....

Chyba na stránce: Účetní závěrka - Podat či nepodat daňové přiznání? - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/stredisko/majetek-a-hospodareni/3765-podat-ci-nepodat-danove-priznani?autologin=1"

FINANCE A HOSPODAŘENÍ

Jak moudře napsala Božena Němcová ve své legendární Babičce: "Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí." Toť je příklad hodný následování, protože i cílem Junáka je hospodařit šetrně, a k tomu navíc samozřejmě co nejtransparentněji.

Účetní závěrka - Podat či nepodat daňové přiznání?

To je otázka, kterou slýcháme s blížícím se koncem března stále častěji. Podrobnou metodiku k vyplnění daňového přiznání naleznete v Metodickém listu Přiznání k dani z příjmů právnických osob.

Daňové přiznání k dani z příjmu podává jednotka, která má příjmy/výnosy jež jsou předmětem daně. Předmětem daně jsou vždy příjmy z nájmu, reklamy a zisková hlavní činnost. A to bez ohledu na to, zda celkový výsledek hospodaření je ziskový či ztrátový.

Ale kdo z toho má být moudrý?

Přečtěte si pár příkladů pro snadnější zorientování.

  • Máte  příjmy/výnosy z pronájmu tábořiště, klubovny či základny? ANO podáváte daňové přiznání.
  • Přijali jste finanční prostředky za reklamu? No na tom plese jsme přece vyvěšovali plachty s logem firmy. ANO podáváte daňové přiznání.
  • Na střediskové radě jsme probírali vyhodnocení rozpočtu za uplynulý rok. No a moc se nám dařilo. Na všechny provozní náklady se nám podařilo získat finanční zdroje, ušetřili jsme tak vybrané členské příspěvky a ještě se nám podařilo ušetřit pár peněz na táborech. Hurá! A je to taky – máte ziskovou hlavní činnost a ANO podáváte daňové přiznání.

Teď se, aspoň z pohledu podávání daňového přiznání, mohou radovat ty jednotky, kterých se ani jeden ze tří příkladů netýká. Ty totiž daňové přiznání podávat nemusí.

Pro zachování dobrých vztahů je ale lepší finančnímu úřadu napsat. Jedná se o jednoduché oznámení - Jednotka má pouze příjmy, které nejsou předmětem daně a příjmy od daně osvobozené. Z tohoto důvodu nepodává daňové přiznání za dané zdaňovací období.

 

Tento článek je součástí Hospodářských střípků. Chcete-li dostávat souhrn hospodářských článků mailem, můžete se přihlásit k odběru zde. Případné dotazy můžete směřovat na hospodareni@skaut.cz nebo ve skupině Hospodaření pro skauty na facebooku.

Blanka Radová

účetní

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 2116x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu