....

Chyba na stránce: Jak na práci s lidskými zdroji – cyklus dobrovolnického managementu - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/stredisko/rizeni/1440-jak-na-praci-s-lidskymi-zdroji-cyklus-dobrovolnickeho-managementu?autologin=1"

ŘÍZENÍ STŘEDISKA

Jak na práci s lidskými zdroji – cyklus dobrovolnického managementu

Výtah z materiálu WOSMu představuje koncept, jak pracovat s našimi dobrovolníky tak, aby to bylo k radosti a spokojenosti všech stran.

Vybráno z Volunteers in Scouting Toolkit. Švýcarsko: World Organisation of the Scout Movement, 2006, 66 s. Dostupné z www. Autor překladu: Pavel Trantina

Aby byla organizace dětí a mládeže úspěšná, potřebuje široké spektrum pracovníků, v našich podmínkách povětšinou dobrovolných, kteří mají velké množství kompetencí:

  • dospělí, kteří pracují v týmu a připravují program pro děti a mládež,
  • dospělí poskytující expertní pomoc při rozvíjení dílčích programových aktivit pro děti a mládež,
  • dospělí podporující vedoucí dětí a mládeže při jejich práci,
  • dospělí vzdělávající další dospělé,
  • dospělí v administrativě, řízení organizace a finančních toků.

Dobrovolníci potřebují být doceněni a jejich práce musí být nějak řízena. Musíme je získávat pro různé úkoly a pozice, které organizace potřebuje. Potřebují vzdělávat a podporovat. V pravý čas jim musíme přpřijmout nový úkol nebo jejich poslání správně zakončit. I řízení dobrovolníků vyžaduje správný přístup a schopnosti. Lidi je třeba oceňovat za jejich čas, úsilí a zkušenosti, pomáhat jim rozvíjet jejich schopnosti a talent. Musíme jim pomáhat růst co do znalostí a zkušeností v organizaci.

A také musíme uznávat, že naši dobrovolníci mají v životě i jiné úkoly a priority, takže mohou organizaci věnovat jen omezený čas a někdy potřebují na čas „vysadit“. To bychom jim měli samozřejmě umožnit, ale znamená to opravdu dobře je znát po lidské stránce a pomáhat jim v organizaci najít správnou pozici, abychom i nadále mohli těžit z jejich energie, odhodlání a zapálení pro věc.

Práce s dobrovolníky zkrátka vyžaduje systematickou podporu. Od jejich výběru a náboru přes uzavření dohody (může být písemná či ústní), uvedení do funkce a seznámení se s ní, přes vzdělávání a koučink či mentoring, oceňování a průběžné vyhodnocování až po společné rozhodování o obnovení „kontraktu“ či přeřazení na jinou pozici nebo odchod. Názorně všechny tyto aspekty ukazuje graf níže. Poskytujete svým pracovníkům skutečně kompletní péči? Jak řídíte lidské zdroje ve vašem středisku? Jak zhodnocujete jejich potenciál, kompetence získané při činnosti?

K orientaci vám může pomoci schéma:


Odbor pro personalistiku se zabývá podporou dospělých členů a jejich práce v organizaci. Momentálně pracuje na projektech jako uvítací balíčky pro revizory, hospodáře a předsedy okresních rad, nebo podporu střediskových vůdců.

www.skaut.cz/per­sonalistika
Facebook Skautská personalistika

Poděkujte svým lidem s využitím děkovacích dekretů!

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 451x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu