....

Chyba na stránce: Nový název - nezapomínáte na něj? Zkontrolujte, že jej všude správně uvádíte! - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/stredisko/administrativa/novy-obcansky-zakonik-stanovy/zmena-nazvu/2129-novy-nazev-nezapominate-na-nej-zkontrolujte-ze-jej-vsude-spravne-uvadite?autologin=1"

Změna názvu na Junák - český skaut, z. s.

 

V této sekci najdete všechny důležité informace k tématu nového názvu a procesu změny. Můžete si zde stáhnout vzory různých dokumentů a oznámení, případně se podívat na nejčastější dotazy a odpovědi.

Nový název - nezapomínáte na něj? Zkontrolujte, že jej všude správně uvádíte!

Kde všude může být ještě omylem uveden starý název naší organizace? Například na stránkách evropského regionu WAGGGSu. Tam už se ale na nápravě pracuje. Jsou ještě jiná místa, kde se něco mohlo přehlédnout a nyní se tam používá název starý nebo ve špatná podoba názvu nového?

Ano, taková místa stále jsou. Od webů středisek, přes faktury až po chybně používaná razítka. Co se tedy vyplatí zkontrolovat?

  • Razítka, pokud jste si nějaká dodělávali sami (mimo centrální objednávku z ústředí).
  • Web jednotky a webové stránky obcí, škol, spřátelených spolků a podobně.
  • Nastavení účetních programů, ručně vypisované faktury a doklady.
  • Banky, dodavatelé energií a další pravidelní obchodní partneři.

Problém může být buď to, že se stále užívá původní název nebo, že je název sice změněný, ale nemá správnou podobu.

Zcela nezpochybnitelně oficiální podobu názvu najdeme vždy ve veřejném (také nazývaném "spolkoveém" či "obchodním") rejstříku na adrese http://or.justice.cz/. Můžeme si tam zkusit svoji jednotku vyhledat podle IČ (či názvu) a přesnou podobu oficiálního názvu si kdykoli ověřit. Zároveň zde můžete získat i elektronicky podepsaný výpis v PDF (zdarma).

Obecně platí, že název jednotky má vždy podobu:

Junák - český skaut, středisko Příklad Lhota, z. s.

Za první čárkou je tedy název konkrétní jednotky a za druhou čárkou pak zkratka „z. s.“ (zapsaný spolek). Nikdy se nepoužívá varianta Junák - český skaut, z. s., středisko Příklad Lhota. V názvu také nejsou nikdy uvozovky, ani samá velká písmena, slovo "Junák" se píše vždy pouze s velkým písmenem na začátku.

Razítka:

Pravděpodobně máte hromadně vyrobená nová razítka, která byla všem organizačním jednotkám rozesílána v březnu 2015. Nicméně zkontrolujte, zda všichni, kdo razítkují, mají k dispozici opravdu nová razítka a nepoužívají nějaká stará. I pokud je toto v pořádku a všichni mají správná razítka, ještě je možné, že v elektronické komunikaci se někdy používá naskenovaný otisk razítka. Je za nový vyměněn i ten?

Web:

Na webu se jistě bude starý název vyskytovat na mnoha místech. Pro přehled je vhodné zadat starý název své jednotky do Google a případně i jiného vyhledávače a podívat se, kde se vyskytuje a co případně můžeme udělat pro opravdu. Asi nemá smysl řešit různé databáze jako edb.cz nebo idatabaze.cz – většinou nejsou k ničemu a nejspíš opravu časem provedou ve vlastním zájmu. Nicméně může mít smysl požádat o opravu webu subjekty, se kterými máme nějaké vztahy – například obce často na webu uvádějí, jaké u nich působí spolky, pokud spolupracujeme s nějakými školami, bude nejspíš něco i na jejich webu atd. Při vhodné příležitosti může být dobré je o opravu požádat.

Důkladnější kontrolu se vyplatí provést na vašem vlastním webu. Třeba tak, že zadáme do Google „svaz site:nasweb.cz“. Projdeme výsledky a uvidíme, kde by mělo smysl opravit název za nový. Například na Křižovatce se nám „svaz“ stále vyskytuje asi 3000x, nicméně většinou je to ve starých dokumentech, kde to časově odpovídá. Když narazíte na starý název na vašem webu, zajistěte co nejdříve opravu. Pokud špatný název najdete na Křižovatce, použijte prosím tlačítko pro hlášení chyb a dejte vědět.

Účetní programy, adresáře, podpisy v e-mailech a vůbec počítače

Název jednotky určitě na mnoha místech používáte automaticky, bez lidského zásahu – na vystavovaných dokladech v účetním software, v podpisu v emailu atd. I tam se to vyplatí zkontrolovat. S tím, že dorazí doklad se starým názvem orazítkovaný novým razítkem, se občas setkáváme. Prosím, zkontrolujte si to a opravte. Stejně tak si zkontrolujte, že máte nový název opravdu uvedený správně, včetně "z. s." na úplném konci názvu!

Základny, akce a vystavované doklady

Pokud provozujete skautskou základnu, půjčujete klubovnu nebo materiál, určitě vypisujete mnoho dokladů. Stejně tak třeba při příjmutí členského příspěvku od rodičů, nebo účastnických poplatků na akcích, vystavujete různé doklady. Zkontrolujte si, že na ně vždy píšete nový název vaší jednotky v úplně správné podobě! Bylo by velmi nešťastné, pokud někomu vystavíte příjmový doklad a měli jste na něm uvedený špatný název, nebo ostiknuté špatné razítko.

Pravidelní obchodní partneři

Bankám a dodavatelům energií jste pravděpodobně změnu názvu oznamovali mezi prvními, nebo jim byla oznámena centrálně z ústředí. Proběhlo to vše správně? Zanesli si skutečně změnu do svých databází a dostáváte od nich dokumenty se správným názvem? Teď se vyplatí to zkontrolovat.

Co teď?

Nový název se používá od dubna 2015. Starý opravdu postupně mizí a je nahrazován novým. Čím dříve se to podaří, tím lépe. Rychlou kontrolou zajistíte, že někdo váš starý nebo špatný název omylem nepoužije.

František Šereda (Moulin)
asistent organizačního zpravodaje

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2244x

Práce s článkem

2
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu