Sbor nositelů Řádu stříbrného vlka
- Nahoru do: Ústředí
- Zveřejněno v: Nejvyšší vyznamenání
Řád stříbrného vlka je nejvyšším skautským vyznamenáním pro muže v Junáku - českém skautu. Je oceněním za mimořádné zásluhy o rozvoj a šíření skautských myšlenek nebo celoživotní službu skautskému hnutí.
Sbor nositelů Řádu stříbrného vlka může být nejvíce 12 žijících členů.
Stávajícími členy sboru nositelů jsou bratři:
- Eduard Marek - Hroznýš z Prahy

- Zdeněk Navrátil - Fetišek z Ivančic
Zdeněk Navrátil - Fetišek se narodil v Ivančicích v roce 1932. Už na gymnáziu měl problémy kvůli své víře a skautingu, kterému se začal věnovat po skončení války v roce 1945. Při čistkách ke konci 50. let ho jako politicky nespolehlivého vyhodili ze zaměstnání a jako inženýra poslali na pomocné práce. To už se oženil a měl dva syny. V letech 1968 - 70 se podílel na znovuobnovení skautingu, 21. srpen 1968 prožil na skautském táboře. V rámci okresu ještě pomohl zorganizovat vůdcovské zkoušky a přispěl tak k zajištění další generace skautských činovníků. Následky špatného kádrového posudku rodiny nesly i jeho synové. Po roce 1989 se opět podílel na znovuobnovení skautingu v Ivančicích.
- Jiří Čejka - Péguy - z Roudnice nad Labem

Bratr Péguy se celý život hrdě hlásil ke skautskému hnutí, po obnovení skautingu v listopadu 1989 působil do roku 1993 jako tiskový mluvčí organizace a byl také členem Ústřední rady Junáka. Je rovněž členem Skautského oddílu Velena Fanderlíka, jenž sdružuje bývalé politické vězňě a osoby komunisty perzekvované.
- Jiří Lukšíček - Rys z Prahy
Řád stříbrného vlka byl bratru Lukšíčkovi - Rysovi udělen v roce 2014 v Praze.

- Ladislav Bartůněk - Balda ze Skutče
Řád stříbrného vlka byl bratru Šromovi - Havranovi udělen 27. 8. 2017 ve Skutči.

Bratr Ladislav Bartůněk – Balda tento řád získal za svůj celoživotní přístup ke skautskému a civilnímu životu.V 50. letech byl komunistickým režimem vězněn jako nepřítel státu v uranových dolech na Jáchymovsku za protistátní činnost a za pokus o přechod státní hranice, poté, co byl Státním soudem ve Skutči ve vykonstruiovaném procesu spolu s dalšími občany odsouzen na 6 let tvrdého žaláře. Také se jako vězeň podílel na výstavbě částí města Příbrami. Jelikož byl Junák v době komunistického útlaku zakázán, nemohl se naplno zapojit do skautské činnosti.
V roce 1968 a následně v rocce 1989 se bratr Balda obrovskou měrou zasadil o znovuobnovení Junáka na Skutečsku a také v celém okrese Chrudim. Na závěr předávání bratr Merkur nádherně vystihl Baldův přínos pro skautské hnutí: “Kdyby nebylo lidí jako je Balda, Junák, by dnes neexistoval.“
- Ladislav Šrom - Havran z Lesnice
Řád stříbrného vlka byl bratru Šromovi - Havranovi udělen 21. 8. 2018 na Jesenické lesní škole.

- Lubor Šušlík - Bill z Pardubic
Řád stříbrného vlka byl bratru Šušlíkovi - Billovi udělen 10. 6. 2018 v Pardubicích.

V roce 1949 se zapojil do tajné akce Norbert, jejímž cílem bylo svrhnout komunistický režim a dovést zemi ke svobodným volbám. Akci však infiltrovali příslušníci StB, účastníci byli pozatýkáni a Šušlíkovi hrozilo až dvacet pět let za velezradu. Nakonec byl osvobozen díky dopisu na rozloučenou, který napsal po zatčení Gestapem v roce 1945 svým rodičům. Jedna z lidových soudkyň totiž přišla ve válce o dva syny. Komunistický režim mu znemožnil studia i profesní postup, vykonával tedy převážně dělnické profese.
V roce 1968 se účastnil obnovy Junáka a založil skautský oddíl v Chocni, kde pracoval v Leteckých závodech. Na obnově skautingu se podílel i po roce 1989, zastával funkce v okresní i krajské radě Junáka nebo v jeho historickém odboru. Stále je velmi aktivní a v rámci různých projektů ve školách, na lesních akcích či jiných příležitostech se setkává s mladými lidmi a diskutuje s nimi o svých životních zkušenostech s totalitními režimy.