....

Chyba na stránce: Listování Skautským oddílem, nejočekávanější publikací letošního skautského roku - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/1179-listovani-skautskym-oddilem-nejocekavanejsi-publikaci-letosniho-skautskeho-roku?autologin=1"

Listování Skautským oddílem, nejočekávanější publikací letošního skautského roku

Listování Skautským oddílem, nejočekávanější publikací letošního skautského roku

Skautský oddíl je velkou skautskou publikací, takovým knižním klenotem pro letošní rok. Aby ne, když se jedná o jakéhosi tandemového souputníka veleúspěšného Skautského století. Vězte totiž, že i tentokrát si při čtení a prohlížení nové publikace přijdou na své milovníci a milovnice skautské historie, ale díky svému zaměření na běžný oddílový život je kniha aktuální a inspirativní i pro současné vůdce a vůdkyně. Na příkladu dvou věhlasných oddílů tak ožívá univerzální skautský příběh, který všichni velmi dobře známe.

Skautský oddíl 1913 – 2013

Ve stejném formátu a v navazující grafické úpravě jako úspěšná kniha Skautské století vychází publikace Skautský oddíl. Na 208 stranách se snaží popsat fenomén oddílu, jak ho v uplynulých sto letech prožívala dvě nejstarší skautská společenství – pražská Dvojka a Pětka. Oba oddíly patřily po většinu svého času do výkladní skříně skautingu a byly inspirací pro stovky dalších. Jistě i pro své dlouholeté spojení s význačnými vůdci a spisovateli Jaroslavem Foglarem (Jestřábem) a Jaroslavem Novákem (Braťkou), kteří Dvojku a Pětku desítky let vedli. Kniha není pouze historickým ohlédnutím, ale snaží se být inspirací a vzorem pro dnešní vedoucí oddílu. Proto není řazena chronologicky, ale do tematických kapitol mapujících program, vedení, společenství, místa i přesahy.

KUPTE SI KNIHU SKAUTSKÝ ODDÍL V ESHOPU TDC

Doporučená cena v knihkupectví je 449 Kč, v TDC je k prodeji za 370 Kč.

Pár řádků z předmluvy knihy od Romana Šantory (Boba):

Námět na knihu Skautský oddíl mi vytanul na mysli před třemi lety, při přípravě publikace Skautské století. Uvědomil jsem si, jak tzv. velké dějiny skautingu jako celku zobrazují pouze jeden pohled na skutečnost. Ten druhý je skrytý v malých dějinách jednotlivých oddílů, kde jsou, více než data, podstatné příběhy. Zároveň jsem chtěl zachytit stoletou stopu, kterou útvar pojmenovaný oddíl zanechal, a co vše znamenal pro život hocha, jak by řekl Jestřáb a kluci z Pětky by se tomu asi trochu uchechtli. Vybral jsem si dva asi nejznámější a určitě nejstarší skautské oddíly – Dvojku a Pětku, které shodou okolností oslavily v roce 2013 sto let své existence. Ale kniha, kterou otevíráte, není chronologickou studií o jejich dějinách. Je souborem původních, neupravovaných osobních vzpomínek, dojmů či reportáží, tak, jak je tehdy či s odstupem zachytili oddíloví účastníci.

A teď už to slíbené listování!

Nechte se nalákat! Kniha obsahuje kolem 450 unikátních fotografií, které dosud nespatřily světlo světa!
Náhledy vybraných stránek publikace naleznete v galerii na konci článku.

 

 

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 390x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu