....

Chyba na stránce: Oslavíme den 10 699, nejdelší trvání skautingu v českých zemích. Buďte u toho! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/organizace/komunikace/4443-10699-dni-svobodneho-skautingu?autologin=1"

Oslavíme den 10 699, nejdelší trvání skautingu v českých zemích. Buďte u toho!

Oslavíme den 10 699, nejdelší trvání skautingu v českých zemích. Buďte u toho!

Ještě nikdy jsme tu nebyli svobodně tak dlouho! Svobodný skauting není samozřejmost a po řadu let byli skauti a skautky nuceni za svou věrnost skautskému slibu trpět a držet ji ve skrytu. Pod pohrůžkou naschválů od vlastních spoluobčanů, vězení či dokonce popravy. Zapojte se do oslavy historicky nejdelšího trvání skautingu v českých zemích, které nastane 18. března 2019.

 

Ve 20. století vždy přišel někdo, kdo při nastolování totality „vyčenichal, že skauting vede k samostatnému přemýšlení” (jak napsal Ferdinand Peroutka) a skauting zakázal. Stalo se to v letech 1940 (nacisti), 1950 a 1970 (2x komunisti). Ta data se pamatují dobře, všechna jsou pěkně kulatá. Ale z paměti by se nám neměla vytratit, ani kdyby je naši pronásledovatelé zvolili méně spořádaně.

 

Za pár dní se přiblíží datum, které - jak věříme - si také dobře zapamatujete. Jako skauti a skautky si totiž 18. března můžeme říci věc v kontextu historie skautského hnutí naprosto unikátní: ještě nikdy tu svobodný skauting nebyl tak dlouho, jako teď. Přesně 10 699 dní svobodných skautských dobrodružství. Schůzek, výprav, táborů, odborek, kurzů, setkání, objevování, her, růstu, překonávání sebe sama, zlepšování světa okolo nás.

Pojďme tuhle radost poslat dál!

Najděte ve svých nebo rodinných archivech nějakou svou prastarou skautskou fotografii a sdílejte ji s kamarády a známými na sociálních sítích.

Připojte i pár slov o tom, co vám skauting přinesl a vy to už nikdy nezapomenete. Bude to zkušenost? Zážitek? Veselá historka? Schopnost nebo dovednost? Setkání? Přiznání?

 

Přidejte hashtagy #skaut #navzdyskaut #unbreakable. A můžete označit další přátele, se kterými jste zažili časy, jež fotka zaznamenává!

 

Zajímavé příběhy a fotografie budeme 18. března celý den sdílet na oficiálních skautských kanálech facebook.com/skaut, instagram.com/skaut a twitter.com/skaut.

 

Věnujte se tématu i offline:

  • Věnujte se důležitým momentům skautingu na schůzce nebo výpravě. Věnujte se i přemýšlení o budoucnosti. Co může každý z nás dělat pro to, aby už nepřišla žádná další totalita?
  • 18. března si sami pro sebe najděte čas na to zastavit se, ztišit se a popřemýšlet nad tím, komu jako skauti a skautky vděčíme za dnešní svobodu a svobodný skauting.

Proč zrovna 18. března?

Pro určení tohoto data jsme počítali období mezi klíčovými okamžiky skautského hnutí:

 

  • Od 1. setkání Antonína Benjamina Svojsíka se skautingem v Anglii dne 15. července 1911 do zákazu skautingu 28. října 1940 K. H. Frankem = 10 698 dní
  • Od vypuknutí Pražského povstání 5. května 1945 do 1. ledna 1951, kdy bylo vydáno komunistické rozhodnutí o ukončení skautské činnosti = 2 067 dní
  • Od oficiální 2. obnovy skautingu během Pražského jara dne 29. března 1968 do 2. komunistického rozhodnutí o ukončení skautské činnosti 1. září 1970 = 886 dní
  • Od 3. (snad posledního) obnovení skautingu během Sametové revoluce 2. prosince 1989 do 18. března 2019 (včetně) = 10 699 dní

 

Přidejte se k oslavám svobodného skautingu a sdílejte výzvu ve střediscích!

 

Barbora Trojak

skautská tisková mluvčí

 

Lukáš Neuheisl

redaktor externí komunikace

 

Petr Vaněk - Permi

místostarosta

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 3968x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu