....

Chyba na stránce: Zahraniční odbor - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/organizace/ustredi/odbory/odbory-zahranicni?autologin=1"

Zahraniční odbor

Zahraniční odbor

Zahraniční odbor Junáka tvoří skupina nadšenců v čele se zahraničním zpravodajem. Společnými silami se všichni starají o mezinárodní skauting a jeho přínos pro členky a členy Junáka, zároveň se snaží, aby byl i český skauting ve světě přínosem. Odbor tedy spojuje naši zemi se všemi ostatními, pracuje hlavně v těchto oblastech:

  • informuje hnutí o zahraničních akcích a zajišťuje na nich co nejlepší reprezentování Junáka
  • předává informace o smyslu a poslání Mezinárodního skautingu (zahrnuje ho i do výchovného programu)
  • zajištuje komunikaci Junáka i jeho členek a členů se (skautským) zahraničím
  • předává informace nejen činovnictvu o možnostech spolupráce se zahraničím
  • zastupuje zájmy Junáka na celosvětových skautských konferencích a důležitých setkáních

Členové odboru se scházejí alespoň jednou měsíčně, kdy si vzájemně sdělují nové postřehy, nápady a zkušenosti, radí se o dalším směřování odboru a rozdělují si úkoly. Každý v týmu má svou důležitou roli a oblast, o kterou se hlavně stará, Jak se můžete dočíst níže. Sem tam se členové ZO rádi setkají i mimo kancelář ústředí, sdílí nové zážitky z cest a ochutnávají při tom zahraniční speciality, nebo spolu rovnou vyrazí někam #ZaObzor.

Kontaktujete nás a podívejte se jaké jsou možnosti.

Členové zahraničního odboru

Vojtěch Olbrecht - Fišer, zahraniční zpravodaj

Jako zahraniční zpravodaj jsem v čele odboru od podzimu 2016. Předtím jsem byl členem Náčelnictva a vedl jsem kontingenty na velké akce, především na Středoevropská Jamboree. Mým úkolem je komunikovat se zahraničními skautskými organizacemi a zastupovat Junáka - českého skauta na celosvětovém poli. Účastním se především akcí WOSM a, ve spolupráci se Šárkou, také WAGGGS.

Šárka Žbánková - zástupkyně Junáka pro WAGGGS

V zahraničním odboru v současnosti působím jako zástupkyně Junáka pro WAGGGS – takže nepřekvapí, že se zabývám zejména věcmi spojenými se Dnem zamyšlení a jinými WAGGGS aktivitami. Moje práce v odboru je hodně psavá, ukrývá se za různými překlady, přípravou odborek souvisejících se zahraničím a nárazově i komunikací na Facebooku.

Než jsem přesídlila do Prahy, působila jsem v teplické Dvojce, kde jsem několik let vedla světlušky a kde jsem poprvé zažila různorodé zahraniční skautské akce. Mojí poslední velkou akcí bylo světové jamboree v Japonsku, kde jsem byla jednou z vedoucích jamoddílu Ladislava „Šamana“ Ruska, ale mohli jste se se mnou potkat i na jiných akcích. Myslím, že by zahraniční skauting měl být vnímán jako nedílná součást programu, nikoliv jen jako „postradatelný nadstandard“, jak tomu často je. 

K zahraničí mám blízko i ve svém pracovním životě – pracuji jako korektorka překladů. Asi tedy nepřekvapí, že mě baví hledání a řešení překladatelských oříšků, kromě toho ráda bruslím, chodím do divadla a čtu – zejména fantasy. Také jsem muzikálový nadšenec a zpívám ve sboru. A na závěr zbývá dodat, že stejně jako ostatní členové našeho odboru hrozně ráda cestuju – ať už po českých luzích a hájích, tak po světě obecně.

Markéta Byrtusová - zahraniční asistentka

Pracuji z Kanceláře Ústředí Junáka, kde komunikuji se skautským zahraničím a starám se o vaše dotazy ohledně všech výjezdů i mezikulturních setkání u nás v republice. Mám na starosti také agendu spojenou s pořádáním zahraničních akcí, můžu vás informovat například o programu Erasmus+, Evropská dobrovolná služba a mnoho dalšího. Vám i vašim oddílům ráda pomůžu s výměnnými i jinými pobyty ve světě nebo vám v cizině pomůžu najít skautské přátele. Ráda se pouštím do nových projektů například ve spolupráci se Skautským institutem.

Evropa je mi domovem a celý svět přístavem. Proto se snažím stavět mosty mezi lidmi z různých kultur a krajin. Nejraději se toulám po světě a potkávám souputníky, naslouchám jejich moudrosti, učím se jejich řeči, ochutnávám jejich kuchyni a tančím podle jejich tradice. Neváhejte mě kontaktovat na international@skaut.cz

Barbora Brtnová - Šalupa

V odboru jsem působila jako zahraniční asistentka. Svou agendu jsem v lednu předala Markétě a dále zůstávám jako dobrovolnice a účastním se našich porad.

Podílím se také na pořádání roverského tábora Naděje. Když zrovna nejsem v odboru, hraji na housle nebo brázdím Jizerské hory :)

Marek Bezpalec - Marče

V Zahraničním odboru se starám o různorodé spektrum úkolů od prezentace mezinárodní dimenze až po koordinaci dílčích projektů. Důležitý je pro mě hlavně kontakt se skauty z cizích zemí. Studuji diplomacii a mám rád sport.
 
Není léto, kdy bych nevyrazil za zahraničním skautingem. Absolvoval jsem mnoho kurzů a byl činovníkem ve středisku, kam se stále rád vracím.
 

Anna Trnková - Delfín

Se zahraničním skautingem jsem se poprvé setkala jako účastník světového Jamboree ve Švédsku. Od té doby jsem navštívila skautský tábor v Americe, mezinárodní skautskou konferenci Agora, Explorer Belt v Rumunsku a na několik Intercampů. V roce 2014 jsem se podílela na organizaci Explorer Beltu na Ukrajině a v současné době pomáhám s organizací Intercampu 2016, který bude v České republice.

Mimo zahraniční odbor jsem vedoucí oddílu skautů a skautek a Praze 6. Kromě skautingu se věnuji hraní na saxofon, ukulele a kytaru, hraní divadla, sledování filmů, výletům do přírody (nejlépe na kole)...

Petr Král - Šupík

Od podzimu roku 2015 působím jako zástupce Junáka v mezinárodním výboru Intercampu v tzv. Intercamp Committee.  Zde zastupuji zájmy Junáka, spolupracuji s mezinárodním týmem a každoročně sleduji přípravy celé akce. Vždy na ni také koordinuji českou výpravu. Zapojit se do zahraničního odboru a získat tím možnbost informovat o Intercampu bylo pro mě tak nějak logické. Zároveň můžu nasávat informace o dalších událostech, což je pro moji funkci moc důležité.

Pocházím z Královéhradeckého kraje (Hradec Králové, Náchod), kde se zároveň snažím být průkopníkem myšlenky krajských zahraničních zpravodajů. Dříve jsem se na pozici šéfa registrace během přípravy mezinárodních akcí podílel na Intercampu 2016, CEJ 2014 a výpravě na Světové Jamboree 2011.

Daniela Cvachová - Danča

Vyrůstala jsem v sušickém oddíle Duha, který jsem později i vedla. Studovala jsem angličtinu a němčinu. Kromě skautingu a jazyků mě baví také cestování, tak kde jinde jsem mohla skončit, než na Zahraničním odboru? Pomáhám s překlady, facebookem a s prezentací mezinárodní dimenze skautingu na skautských akcích. Takže až mě potkáte na stánku, ráda vám povím třeba zážitky z oddílové expedice do Švédska, z CEJ nebo Intercampu!

Massimo Favaro

Scout una volta…  vždycky skaut!   Jsem Ital žijící v České republice a jsem moc hrdý na to, že mohu pomáhat jako dobrovolník v Zahraničním odboru Junáka, kde mohu poznávat nové lidi. U nás v Itálii jsem si užil dost skautských táborů a her, nyní se snažím pomáhat s posilováním mezinárodních vztahů. Jsem přesvědčen, že mezinárodní povědomí, diskuze s ostatními skauty v jiných zemích a poznání a pochopení jednotlivých rozdílů nám přináší něco nového, jiného, a můžeme se sami zlepšovat – ve skautingu, v práci i v životě.

Jsem bývalý novinář a v současné době vedu malý tým v jedné mezinárodní IT firmě v Praze. Asi to zní překvapivě, ale nestýská se mi po moři, ale po horách!

David Tureček - Dave

V zahraničním odboru jsem nováček. Takže se zatím spíš rozhlížím, jak to funguje. Už od skautského věku mě mezinárodní skauting moc lákal. Moji první zahraniční zkušeností se stalo Central European Jamboree 2012 a pak následovalo CEJ 2014 (CZ) a poslední CEJ 2016 (PL), kde jsem byli součástí vedení kontingentu. V roce 2015 jsem měl možnost zůčastnit se World Scout Jamboree v Japonsku.

Asi nikoho nepřekvapí, že rád cestuji a rád se o cestování bavím :) Rád rozšiřuji obzory mladším členům Junáka, aby věděli, co jim mezinárodní skauting nabízí.

Věra Jelenová - Naty

K zahraničnímu odboru jsem se dostala díky tomu, že jsem byla zvolena zahraničním zpravodajem pro kraj Přemysla Oráče. S mezinárodním skautingem zatím nemám mnoho zkušeností, ale hodlám to v nejbližší době napravit! A mám v plánu do mezinárodního skautingu zapojit nejen další RS z mého okolí. Mimo zahraniční aktivity se také starám o RS kmen Vlků v mém domovském středisku v Roudnici nad Labem.

Vystudovala jsem obor Industrial Ecology na univerzitě v Trondheimu (Norsko). Zajímám se o přírodu, sport, ráda čtu a velmi ráda chodím hledat kešky.

Kateřina Motlová - Káťa

Zahraniční skauting mě uhranul v roce 2010, kdy jsem se vlastně docela náhodou přihlásila na 10. Středoevropské Jamboree Concordia. Od té doby už mi nebylo pomoci, a tak následovalo 22.světové Jamboree v roce 2011 ve Švédsku a podílení se na přípravách českého kontingentu na 11.Středoevropského Jamboree na Slovensku. Poslední velká akce byla 23.Světové Jamboree v Japonsku, kam jsem jela jako vedoucí Jamoddílu TGM.

Mimo to působím jako zahraniční zpravodajka v Jihomoravském kraji TGM a okrese Hodonín. Kromě skautingu pracuju, dobře se bavím a snažím se poznávat svět. Momentálně jsem dlouhodobě v Londýně. 

Kontakty

Junák – český skaut, z. s.

Zahraniční odbor

Senovážné nám. 24

116 47 PRAHA 1

email: international@skaut.cz

tel.: +420 234 621 285

Kudy k informacím o mezinárodním skautingu?

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1459x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu