....

Chyba na stránce: Manuál k výrobě děkovacích dekretů - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/stredisko/rizeni/1442-manual-k-vyrobe-dekovacich-dekretu?autologin=1"

ŘÍZENÍ STŘEDISKA

Manuál k výrobě děkovacích dekretů

Stažení šablon

K dekretům je nezbytné stáhnout šablony. Soubory se šablonami je však dobré otevřít teprve po instalaci písem (viz dále).

Instalace písem

Po stažení šablon je třeba nainstalovat příslušná písma. Písma použitá v dokumentu jsou písma freewarová. Instalaci písem provedete tak, že písma zkopírujete do složky Místní disk (C:) > Windows > Fonts. Písma je také obvykle možné nainstalovat tak, že klikneme na soubor s písmem pravým tlačítkem a vybereme možnost "instalovat".

STÁHNOUT PÍSMA K DEKRETŮM

Editace šablony

Šablonu lze editovat v předdefinovaných textových polích. Ty jsou nastavené tak, aby pojaly přiměřené množství textu. Pokud máme potřebu rozepsat se více či méně, lze textová pole rozšířit nebo zmenšit. V takovém případě je pak záhodno revidovat i polohu textových polí, aby bylo zachováno jejich zarovnání a celková kompoziční harmonie. U textových polí nedoporučujeme měnit velikost písma, řádkování ani nastavení mezer mezi slovy. Vše je nastaveno tak, aby to zapadalo do celkového konceptu. Pokud nám velikost textového pole nestačí, raději jej zvětšíme. Při větších úpravách nastavené šablony si dejme pozor, aby kresba či text nezasahovaly do míst, kde je na dekrety umístěna ražba. U šablony ve variantě matrix, se můžeme rozhodnout, zda budeme rohy uřezávat, což může dekretům díky nevšednímu tvaru do dat expresivní vzhled.

Export

Hotovou šablonu tiskneme rovnou z textové aplikace, nebo předtím uložíme do PDF. Pře exportu PDF zkontrolujeme, zda kresba nebo písmo při exportu neutrpěly deformaci.

Tisk

Nejprve provedeme tiskovou zkoušku na obyčejný papír, abychom věděli, na kterou stranu naše tiskárna tiskne a jak papír obrací. Bylo by nešťastné, kdybychom tisk omylem provedli na opačnou stranu papíru. Zkoušku lze udělat tak, že si do spodního rohu obyčejného papíru uděláme značku, vytiskneme šablonu, a při finálním tisku pak vložíme papír tak, aby pomyslná značka byla na témže místě, což zajistí, že se dekret vytisknout jak chceme.

Kontrola tisku do kraje

Před finálním tiskem je také dobré zkontrolovat, zda obsah dekretu, který jsme upravili, nepřesahuje do netisknutelnch okrajů stránky. Některé lepší tiskárny umí volbu stisk až do krajů. Pokud takovou tiskárnu nevlastníme, je třeba upravit šablonu tak, aby grafika nezasahovala do oné oblasti.

Nastavení tloušťky papíru

Před finálním tiskem na laserové tiskárně nezapomeneme nastavit vyšší tloušťku papíru. Obyčejné domácí tiskárny obvykle povolují volbu “silný papír” nebo “karton”. U lepších kancelářských strojů lze dokonce zvolit gramáž papíru (250gr/m2 a více). Zadání tloušťky papíru je hodně důležité. Pokud bychom zadali sílu papíru příliš malou (běžný papír) tak by se nám na silném papíře větší tištěné plochy rozmazaly.

Kvalita tisku

Kvalitu tisku nastavte na co nejvyšší. Jak už bylo zmíněno, některé prvky, které jsou určeny k tisku, jsou poměrně rozsáhlé, a tím pádem náchylné na rozmazání. Zároveň určitě chceme, aby byl tisk co nejostřejší a nejsytější.

Ohybání papíru

Většina laserových tiskáren nám při tisku na silný papír vyplivne list mírně ohnutý. Barbarský a ne příliš úspěšný postup, jak tento papír narovnat, je nechat projet list znovu tiskárnou při tisku prázdné stránky, čímž dojde k inverznímu ohnutí. Efektivnější metodou je, když rubovou stranu papíru lehce postříkáme čistou vodou (zahradním rozprašovačem), nebo potřeme jemnou houbičkou. Stačí jen lehké navlhčení. Papír pak položíme na čistou skleněnou desku, nebo zrcadlo a necháme zcela uschnout (3–5 hodin). Při umisťování papíru na sklo musíme být opatrní, abychom zkřehlý navlhčený papír nepotrhali.

Co když si s tím nevím rady nebo nemám dobrou tiskárnu?

Pokud nemáte dostatečně kvalitní tiskárnu, která by vám k této náročnější tiskařské operaci dobře posloužila, můžete se obrátit na jedno z mnoha copycenter. Zde vám za malou úplatu vytisknou dekrety na profesionální úrovni. Nevýhodou je pouze to, že za tuto službičku platíte. V copycentru vám určitě pomůžou i v případě, že si nebudete vědět rady, jak dekret vytvořit. Doneste si tam proto veškeré podkladové materiály (dekrety, soubory s písmem a šablonami, vlastní text), oni už budou vědět, co s tím, pokud jim vysvětlíte svůj požadavek.

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 1346x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu