....

Chyba na stránce: Diskuze s oddílovou radou - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/rizeni-a-organizovani/semafor/4576-semafor-2?autologin=1"

Semafor je nová možnost, jak hodnotit oddílovou činnost a jak se s oddílovou radou dobře připravit pro plánování. Stojí na stejných principech jako Hodnocení kvality – např. diskuze s celou oddílovou radou, upřímnost k sobě a k oddílu, vytvoření prostoru pro názor každého apod. Vychází také ze stejných rámcových okruhů k hodnocení.

Semafor nevyžaduje zaznamenání výsledků diskuze do SkautISu - a tedy ani neumožňuje (na rozdíl od Hodnocení kvality) porovnání hodnocení za jednotlivé roky, ani nenabízí detailní výstupy hodnocení. Semafor je oproti Hodnocení kvality méně podrobný a návodný v otázkách k prodiskutování. Nabízí však navíc tipy a inspirace, jakým konkrétním způsobem se oddíl může posunout v hodnocených oblastech. Skládá se celkem ze tří částí, které se navzájem doplňují:

1. otázky k diskuzi v týmu oddílové rady
2. záznamový Semafor pro poznámky z diskuze
3. inspirace pro změnu a plánování

Diskuze s oddílovou radou

Prvním krokem hodnocení dosavadní činnosti oddílu je společná diskuze s oddílovou radou nad jednotlivými tématy. Při diskuzi to vše začíná a proto jí věnujte náležitou pozornost. Je na vás, zda budete najednou probírat všech pět oblastí, nebo třeba jen jednu z nich.

Stejně jako u Hodnocení kvality platí při diskuzi nad tématy Semaforu několik doporučení:

  • pozvěte k diskuzi opravdu celou oddílovou radu, ideálně včetně rádců
  • vyhraďte si na diskuzi přiměřený čas a ten nepřekračujte (pokud se na tom výslovně podle aktuální situace se všemi nedohodnete)
  • vytvořte při diskuzi bezpečné prostředí s důvěrou, aby každý bez obav mohl přidat svůj názor
  • dejte prostor vyjádřit se všem
  • vytvořte si hesla pro rychleji plynoucí diskuzi (např. zvednutí palce, souhlasíte-li s názorem někoho dalšího)
  • zvažte možnost získat moderátora diskuze z řad lidí mimo okruh oddílové rady, tak aby se i vedoucí oddílu mohl/a zapojit plnohodnotně do diskuze

Něco navíc:

  • vytiskněte si k diskuzi také velký Semafor pro utřídění a zaznamenání vašich závěrů, využijte ho přímo v průběhu diskuze
  • jako vedoucí si pro sebe a pak pro ostatní na začátku rady řekni, jak chceš probírat otázky týkající se tvých schopností a dovedností (předejdeš tak jednostrannému či oboustrannému zklamání, nervozitě, ...)
  • Záznamový plakát má záměrně omezeně velká kolečka. Navádí vás k tomu, abyste si pro další kroky - čemu se chcete začít věnovat, v čem pokračovat a co přestat dělat – prodiskutovali a vybrali jen omezený počet změn ve fungování oddílu. Kolečka semaforu vám pomáhají mít na zřeteli pár prioritních témat, na které upírejte svou plnější pozornost. Snáze jich tak dosáhnete, než kdybyste se pokoušeli hned o všechny změny, o kterých jste diskutovali. I proto je vhodné si prvotně zaznačit nápady z diskuze na lepící papírky. Při závěrečném zhodnocení reálnosti změn je případně můžete odlepit a schovat na další období.

Jednotlivé oblasti ke stažení a tisku zde:

Jednotlivé oblasti k online prohlížení zde:

Semafor pro poznámky z diskuze ke stažení zde:


(doporučejeme ho vytisknout ve formátu A3 a větší)

 

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1208x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace: