....

Chyba na stránce: Ilustrovaný časopis pro nejmenší BenJáMína - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/organizace/dalsi-instituce/tdc/tdc-casopisy/skauting/3600-casopis-benjamina?autologin=1"

SKAUTING

Metodický časopis pro dospělé v Junáku, kteří se zabývají (nejen) výchovou dětí a dalšími činnostmi, spjatými s chodem oddílů a středisek.

Ilustrovaný časopis pro nejmenší BenJáMína

Ben Já Mína je ilustrovaný časopis pro děti ve věku 4 - 7 let. Je o partě kamarádů Benovi, Míně, dalších dětech, vedoucí Jance a jejich dobrodružstvích. S pomocí vedoucího i nečtoucí kluci a holky hravě zvládnou všechny úkoly v oblastech jako je tvoření, pokusy, vaření, poznávání místa, kde žijeme, vyprávění, příroda, desková hra a mnoho dalších. Nadchne ty, kteří rádi skotačí, i ty, kteří raději bádají nebo tvoří.

 

 

Jak s časopisem pracovat? Pomůže metodika

K tomu všemu jsme vychází i metodický materiál, kde najdete rozvedení rubrik, doplňujcí komentáře a další nápady, jak s rubrikami pracovat. K tomu všemu dva rozšiřující texty o tom, jak s předškoláky pracovat - ty můžete využít i mimo práci s časopisem. Metodický materiál vychází samostatně ke každému číslu a to pouze elektronicky. Najdete jej vždy na www.skaut.cz/metodikabenjamina 

Existuje i facebookovou skupinu, ve které se můžete s ostatními dělit o to, co se vám při práci osvědčilo, můžete ostatní inspirovat svými nápady nebo ji využít pro sdílení k tématu práce s benjamínky. 

 

Jak časopis objednat?

Časopis je možné objednat stejně jako ostatní skautské časopisy prostřednictvím skautISu. Odebírat jej může kdokoli, tedy nejen benjamínci, ale i dospělí členové, kteří s touto výchovnou kartegorií pracují. U nich doporučujeme časopis doobjednat jako doplňkový (druhý časopis) k jejich základnímu časopisu. Nicméně, pokud se vedoucí benjamínků rozhodne, že jediným časopisem, který chce dostávat bude práve BenJáMína, možné to je. A k tomuto časopisu pak může jako přílohu dostávat časopis Skauting. 


Časopis si můžete objednat přes skautIS. Vydaná čísla a metodiky je možné rovněž nalézt online na https://casopisy.skaut.cz/benjamina
K časopisu vznikl i jednoduchý informativní web www.benjamina.skaut.cz určený především pro veřejnost, která si může časopis rovněž předplatit.


Kam časopis doručovat?

Nejvhodnějším postupem u dětí je zapsat nováčka do skautISu ihned, jakmile přijde do oddílu a odevzdá přihlášku. Tím se oficiálně stává členem a je možné mu objednat i časopis. Při výběru časopisu bude mít nováček přednastavený vhodný časopis dle svého věku, tedy u benjamínků to bude právě BenJáMína. Dále se volí způsob zasílání. Oproti klasické distribuci u ostatních časopisů je zde možnost nechat dětem zasílat časopis v hromadném balíku na jednu oddílovou adresu. Vedoucí oddílu tak s časopisy snadněji bude pracovat na schůzce, protože je dětem rozdá. Tuto volbu tedy doporučujeme. Pokud je z nějakého důvodu lepší zasílat časopis benjamínkovi domů, je možné toto nastavit. Stejně tak je možné u každého oddílu nastavit, komu má být balík s časopisy doručován (přednastaven je vůdce oddílu, častěji bude lepší volbu změnit na toho, kdo s benjamínky přímo pracuje).

První časopis přijde nováčkovi domů i s brožurkou

První časopis nováčkovi je zasílán vždy na adresu domů, i v případě, že je vybrána volba "zasílat v balíku". Je to z důvodu, že s prvním časopisem jde rodičům nováčka i brožurka pro rodiče nováčků. Další čísla pak již standardně přijdou v balíku s ostatními. 

Objednávky mimo období registrací

Pokud nováček vstoupí do oddílu mimo období říjen-prosinec, je vhodné mu časopis ve skautISu objednat do doby, než bude mít na časopis nárok v rámci registrace. Objednávku musí autorizovat středisko a na středisko je pak 1x ročně zaslána faktura k úhradě podle počtu zaslaných časopisů (25 Kč/kus). 

 

Tvůrčí tým

Věříme, že se vám časopis bude líbit a bude vám k užitku. Za zpětnou vazbu budeme velmi rádi - posílat ji můžete na adresu julie.dominika.zemanova@skaut.cz.

 Julie Dominika Zemanová, ŠÉFREDAKTORKA

 • Julie je typický chrlič nápadů, naštěstí má dva malé parťáky, kteří ji trochu korigují. Je šéfredaktorkou Ben Já Míny a s vedením časopisu má už bohatou zkušenost. Nejvíc ji baví práce s dobrovolníky, kteří se na časopisu podílejí a postavy Ben s Mínou. Studovala filmovou vědu, environmentální studia a filosofii. Má za sebou i několik let vedení a lektorování na různých pozicích v Junáku – českém skautu.

 Eliška Chytková, ILUSTRÁTORKA

 • Eliška dokončila studium ve Zlíně a většinu času dělá to, co ji těší. Animuje poťouchlé postavičky, kreslí zubaté kocoury, kouká na svět přes krasohled. Kdysi kreslívala komiksy do skautského časopisu Kmen, což byla její úplně první kreslená příležitost, takže je ráda, že se po letech zas ke skautům vrací.

Alžběta Göbelová, ILUSTRÁTORKA

 • Alžběta je Ilustrátorka a studentka 5. ročníku animace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Věnuje se především tvorbě krátkých kreslených filmů a ilustrací pro děti. Nejradši kreslí lesní krajiny, zvířata a vše spojené s přírodou.

Miroslava Kolářová Šulcová, ILUSTRÁTORKA

 • Mirka začala své studium ilustrací. I přesto, že se postupně dostala ke studiu dalších výtvarných oborů a věnovala se volnému umění, radost z ilustrace ji neopustila a zůstala jí věrná. Upřednostňuje různorodost a pestrost v tvorbě a proto ráda zkouší i rozličné přístupy a techniky. S nadšením pak přijímá nové výzvy, jako je třeba kreslení pro časopis.

Iva Beranová, ILUSTRÁTORKA

 • Iva má vystudovanou animaci, víc jí ale vyhovuje vyjádření pomocí statických obrázků. „Pomocí barev, tvarů, světla lze v hlavě čtenáře otevřít svět mnohem hlubší než je samotná ilustrace. Snažím se, aby tak působily i mé práce,“ říká Iva. Ráda používá jasné pestré barvy a organické tvary, nejlépe ručních techniky jako je akvarel nebo kvaš. Pro časopis tvoří rubriku Tvoření a karty s úkoly k deskové hře.

Kristýna Marešová, GRAFIČKA

 • Kristýna se v Ben Já Míně stará o grafiku ­a sazbu metodiky. Ve skautském světě se věnuje vzdělávání skautek na vůdcovském kurzu Lyra. Kromě grafiky a kreslení jí dělá radost focení a rukodělná činnost včetně lektorování. Do velkého malého světa plného představivosti a neočekávaných souvislostí ráda nahlíží díky své malé neteři a synovci.

Jindra Žáková, REDAKTORKA

 • Jindra od dětství čte, hraje divadlo a chodí do skautu. Pracovala v lesní školce, nyní si hraje, žongluje a píše školní časopis s dětmi v ZUŠ. Vede dívčí oddíl ve Svitavách a s nadšením testuje časopis na své družině benjamínků. Má na starosti rubriku Kuchařka.

Míša Kukačková, REDAKTORKA

 • Míša pro Ben Já Mínu píše články a také metodické listy pro pedagogy mateřinek. Je anglistka a účitelka v MŠ, máma dvouletého raubíře Kryštofa. Miluje hory, čokoládu a dramaťák.

Marie Podvalová, REDAKTORKA

 • Marie vystudovala speciální pedagogiku a pracuje s malými i velkými jako logopedka ve zdravotnictví. V Junáku – českém skautu vedla oddíl, připravovala různé kurzy a několik let působila v odboru Skauting pro všechny. Ráda tvoří, baví ji muzicírování, výlety po přírodě a objevování nových míst, nejlépe se dvěma synky a manželem.

Martina Nosková, REDAKTORKA

 • Martina vystudovala střední uměleckou školu a historii na Filosofické fakultě. Pracuje jako vychovatelka a učitelka výtvarné výchovy a zabývá se výrobou dětských razítek. Má dvě děti, pro které založila oddíl benjamínků. V Ben Já Míně se stará o tvoření.

Šárka Porvichová, REDAKTORKA

 • Šárka studuje sociální práce a sociální pedagogiku na VOŠZ v Plzni. Miluje historii, především Starověkého Řecka a Říma. Když netráví většinu volného času s družinou benjamínků, podílí se na přípravě akcí Skautského institutu v Plzni. Zdokonaluje se v němčině a též objevuje kouzlo mrtvého jazyka – latiny. V Ben Já Míně se stará o fotopředstavování benjamínků.

Jana Nachlingerová, ILUSTRÁTORKA

 • Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu Pedagogickou fakultu UK. Je ilustrátorkou a výtvarnicí, tvorbu zaměřuje zejména na děti, věnuje se volné kresbě, tvorbě didaktických her a pomůcek. Navrhuje a vyrábí hračky ze dřeva. Ilustrovala knížky Kuchyně. Dětem vstup povolen a To je moje interaktivní deník pro miminko. Má dvě malé dcery. Žije a pracuje v Českých Budějovicích.

 

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 682x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu