....

Chyba na stránce: Už jste JE četli? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/organizace/dalsi-instituce/tdc/tdc-casopisy/skauting/2785-skautske-casopisy?autologin=1"

SKAUTING

Metodický časopis pro dospělé v Junáku, kteří se zabývají (nejen) výchovou dětí a dalšími činnostmi, spjatými s chodem oddílů a středisek.

Už jste JE četli?

A když říkám je, mám na mysli některé (nebo všechny) ze sedmi nových čísel skautských časopisů, které v uplynulém týdnu přistály ve vašich schránkách. Co které z nich nabízí a proč si je přečíst?

Ben Já Mína

Po jarním testovacím čísle nového skautského časopisu Ben Já Mína pro benjamínky vychází jeho první číslo. Tentokrát v najdete příběhy z cesty Bena, Míny, vůdkyně Janky a ostatních dětí, kteří potkali skřítky. Skřítčí příběh můžete a nemusíte při své práci s dětmi využít. V časopise najdete náměty na běhací hru s listy, zábavnou svačinu, pokus s vitamínem C, navigování podle mapky, téma pocitů, výrobu lucerny, hraní na běžné nástroje z domácnosti či klubovny a seznámíte se se Skřítky z Jablonce nad Nisou. Podrobnější představení čísla i celého konceptu nového časopisu najdete v tomto článkubenjamina

Světýlko

Podzimní číslo Světýlka se tentokrát věnuje domácím povinnostem a připravuje k nim světluškám a vlčatům pracovní listy. Podobně je to i s podzimní přírodou - v časopise nechybí nejznámější houby ani zvířata a rostliny, které aktuálně rostou. V časopise i v tomto ročníku najdete Syslíkovy příběhy, pokusy - tentokrát s kostkou cukru - nebo komiksy. Novinkou je ale metodika pro vedoucí, kterou časopis připravil společně Odborem vlčat a světlušek. Můžete ji využít pro práci s časopisy a rozšíření programu, stačí stáhnout: 

Skaut

V novém ročníku se zaměřujeme nově na odborky. Zkuste se inspirovat a zařadit odborky na program svých oddílů. V září startuje seriál odborky fotograf, v každém čísle budou praktické návody i nezbytná teorie k jejímu zvládnutí. Dále představujeme aktivity středoevropského jamboree - dejte skautům v oddíle vybrat, jakou aktivitu si chtějí na příští schůzce vyzkoušet. Co třeba lekce společenského tance?
V září také startuje mezidružinová soutěž MISE Svojsíkův Závod. V každém čísle bude halda úkolů, tedy programu, který stačí vzít a použít. Jen vaši družinu a možná i trochu sebe „popostrčit"... Je docela výzva dostat se do finále Svojsíkáče a letos je šance díky časopisu větší!
Velké díky patří pánům také akademikům z VŠCHT, kteří i v tomto ročníku budou pokračovat v seriálu s pokusy, tentokrát si můžete naložit kvašáky a za 7 dní ochutnat! Nalákalo vás to? Hurá na čtení!

Roverský kmen 

Pro první číslo jubilejního 20. ročníku Roverského kmene jsme si pro vás připravili pořádnou pecku! Jako hlavní téma jsme si totiž zvolili levné cestování a rádi bychom roverům dali hromadu tipů, jak za pár korun cestovat kdekoliv po světě, sehnat letenky za hubičku a nedat celou výplatu z brigády za ubytování. Chtěli bychom, abyste po přečtení měli pocit, že cestovat je vlastně docela snadné, když víte, jak na to. A člověk, který stoprocentně ví, jak na to, je Matouš Vinš. Tento mladý dredatý kluk je totiž spoluautor Travel Bible, která vyšla před pár měsíci a prodává se jako o život. O tom, co je pro něj na cestování nejzajímavější a kde je vlastně jeho domov, se dočtete v rubrice Téma. Kromě toho ale v Kmeni najdete další zajímavá témata v nových i starých rubrikách, stačí se začíst! Představení nového čísla najdete tady. 

Skautský svět

První číslo Skautského světa připomíná 140. výročí Svojsíkova narození - třeba skrze článek Svojsík jak ho neznáte nebo Kaleidoskop ABS s podtitulem - co jste chtěli vědět o Svojsíkovi, ale báli jste se zeptat. Dále časopis navazuje na sérii loňských zamyšlení nad konkrétním tématem, pro letošek zvolila redakce téma dětství. V říjnovém čísle o něm píše Tomáš Feřtek. Kromě toho ve Skautském světě najdete tradiční rubriky (třeba Rozhovor nebo Zprávyú, ale i nové - za zmínku stojí nové pojetí rubriky Rodinný skauting, tou se nechte překvapit. A nebo si ji rovnou přečtěte! Podrobnější představení nového čísla si můžete přečíst tady. 

skautingSkauting

Nový Skauting se zaměřuje na práci se skautskými časopisy. Ukazuje, jak s nimi můžeme v oddílech pracovat, aby to bylo k něčemu dobré, a zároveň přináší metodiku, jak s dětmi vytvářet časopisy vlastní. Další témata nabízejí zamyšlení nad poslušností ve skautském zákoně nebo cenné rady pro práci s nováčky či s rádci. Za pozornost také stojí řada nových rubrik, které přicházejí s celkovou novou podobou Skautingu: Nabízejí výchovnou inspiraci třeba ze zahraničí či soudobé literatury a také poskytují servis k článkům v dětských časopisech. Na své si přijdou také střediskoví hospodáři nebo milovníci přírody - a věříme, že i vy.

 

Magoš

Podzimní číslo magazínu Kmene dospělých MAGOS (oldskauti mu ale familiárně říkají „magoš") otevírá témata nadcházejícího 10. kmenového sněmu, který se bude konat v Šumperku. Ta korespondují i s jedním z hlavních okruhů předsněmovní diskuse valného sněmu Junáka – českého skauta v příštím roce: Dospělí v organizaci.Kromě toho najdou čtenáři v časopise rubriku věnovanou rozvoji motivačního programu dospělých skautů (OS 21), která přibližuje dvacetiletou historii nejvýznamnější mezinárodní akce KD: česko-slovensko-polského Trojsetkání. Hostitelem jubilejního ročníku byli v říjnu naši oldskauti, kteří se s přáteli ze sousedních zemí sešli v Moravskoslezských Beskydech. V rámci akce se zúčastnili i slavnostního obnovení památníku Ivančena. Této události je v „magoši" už dokonce věnována kreslená titulní strana časopisu! Druhým nosným materiálem je reportáž z bývalého pracovního tábora Vojna u Příbrami, kde byla otevřena stálá výstavní expozice Lilie za ostnatým drátem – Skauting ve třetím odboji.V dalších rubrikách nechybí tradiční zpravodajské „puzzle" z krajů, fotoreportáž ze 4. Národního oldskautského jamboree a aktuality ze zářijové Evropské konference ISGF ve Francii, světového setkání skautských sběratelů ve Vídni či westernové soutěže Memoriál F. A. Elstnera v Rýmařově.
 

Chcete si časopisy přiobjednat?

Jedno číslo navíc stojí 25 Kč. Přiobjednání není složité.

  • Pokud jste členy Junáka, stačí Skautský svět přiřadit k patřičnému jménu ve skautISu. Aby tato přiobjednávka byla platná, musí ji  autorizovat odpovědný činovník vašeho střediska.
  • Pokud členy Junáka nejste, využijte k objednání webovou stránku send.cz

 

Kde si časopisy přečíst?

Všechny časopisy najdete pohromadě v pdf na casopisy.skaut.cz, přečíst si je tak můžete všechny bez ohledu na to, který vám chodí do schránky. 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 941x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.
  Nahlásit chybu