....

Chyba na stránce: Rádcovský kurz Alkyone spustil přihlašování - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/stredisko/lide/personalistika/nastroje-podpory-vedouciho/3173-radcovsky-kurz-alkyone-spustil-prihlasovani?autologin=1"

NÁSTROJE PODPORY

Koučování, mentoring, supervize... ověřené nástroje, které můžete využívat pro vlastní seberozvoj, práci s vůdci oddílů nebo je doporučit střediskové radě. Jak konkrétně nástroje využít si přečtěte v textu pod dlaždicemi.

Rádcovský kurz Alkyone spustil přihlašování

Skauting se více než 100 let podílí na výchově lidí po celém světě. Snaží se rozvíjet osobnost dětí tak, aby dokázaly následovat to správné a rozpoznaly jej od nesprávného. Skauting tak dělá svět lepším. Ti nejbližší lidé, kteří na děti působí, jsou vaši rádci družin. Mohou na děti působit individuálně. Mají s nimi blízký vztah, každý týden jim věnují svůj čas, každý týden je mohou vychovávat. Proto chceme rádce vzdělávat, aby se k tomuto úkolu dokázali postavit zodpovědně a s radostí.

Oddíloví vedoucí! 

Rádce po vás jednou může oddíl převzít a pokračovat ve směru, jakým se snažíte oddíl táhnout. My sami, kteří rádcovský kurz připravujeme, jsme zjistili, že nás fungování u oddílu baví a naplňuje mnohem víc, když kolem sebe vidíme činovníky, kterým jednoho dne můžeme předat svou funkci.

Čím je RK Alkyone specifický?

Má 6 víkendů, na kterých si společně s účastníky procházíme různá prostředí (klubovna, město, příroda, ...), ve kterých by se měli orientovat. Rádce si u nás prakticky zkouší věci, které ho čekají/které již vykonává ve svém domovském oddíle. Účastník má tak možnost vést dvě družinové schůzky, dva rétorické bloky, kdy se snaží zaujmout družinu, spoustu krátkých her, připravit s naší pomocí výpravu, reagovat v krizových situacích, řešit možné problémy (vycházející především z reálných situací účastníka), používat skautské stezky/odborky/weby/..., a mnoho dalších. Navzájem si dáváme zpětnou vazbu a učíme se, jak s ní potom dál pracovat.

RK Alkyone se snaží úzce spolupracovat i s vámi, vedoucími oddílu, kde rádci působí. Pravidelně se vzájemně informujeme o jejich posunech a sledujeme, jak si mezi víkendy rádci vedou v reálné družině. Vy můžete kdykoliv přijet na kurz a sami vidět, jak se rádce zapojuje.

Naším snem je rádcům zprostředkovat pozitivní zkušenost se vzděláváním a pomoci jim vybudovat potřebné dovednosti, aby mohli ve skautu dělat to, co je naplňuje.

Více informací na našich stránkách: rk-alkyone.skauting.cz

Nebo na facebooku: RK Alkyone

Přihláška pro rádce zde: Přihláška

Těšíme se na každého rádce zvlášť
Tým RK Alkyone

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1073x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Jak mám tyto nástroje využívat?

 

Koučování

 
Kouč je především odborníkem na rozhovor. Nejedná se o jen tak obyčejný rozhovor, je jasně zacílený na změnu v životě koučovaného směřující ke konkrétnímu cíli. Kouč pomáhá člověku uvědomit si své silné stránky, osobní zdroje a vnitřní potenciál, a tím naplňovat cíle, které si vytyčil.
 

Díky spolupráci Junáka a Koučink centra si můžete vybrat i vy svého kouče a na vlastní kůži vyzkoušet, co to znamená být koučován. Záleží na vás, zda budete s koučem řešit téma spojené se skautováním, osobním nebo profesním životem.

Pro podrobnější informace o skautském koučovacím projektu klikněte na dlaždici výše s názvem KOUČOVÁNÍ.
 
Jak využít koučování jako výchovný zpravodaj?
 • pro svůj vlastní seberozvoj – vyber si svého kouče
 • jako rozvojový nástroj pro vůdce oddílů, vedoucí střediska, ale i další členy střediskové rady – doporučujte tento benefit ostatním
 • prvky koučovacího rozhovoru můžete dobře využít při schůzkách s vůdci oddílů. Např. v situaci, kdy vůdce oddílu neumí najít řešení určité situace, můžete mu pomoci zamyslet se nad problémem metodou vhodně kladených otázek (řešení tak nevymyslíte za něj, ale přijde si na něj sám). Pokud byste s koučovacím rozhovorem chtěli pracovat, doporučujeme absolvovat nejprve několik koučovacích schůzek s trénovaným koučem a některé věci můžete tzv. „odkoukat“. Nestanete se díky tomu koučem, na to je třeba speciální školení, ale můžete se inspirovat a posunout zase o krok dál.

Zajímá vás více o koučování? Zajímavý zdroj i s příkladem koučovacího rozhovoru najdete tady: http://elearning.everesta.cz/mod/book/view.php?id=913&chapterid=371

Mentoring

 
Mentor je ten, kdo předává znalosti méně zkušenému kolegovi, sdílí s ním své zkušenosti z daného odvětví a umožňuje tak jeho osobnostní či profesní růst. Tato forma bývá často využívána, známe ji např. z přepážek bank, kdy za pracovníkem sedí starší kolega, který mu radí. S mentoringem se můžeme také potkat, když vysokého odcházejícího manažera nahrazuje mladší.
Junák - český skaut v tuto chvíli nabízí mentoring pro vedoucí středisek, kteří potřebují podporu. V případě zájmu propojí nového střediskového se zkušeným kolegou, který je schopen poradit a diskutovat o problémech spojených s vedením střediska, pomůže nastavit cíle… více najdete níže pod dlaždicí MENTORING.
 

Jak na mentoring jako výchovný zpravodaj?

Mentoring je ve své podstatě velmi jednoduchý a přirozený způsob předávání zkušeností, který se využívá odedávna. Připomeň to ostatním ve své jednotce.

 • doporučuj mentoring pro předávání zkušeností ve středisku – nenechte odcházející vůdce oddílů/vedoucí středisek jen tak zmizet. Poproste je, aby se svými nástupci zůstali v kontaktu jako mentoři, jistě je potěší vaše důvěra.
 • využívejte mentoringu při výchově k nástupnictví – vůdce oddílu, který si nějakou dobu vychovává svého nástupce, by vlastně měl být jeho mentorem, nechávat mu prostor pro vlastní aktivitu a uplatňování nápadů, zprostředkovávat zpětnou vazbu a radu.
 • máte nového vedoucího střediska? Doporuč mu skautský mentoring pro vedoucí středisek (viz dlaždice MENTORING)
 • najdi si svého mentora – porozhlédni se ve svém okolí, zda v něm není někdo, kdo se v oblasti výchovy a vzdělávání pohybuje a má  ti co předat. Může to být bývalý výchovný zpravodaj, bývalý/současný vedoucí střediska, bývalý člen střediska, ke kterému máš respekt. Nemusí se nutně jednat o přesně naplánovaný proces předávání informací, i přátelské popovídání o problémech, se kterými se potýkáš, může být velmi cenné.

 

Supervize

 
Supervizor je průvodcem, který pomáhá supervidovanému jedinci, týmu či skupině vnímat a reflektovat vlastní práci a vztahy a nacházet nová řešení problematických situací.
 
Nevíte si rady s některými situacemi při práci s dětmi ve vašem oddíle a rádi byste o nich mluvili s odborníkem?
Využijte možnost na finančně dotovanou odbornou supervizi v rámci projektu „Supervize pro všechny“. Skupinová supervize je primárně určena pro vedoucí oddílů a středisek.
Skupinová supervize je nástrojem pro růst skupiny na základě řízené reflexe popř. nástroj pro řešení konkrétních problémů. Nejedná se o kontrolní nástroj, ale nástroj podpůrný. Jedním ze základních předpokladů je, že tým akce o tyto nástroje stojí - tzn. nejsou mu vnucovány nebo nařizovány. Klikněte na dlaždici SUPERVIZE a dozvíte se více.
 
Jak využít supervizi jako výchovný zpravodaj?
 • doporučte supervizi na vašem středisku, pokud se potýkáte s větším problémem při práci s dětmi a rádi byste se poradili s odborníkem
 • pokud potřebujete zkonzultovat, jestli je vhodné řešit váš problém supervizí, napište na email: poradna@skaut.cz nebo zavolejte Jiřímu Steinbauerovi na tel: 732 990 618

 

Poradna SpV

 

Každý vůdce oddílu i výchovný zpravodaj, který bere svou práci vážně, občas naráží na překážky. Pokud jste se dostali do obtížné výchovné situace a  nevíte, jak ji řešit nebo potřebujete poradit, jak pracovat s dětmi se specifickými potřebami, můžete se obrátit na poradnu SpV. Zašlete váš dotaz emailem poradna.spv@skaut.cz nebo zatelefonujte Knedle na číslo:  776 765 007.
 
Jak využít poradnu jako výchovný zpravodaj?
 • doporučte poradnu vůdcům oddílu na vašem středisku
 • využijte poradnu vy sami, pokud si nevíte rady s problémem v oblasti výchovy

Navigace:

  Nahlásit chybu