....

Chyba na stránce: Lodní tesař 2019 – nauč se postavit/opravit loď - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/organizace/dalsi-instituce/zvoj/607-kapitanat-vodnich-skautu-a-skautech/4373-lodni-tesar-2019?autologin=1"

ZVLÁŠTNÍ ORGANIZAČNÍ JEDNOTKY

Tyto jednotky s právní subjektivitou zřizuje Náčelnictvo Junáka pro plnění zvláštních úkolů souvisejících s posláním organizace. Poslání jednotky a její vnitřní fungování upravují jejich statuty.

Lodní tesař 2019 – nauč se postavit/opravit loď

Chceš vdechnout znovu život starší lodi, nebo třeba jednou postavit novou? Oplachtit pramici nebo kánoi? Naučit se práci se dřevem, laminátem či plastem? Pak právě pro Tebe je určen tento výběrový kurz.

Podrobné a průběžně aktualizované infromace jsou na http://vodni.skauting.cz/kurz-lodni-tesar  

Šestý ročník kurzu se bude konat na ověřeném místě, tj. na Sečské základně, týden na přelomu srpna a září 2019, máme pro vás čtyři tematické celky:

 1. Základní programem bude opět stavba dřevěné lodi metodou sešij a slep. Tento rok chceme stavět kajak Mill creek a klasický motorový člun Merry Maid. Dále je v nabídce vedle modelů z minulých ročníků také rychlá veslice Scilly Gig 15, otevřená singlkánoe 11' Little Kate, malé oplachtěné čluny Pepita a Sylvia, miniaturní závodní motorový člun Cocktail Class Racer, cestovní paddleboard Taal SUP a samozřejmě tradiční české maňásky.
 2. Dokončení lodi tak, aby mohla na vodu, měla plachty a krásně vypadala. Budeme tedy nově vyrábět ploutve, kormidla a takeláž. Také na Vaši loď kovat různá potřebná udělátka a navlékat lana, dokonce můžeme okrajově zabrousit do povrchové úpravy, a to doslova.
 3. Výroba vlastního dřevěného pádla byla jednou ze základních dovedností vodáků. I dnes je to výzva pro všechny, kteří už nějakou loď mají, nebo se zatím do stavby vlastní lodi nechtějí pouštět a při tom v rámci kurzu realizovat vlastní projekt.
 4. V případě zájmu ukážeme nebo pomůžeme oplachtit Vaši P550ku, kánoi či jinou pramičku.

Pokud nám bude přát počasí podobně jako loni, rádi bychom v rámci kurzu uspořádali společnou plavbu již oplachtěných lodí a případně si i zahráli plachetní hru na vodě, tj. aktivity, u kterých si nejlépe ukážeme, jak správně plachtit.

Samozřejmě budou součástí kurzu i teoretické přednášky a debaty, které se provozují hlavně při a po jídle a po večerech poněkud volnější formou, ale bez ztráty odbornosti. Tak jako předchozí ročníky, je náš kurz otevřen i pro neskautskou veřejnost a rodinné příslušníky. 

Tak neváhejte a přihlaste se, kdo chcete proniknout do tajů stavby a úpravy vlastní lodi. Po zkušenostech z minulých ročníků je omezen počet účastníků, abychom se Vám mohli opravdu plně věnovat.

Základní data

Termín: Pá 23. srpen – Ne 1. září 2019
Přihlašování: do 15. 2. přes webový formulář, nebo do naplnění kapacity 10 osob
Základní cena: 2 200 Kč
Místo: Seč, Základna pardubické Sedmičky
Kontakt: Hvězdář – tel. 603 965 184, hospodar()hkvs.cz
Pořadatel: Junák, Kapitanát vodních skautů

Cena se všemi detaily

Cena zahrnuje základní materiál, nářadí, vzdělávací materiály, spartánské ubytování, a skromnou stravu po celou dobu kurzu. Pro neregistrované skauty je cena 3 200 Kč. V této ceně kurzu nejsou zahrnuty další náklady vztahující se na materiál a výkresy nutné jen pro tvoji vlastní loď – výše navržené lodě vyjdou v hrubé stavbě podle velikosti na cca jeden až patnáct tisíc, u rekonstrukcí a přestaveb záleží na plánu prací. Celkové kurzovné bude určeno přesně podle vašich požadavků. Máš-li o kurz opravdu zájem a jen cena ti nedovolí účastnit se, napiš Hvězdářovi – zkusíme něco vymyslet. 

Jsme otevřeni rodinnému skautingu – nemusíš přijet sám a své milé nechat doma. Místa pro návštěvy bude dost a kolem Seče je krásně. Za doprovod budeme vybírat od dospělých 255 Kč/den a za děti do 2-5 let 60 Kč/den a 6-10 let 160 Kč/den.   

 Doporučené vybavení na kurz

 • pracovní oblečení (včetně ochranných pomůcek – brýle, respirátor, rukavice - doporučuji 100ks jednorázových Nitrilových, špunty do uší/sluchátka),
 • oblíbené osobní nářadí (nejvíce budeme pracovat s přímočarou pilkou, hobby hoblíkem, svinovacím a skládacím metrem s metrickou i coulovou mírou a svěrkami všech velikostí, ale užije se i úhelník, akuvrtačka, mafl, japonská pilka (odkaz vede jen na jedem z možných druhů), elektrický hoblík, pásová a vibrační bruska, flexa, kladívko, malé kombinačky a štípačky atd. atd. (Vše uvedené by mělo být na místě, ale když všichni najednou budou chtít dělat to samé…)
 • staré vinutí z tranformátrou / kousky měděného drátu o síle 0,5-2mm (Jen ten, kdo má.)
 • tužka (zapomnětliví raději více) a měkká guma
 • sešit na poznámky (kostičkovaný není nutný, ale občas užitečný)
 • flash disk (případně s tematickými fotkami a videi cest a výrobků)
 • fotoaparát
 • osobní lžíce a hrneček (nádobí by mělo být centrální)
 • spacák, polštář, prostěradlo
 • domácí ovoce do koláčů
 • skautský kroj nebo námořnické tričko (s modrými a bílými proužky)
 • doplatek kurzu (registrovaní skauti 700 Kč, neregistrovaní 1 700 Kč, doprovod dospělý 255Kč/den, za děti 6-10 let 160 Kč/den a 2-5 let 60 Kč/den), lze i poslat pod stejným VS jako první část poplatku na náš transparentní účet

Pozvánky

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 396x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu