzity v Opavě. Článek je velmi obsažný, u každého z tipů jsou vyjmenovány klady a zápory.

V dalším užitečném článku najdete přehledné a praktické rozdělení zdrojů fotek zdarma do tří skupin: Free sekce na fotobankách, Výměnou za své fotky, Zcela free fotobanky

Vězte, že nejde o zbytečné strašení – v minulém roce už několik skautských středisek čelilo finančnímu postihu a reálnému vymáhání za neoprávněné použití fotografií. Pokud se i vaše středisko či oddíl potýká s takovou situací, smažte nelegální obrázek ze svých stránek, kontaktujte ústředí Junáka a pošlete nám sken výzvy k platbě.

Máte-li další tipy, které nejsou obsaženy v uvedených článcích – upozorněte na ně ostatní třeba v diskuzi pod tímto článkem!

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 808x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu