....

Chyba na stránce: Tipy na originální africký program k příležitosti zapojení do sbírky Postavme školu v Africe - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1160-tipy-na-originalni-africky-program-k-prilezitosti-zapojeni-do-sbirky-postavme-skolu-v-africe?autologin=1"

Tipy na originální africký program k příležitosti zapojení do sbírky Postavme školu v Africe

Tipy na originální africký program k příležitosti zapojení do sbírky Postavme školu v Africe

Stavění nových škol si žádá své finanční náklady, ale celostátní pomocná akce Postavme školu v Africe není jen o vybírání peněz. Neméně důležitá je také informační osvěta, která se dá šířit jak směrem k neskautské veřejnosti, tak uvnitř oddílu. Než proto vyrazíte do ulic s letáčky a kasičkami, seznamte sebe a děti co nejvíce s Afrikou – její krásou, ale i těžkým údělem. Přečtěte si v našem článku tipy na začlenění africké tematiky do oddílového programu.


Letos se zatím přihlásila jen přibližně čtvrtina oddílů oproti loňskému roku. Pojďme to změnit. Až dosud dokázali skauti a skautky vždy stavbu škol v etiopské Africe významně podpořit. PŘIHLAŠTE SE!, skaut.cz/afrika


TIPY NA AFRICKÝ PROGRAM

SCHŮZKA V AFRICKÉM STYLU

  • Vyrobte si africké masky a pomalujte se africkými ornamenty. Přineste si bubínek nebo jiné perkusní hudební nástroje a zkuste vymyslet vlastní rituální tanec na způsob těch afrických.
  • Zkuste uvařit nějaké africké jídlo, třeba kuře po etiopsku.
  • Vyřezejte si a obarvěte nějaký talisman s africkým motivem.

PŘÍPRAVA NA SBÍRKU

Ke sbírce Postavme školu v Africe budete potřebovat vlastní kasičku. Čím hezčí a zajímavější kasička bude, tím více jistojistě naláká případné přispěvatele. Pověřte děti v oddíle přípravou návrhu kasičky a její výrobou. Krom toho můžete vytvářet také různé další letáky nebo transparenty, které využijete během sbírky nebo k výzdobě sbírkového stanoviště.


PROMÍTÁNÍ FILMŮ

Uspořádejte promítání dokumentárních filmů (pro tyto účely poskytne oddílům společnost Člověk v tísni tématické DVD). Po shlédnutí filmů si můžete popovídat o tom, co jste právě viděli a jak můžete pomoci. O zapůjčení DVD se neostýchejte zažádat na afrika@skaut.cz

Další dokumentární filmy o Africe:

  • Krev v mobilech – Většina vzácných minerálů v mobilních telefonů pochází z ilegálních dolů. Výnosy z těžby financují válku.
  • Darwinova noční můra – Jak jeden uměle vysazený druh ryb vyhubil všechno živé ve Viktoriině jezeře…
  • Kvetoucí obchod – Květiny z Afriky nepěstují zahradníci z romantických představ, ale týraní dělníci pracující v nelidských podmínkách.

Hrané filmy o Africe:

  • Vzpomínky na Afriku – Romantická klasika ověnčená Oskary.
  • Gorily v mlze – Životopisný příběh Dian Foessey, která v srdci Afriky zasvětila život boji za záchranu horských goril.
  • Hotel Rwanda – Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii…
  • Krvavý diamant – Bývalý žoldák, nyní pašerák diamantů a prostý rybář se octnou uprostřed ohně občanské války v Sierra Leone roku 1999.

ČTENÍ POHÁDEK

Africké pohádky mají úplně jiný nádech než ty naše středoevropské. S dětmi proto můžete po jejich čtení diskutovat o tom, v čem jsou jiné, ať už z hlediska toho, jak jsou psány, nebo toho, o čem pojednávají. Jako záminka k rozpravě může vždy posloužit i rozuzlení příběhů.

Níže uvádíme ukázkovou pohádku z knížky Africké pohádky.

Pavouk a moucha

Kdysi dávno byli pavouk a moucha přátelé.
Bydleli blízko sebe a pravidelně se navštěvovali. Pavouk zval mouchu na oběd a moucha zase zvala pavouka a tak to chodilo dlouhá léta.
Byli přáteli.
Byli přáteli.
Byli přáteli.
Až jednou přišlo strašné sucho. Nebylo jídlo. Nebylo dost jídla. Bylo sucho a všichni měli hlad. Nikdo neměl jídlo a moucha zhubla, až ji skoro nebylo vidět. Moucha zhubla, ale pavouk ne. Pavouk tloustl, ale moucha hubla.
Byla hubená, až ji skoro nebylo vidět.
Byla hubená, až ji skoro nebylo vidět.
Byla hubená, až ji pavouk neviděl.
Neviděl ji, jak ho sledovala, když šel do lesa. Neviděl ji, jak ho sledovala, když vyhrabával sladké brambory. Neviděl ji, jak ho sledovala, když si je odnášel domů.
Pavouk je přinesl domů a vařil je v kotli.
Vařil je v kotli.
Vařil je v kotli.
A moucha zaklepala na dveře.
Pavouk sedí u hrnce plného sladkých brambor a moucha stojí ve dveřích. Musí ji pozvat na večeři, vždyť měl jídlo a ona přišla. Musí ji pozvat na večeři, vždyť měl jídlo a byli přátelé.
Pavouk se ale nechce o jídlo dělit. Jak to má udělat? Co má dělat, aby se nemusel dělit o jídlo? Má nápad. Je přece hostitel a musí nejdříve sám ochutnat, než dá svému hostu. Tak si to odjakživa žádá zdvořilost.
Říká mouše: „posaď se sem, doprostřed na čestné místo, a já ti vyberu ty nejlepší sladké brambory.“ A sám si sedá zády ke dveřím chýše.
Ochutná první brambor: „Je shnilý,“
a hodí ho přes rameno ven.
Ochutná druhý brambor: „Je shnilý,“
a hodí ho přes rameno ven.
Ochutná třetí brambor: „Je shnilý,“
a hodí ho přes rameno ven.
A vyhází takhle všechny sladké brambory.


HRANÍ HER

Zahrajte si nějakou tematickou hru, např. africký baseball!

Africký baseball
(Sierra Leone)
počet hráčů: dvě stejně početná družstva
pomůcky: 3 velké kameny, míč na kopanou, rozlišení družstev
místo: fotbalové hřiště nebo jiné podobné území

Tuto hru hrají v Sieře Leoně jen chlapci, případně muži. Ale možná, že dívky v jiných zemích si budou chtít zahrát africký baseball také. Do každého rohu hřiště položíme jeden kámen, ale pravý horní roh ponecháme volný. Potom sestavíme dvě družstva, např. červené a modré. Můžeme si třeba na rukávy připíchnout červené nebo modré kousky látky. Losem určíme, které družstvo začne, a rozestavíme se na svých polích. Jeden hráč začínajícího družstva, např. modrého kutálí míč rukou k červenému hráči. Ten ho odkopne do modrého pole a potom co nejrychleji uhání k prvnímu, druhému a pokud možno ještě ke třetímu kameni. Když to zvládne, získává tímto tzv. „oběhem až domů“ (home run) bod pro své družstvo. Jenže zatímco běží, modří se snaží zmocnit se míče a běžícího hráče vybít. Když se jim to podaří, je červený hráč „vyautovaný“ a další hře už pouze přihlíží. Pokud už červení nemají na hřišti ani jednoho hráče, střídají se strany. Vyhrává družstvo, kterému se podařilo nejvíce „oběhů až domů“.

>>> Více her naleznete na této stránce <<<


Za TDC
Tomáš Vovsík
redaktor interní komunikace Junáka

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 935x

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu