STRATEGIE 2030 (příprava aktualizace webu S 2030)
Strategii 2030 včetně časového harmonogramu jejího naplňování schválilo Náčelnictvo v červnu 2024, v návaznosti na její projednání XVII. valným sněmem v březnu téhož roku.
Aktuálně probíhá příprava zadání čtyř strategických témat - Rangers a roveři, Bezpečí, Environmentální výzvy a Tábořiště, klubovny a základny (zbylá dvě budou následovat s cca ročním odstupem) a nastavování procesů řízení Strategie 2030. Vlastní práce na naplňování strategie se rozběhne na začátku roku 2025. Zatím počítáme s tím, že všechna témata poběží po celou dobu trvání strategie.
Vznik strategie
Strategie 2030 je výsledkem společné práce Náčelnictva a Výkonné rady, ve spolupráci s dalšími jednotkami a skautskými dobrovolníky. Přípravy se rozběhly na podzim roku 2022, výstupem tzv. analytické fáze bylo 11 diskuzních témat. PS NJ pro strategii ve spolupráci s VRJ témata rozpracovala a předložila je k široké diskuzi skautské veřejnosti. Tzv. strategické besedy probíhaly od dubna do srpna roku 2023 a byly zároveň předsněmovou diskuzí. Na ně v říjnu navázal Strategický víkend - setkání Náčelnictva, VRJ, pozvaných odborníků, ale i dospívajících skautů a skautek, během nějž účastníci navrhli vizi organizace do roku 2030, vybrali 7 strategických témat a shodli se na jejich směřování a cílech. Dopracovaný návrh Strategie 2030 poté v prosinci projednalo a schválilo Náčelnictvo a předložilo ho k projednání krajským sněmům a XVII. valnému sněmu, který proběhl v březnu 2024 v Olomouci.
Řízení Strategie
Za naplňování strategie zodpovědná VRJ, která zároveň sleduje kontexty strategie a aktuálního dění v organizaci a hledá vhodné momenty pro zapojení různých úrovní organizace a komunikaci strategie jako celku. Za realizaci jednotlivých strategických témat odpovídají garanti. Spolupracují přitom s relevantními partnery a nabízí konkrétní možnosti zapojení pro oddíly, střediska, skautské okresy a kraje, dobrovolnické týmy i jednotlivce. Náčelnictvo schvaluje zadání strategických témat, průběžně sleduje a kontroluje jejich naplňování. Schvaluje vyhodnocení jednotlivých témat i strategie jako celku.
Po schválení zadání strategických témat se rozběhne práce na jejich naplňování, tedy realizace jednotlivých projektů. Podrobný plán realizace tématu je v rámci zadání zpracován vždy pouze na nejbližší následující rok, ve výhledu na další dva roky. V rámci každoroční aktualizace zadání témat, které schvaluje Náčelnictvo v svém posledním jednání v kalendářním roce, dojde vždy k
- vyhodnocení uplynulého období realizace,
- konkr. plán realizace na další nejbližší kalendářní rok a výhledu na další dva roky,
- příp. aktualizace možností zapojení jednotek (např. do nových aktivit, do využití výstupů z aktivit v předešlém roce apod.).
Při přípravě zadání i v průběhu realizace strategických témat garanti cíleně hledají a pracují s průniky skrze témata a navrhují cesty, jak je vhodně ošetřit (synergické projekty, dohoda na společných cílech či aktivitách atp.).
Strategická témata
Proč jsme toto téma zvolili
Ve věku rangers a roverů odpadá rodičovské řízení volného času dítěte. Holky a kluci se sami z vlastní vůle rozhodují, jakým mimoškolním aktivitám se budou věnovat. Skauting se tak dostává na misku vah s mnoha dalšími možnostmi (zahraniční studium, sport, občanské iniciativy, gaming…). Obáváme se, že existuje nemálo případů, kdy skauting v tomto poměřování neuspěje. Formativní období dospívání a rané dospělosti považujeme za důležité pro zvnitřnění skautských hodnot. Podaří-li se nám mladé lidi udržet aktivními členy organizace i v tomto věku, podaří se nám dovršit skautskou výchovu a lépe naplňovat poslání Junáka – českého skauta.
Atraktivní a vhodný roverský program pomáhá naplňovat skautskou výchovu, posiluje ukotvení skautských hodnot a tím podporuje osobní a další skautský rozvoj. Takový program může otevírat dveře pro dospívající nováčky, ale také udržet stávající členky a členy. Setrváním v organizaci i v dospívajícím věku mohou tito mladí lidé získat pevné osobní vztahy v rámci skautského společenství a najít smysl v další dobrovolnické práci v jeho prospěch.
Aktuální stav tématu
V současné době je rozpracovaná revize roverského programu. Zároveň vznikla Roverská metodika a další metodická podpora pro výchovnou kategorii rangers a roverů. Tyto aktivity navazují na několikero zjištění, mimo jiné z velkého roverského průzkumu : Většina aktivních rangers a roverů nevyužívá stávající roverský program a neví, jak konkrétně uchopit roverskou činnost. Činnost roverských kmenů bývá nahodilá. V mnohých střediscích a přístavech převládá názor, že se o sebe rangers a roveři mají postarat sami. Zároveň chybí osobnosti roverských společenství, které by se do jejich čela postavily. Role průvodců není stále dobře zavedena a bývá zanedbávána. Komunikace, skrze kterou by se adresáti mohli o existující podpoře a materiálech dovědět, nefunguje dobře. Snahy začít s roverskou činností jsou často doprovázeny nezdarem např. z výše uvedených důvodů.
Přesto jsou rangers a roveři jako jednotlivci v Junáku – českém skautu obecně aktivní. Existuje pro ně nabídka několika vzdělávacích a motivačních kurzů na podporu roverské činnosti. Ty doplňuje činnost tzv. lokálních Fór Skautského institutu, patří sem i velké akce jako Obrok, Korbo, Mikulášský víkend či regionální roverské akce. Existuje časopis Roverský kmen, web Rovernet.cz a Roverský odbor, který je však v současnosti personálně oslaben a jeho role v roveringu je malá.
Počet členek a členů v této věkové kategorii se v organizaci zvětšuje.
Čeho chceme dosáhnout
- Všechny organizační jednotky a skautská společenství (např. vzdělávací kurzy) aktivně pracují s rangers a rovery jako samostatnou výchovnou kategorií s rovnocenným výchovným významem k dalším výchovným kategoriím.
- Každé středisko a každý přístav aktivně vytváří vhodné podmínky a podporu pro existenci roverského kmene či společenství nebo rangers a rovery doprovází jiným způsobem na jejich roverské cestě k dovršení skautské výchovy (např. střediskový plán výchovy rangers a roverů, osoba zodpovědná za provázení rangers a roverů apod.).
- Máme atraktivní roverský program založený na kompetencích rozvíjených v tomto věku, který je využívaný a průběžně aktualizovaný. Při aktualizaci a tvorbě nových podpůrných materiálů stavíme nejen na dosavadních zkušenostech, ale také na poznatcích a trendech vývojové psychologie. Přizpůsobujeme jejich obsah měnící se době a nastupujícím generacím tak, abychom nabízeli program odpovídající reálným potřebám mladých lidí.
- Od ústředních orgánů přes vzdělávací akce až po jednotlivé roverské kmeny dbáme na kvalitní předávání a zaznamenávání poznatků, materiálů, metod či principů při práci s roverskou výchovnou kategorií.
- Veřejnost a okolí středisek a přístavů vnímá, že skauting nabízí vhodný program také pro dospívající a mladé dospělé.
Zadání strategického tématu
do 13. 10. probíhá připomínkování návrhu zadání tématu skautskou veřejností, do tvorby zadání se je možné zapojit skrze
- Zpravodajství (komentování online dokumentů se zadáním)
- Skautfórum (sběr odpovědí na jednoduché otázky k obsahu zadání)
- Instagram (sběr odpovědí na jednoduché otázky k obsahu zadání)
Aktuální stav práce na strategickém tématu
V současné době vzniká zadání tématu, které v prosinci projedná Náčelnictvo. Pokud bude zadání schváleno, rozběhne se od ledna práce na projektech naplánovaných na rok 2025.
Jak se zapojit do naplňování strategického tématu
- oddíly
- střediska
- skautské okresy a kraje
- vzdělávací akce a kurzy
Kdo má téma na starosti
Garantka tématu: Pavla Sýkorová - Gymi (pavla.sykorova@skaut.cz )
Na naplňování ST se na úrovni ústředí podílí programový tým KÚJ a Roverský odbor, partnerem na straně Náčelnictva je PS NJ pro výchovu.